Dagestánské vinohradnictví se z vůle centra dynamicky rozšiřuje
Ruské legislativní změny

Krize na ruském nápojovém trhu zásadně mění poměry v domácím vinařském a koňakovém průmyslu. Nárůst cen zahraničních produktů na ruském trhu vede k rozsáhlé podpoře domácí produkce, čemuž sekundují změny legislativy.
Od letošních letních změn zákonů je nezbytné, aby pětiletý koňak produkovaly pouze společnosti, které mají kompletní výrobní cyklus včetně vlastní produkce suroviny. Nově je podmínkou pro užití chráněného označení koňaku Dagestán, aby podíl destilátů v něm použitých pocházel nejméně z 80% z výroby v Dagestánu. Dagestán leží na břehu Kaspického moře, sousedí s Gruzií a Azerbajdžánem a žije v něm kolem 2,5 milionu obyvatel.
Dagestánské vinohrady
Na začátku letošního roku byla plocha vinic v Dagestánu 21.200 hektarů a hrubý výnos v roce 2014 přesáhl 137.000 tun. Do roku 2020 je naplánováno zvýšit rozlohu vinohradů na 32,5 tisíce hektarů, aby bylo možné sklízet až 215 tisíc tun hroznů.
Dagestán proto plánuje každoročně vysadit alespoň dva tisíce hektarů vinic, desetkrát více, než každým rokem rozšiřuje své vinohrady největší producent hroznů na světě, chilské Concha y Toro. V roce 2014 bylo vysázeno 2.055 hektarů a pro rok 2015 přidělil federální rozpočet Republice Dagestán 348 milionů rublů (4,7 milionů EUR), což je třikrát více než v roce 2014, takže jen na jaře 2015 bylo vysázeno 632 hektarů vinic.
Vinohrady se rozšiřují pouze v oblastech, kde je možné zavlažování. V loňském roce bylo na výstavbu zavlažování věnováno 16 milionů rublů (0,2 milionu EUR). Nové vinohrady s kapkovou závlahou dosáhly plochy 2.000 hektarů.
Pozornost se věnuje přechovávání suroviny v chladu, kapacity pro chladné skladování hroznů jsou již k dispozici v pěti společnostech a existuje již dotační návrh programu na výstavbu průmyslových chladniček s celkovou kapacitou 25 tisíc tun.
Dotace podporují soukromý kapitál
Rozsáhlé dotace přilákaly soukromý kapitál a vinohrady rozšiřují producenti Derbentskij závod igristych vin (2.065 ha vinic), Derbentskij konjačnyj kombinat (910 ha), Izberbashskiy Wine Brandy Factory (50 ha), Kizlyar Cognac Factory a Agrolaiyn (90 ha). Většina těchto producentů kupuje hrozny pro výrobu koňaků a šumivých vín.
V loňském roce tito producenti zpracovali asi 89 tisíc tun, v letošním roce plánují koupit minimálně 120 tisíc tun suroviny, z nichž zatím významnou část importují z Řecka a Moldavska.
Letošní sklizeň
Sklizeň letos začne po 1. září a výkupní ceny suroviny s obsahem cukru nad 16% dosáhnou 17 rublů (0,23 EUR) za kilogram hroznů.
Odhady letošní úrody jsou okolo 146.000 tun. V regionu Derbent lze očekávat 42 - 44 tisíc tun hroznů, v Kayakentsky okolo 32 – 33 tisíc a v Magaramkentsky více než 12 tisíc tun.