Přeskočit na hlavní obsah

Bohemia Sekt je bez korku, všimli si v zahraničí. A vypisuje odměnu

České vinařství blízko Prahy je bez korku

Zahraniční zprávy zveřejnily s podtitulkem "Z vinařství nedaleko Prahy byl odcizen obří korek, nabízí se odměna 100 lahví sektu za jeho bezpečný návrat," tiskovou zprávu Bohemia Sektu:
"Starý Plzenec, 13. srpna 2015 – Okolí Starého Plzence, sídla společnosti Bohemia Sekt, ještě donedávna zdobily dvě metrové makety sektových korků. Poslední červencový týden, přesněji mezi 29. a 31. červencem, však jeden špunt zmizel. Za pouhý rok si lidé na tyto dekorace zvykli a nyní se nás ptají, kde chybějící špunt je, zda jsme se náhodou nepřestěhovali. Rádi bychom jej proto co nejrychleji vrátili na původní místo. Tomu, kdo ho nalezne, rádi věnujeme jako poděkování odměnu – 100 lahví sektu."

Díky krádeži informace o produkci

Navíc se tak zahraniční čtenáři dozvěděli, že vinařství v roce 2014 prodalo 26 milionů lahví sektů, vín a lihovin, z nichž bylo 10,1 milionu lahví sektů, což bylo o 7 % více než v roce 2013.
Ztráta korku už ale nepřinesla citaci údajů o prodejích tichých vín ani plánovaném rozšíření vinohradů tohoto českého producenta "blízko Prahy".

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.