Přeskočit na hlavní obsah

Rosé potvrzuje trendy a v letních měsících dále roste

Američtí obchodníci hlásí rekordní prodeje růžového

I letos pokračují trendy z předchozích let, stručně reflektované v letošní zprávě OIV. Spotřeba rosé roste a na této vlně obliby pluje i Château Miraval Brada Pitta a Angeliny Jolie z Coteaux varois en Provence nebo novinka "isk" největšího evropského producenta, francouzské Catsel Group.
Washingtonský obchodník MacArthur Beverages zažívá během posledních pěti let desetinásobné zvýšení tržeb za růžové víno. Australský producent Treasury Wine Estates také potvrzuje trend růstu spotřeby růžového vína v Spojených státech.
Podle manažera Grega Tuttle z Total Wine, největšího amerického nezávislého prodejce vína, který působí ve více než 15 státech již od roku 1991, platí tento trend v celých Státech.
"Prodeje jsou lepší než kdykoli dříve," řekl Tuttle. "Nákupy jsou rozmanitější, prodávají se nejen zavedené značky a obvyklý ovocitý styl růžových vín."

Analýzy tento trend potvrzují

Marketingová společnost Vins de Provence, představující francouzskou vinařskou oblast specializovanou na růžová vína, ve své analýze zveřejněné počátkem tohoto roku potvrzuje nárůst spotřeby nejen sladkých růžových vín, ale i suchých rosé. Údaje ze září 2014 ukázaly, že podíl tzv. "blush" vín během předchozích 12 měsíců klesl. Podle Vins de Provence "white Zinfandel" spadl o 10,5%, ale podíl suchých rosé podle objemu prodejů ve stejném období vzrostl o 5,1%. Přitom maloobchodní prodeje zahraničního prémiového rosé (více než 12 USD za lahev) v roce 2014 vzrostly o 52% měřenou cenou a o 41% měřeno objemem prodeje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.