Přeskočit na hlavní obsah

Rosé potvrzuje trendy a v letních měsících dále roste

Američtí obchodníci hlásí rekordní prodeje růžového

I letos pokračují trendy z předchozích let, stručně reflektované v letošní zprávě OIV. Spotřeba rosé roste a na této vlně obliby pluje i Château Miraval Brada Pitta a Angeliny Jolie z Coteaux varois en Provence nebo novinka "isk" největšího evropského producenta, francouzské Catsel Group.
Washingtonský obchodník MacArthur Beverages zažívá během posledních pěti let desetinásobné zvýšení tržeb za růžové víno. Australský producent Treasury Wine Estates také potvrzuje trend růstu spotřeby růžového vína v Spojených státech.
Podle manažera Grega Tuttle z Total Wine, největšího amerického nezávislého prodejce vína, který působí ve více než 15 státech již od roku 1991, platí tento trend v celých Státech.
"Prodeje jsou lepší než kdykoli dříve," řekl Tuttle. "Nákupy jsou rozmanitější, prodávají se nejen zavedené značky a obvyklý ovocitý styl růžových vín."

Analýzy tento trend potvrzují

Marketingová společnost Vins de Provence, představující francouzskou vinařskou oblast specializovanou na růžová vína, ve své analýze zveřejněné počátkem tohoto roku potvrzuje nárůst spotřeby nejen sladkých růžových vín, ale i suchých rosé. Údaje ze září 2014 ukázaly, že podíl tzv. "blush" vín během předchozích 12 měsíců klesl. Podle Vins de Provence "white Zinfandel" spadl o 10,5%, ale podíl suchých rosé podle objemu prodejů ve stejném období vzrostl o 5,1%. Přitom maloobchodní prodeje zahraničního prémiového rosé (více než 12 USD za lahev) v roce 2014 vzrostly o 52% měřenou cenou a o 41% měřeno objemem prodeje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania