Přeskočit na hlavní obsah

Změny na vinohradnické mapě světa: Dagestán

Dagestánské vinohradnictví se z vůle centra dynamicky rozšiřuje

Ruské legislativní změny


Krize na ruském nápojovém trhu zásadně mění poměry v domácím vinařském a koňakovém průmyslu. Nárůst cen zahraničních produktů na ruském trhu vede k rozsáhlé podpoře domácí produkce, čemuž sekundují změny legislativy.

Od letošních letních změn zákonů je nezbytné, aby pětiletý koňak produkovaly pouze společnosti, které mají kompletní výrobní cyklus včetně vlastní produkce suroviny. Nově je podmínkou pro užití chráněného označení koňaku Dagestán, aby podíl destilátů v něm použitých pocházel nejméně z 80% z výroby v Dagestánu. Dagestán leží na břehu Kaspického moře, sousedí s Gruzií a Azerbajdžánem a žije v něm kolem 2,5 milionu obyvatel.

Dagestánské vinohrady

Na začátku letošního roku byla plocha vinic v Dagestánu 21.200 hektarů a hrubý výnos v roce 2014 přesáhl 137.000 tun. Do roku 2020 je naplánováno zvýšit rozlohu vinohradů na 32,5 tisíce hektarů, aby bylo možné sklízet až 215 tisíc tun hroznů.
Dagestán proto plánuje každoročně vysadit alespoň dva tisíce hektarů vinic, desetkrát více, než každým rokem rozšiřuje své vinohrady největší producent hroznů na světěchilské Concha y Toro. V roce 2014 bylo vysázeno 2.055 hektarů a pro rok 2015 přidělil federální rozpočet Republice Dagestán 348 milionů rublů (4,7 milionů EUR), což je třikrát více než v roce 2014, takže jen na jaře 2015 bylo vysázeno 632 hektarů vinic.
Vinohrady se rozšiřují pouze v oblastech, kde je možné zavlažování. V loňském roce bylo na výstavbu zavlažování věnováno 16 milionů rublů (0,2 milionu EUR). Nové vinohrady s kapkovou závlahou dosáhly plochy 2.000 hektarů.
Pozornost se věnuje přechovávání suroviny v chladu, kapacity pro chladné skladování hroznů jsou již k dispozici v pěti společnostech a existuje již dotační návrh programu na výstavbu průmyslových chladniček s celkovou kapacitou 25 tisíc tun.

Dotace podporují soukromý kapitál

Rozsáhlé dotace přilákaly soukromý kapitál a vinohrady rozšiřují producenti Derbentskij závod igristych vin (2.065 ha vinic), Derbentskij konjačnyj kombinat (910 ha), Izberbashskiy Wine Brandy Factory (50 ha), Kizlyar Cognac Factory a Agrolaiyn (90 ha). Většina těchto producentů kupuje hrozny pro výrobu koňaků a šumivých vín.
V loňském roce tito producenti zpracovali asi 89 tisíc tun, v letošním roce plánují koupit minimálně 120 tisíc tun suroviny, z nichž zatím významnou část importují z Řecka a Moldavska.

Letošní sklizeň

Sklizeň letos začne po 1. září a výkupní ceny suroviny s obsahem cukru nad 16% dosáhnou 17 rublů (0,23 EUR) za kilogram hroznů.
Odhady letošní úrody jsou okolo 146.000 tun. V regionu Derbent lze očekávat 42 - 44 tisíc tun hroznů, v Kayakentsky okolo 32 – 33 tisíc a v Magaramkentsky více než 12 tisíc tun.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.