Přeskočit na hlavní obsah

Žebříček francouzských vinařů miliardářů

Francouzští vinaři miliardáři

Bernard Arnault
Mezi pěti sty nejbohatšími Francouzi je okolo 10% vlastníků vinařství a château. Bernard Arnault, vlastník Moët Hennessy Louis Vuitton se značkami Dom Pérignon, Krug, Ruinart nebo Cheval Blanc, opět tento seznam nejbohatších lidí ve Francii vede, jeho jmění vzrostlo na 34,6 miliardy EUR.
Serge Dassault, jehož rodina vlastní Château Dassault v Saint-Emilion ale zejména podniká v leteckém průmyslu, je na pátém místě seznamu s majetkem oceněným na 17,5 miliardy EUR.
Bratři Alain a Gérard Wertheimer, majitelé Château Rauzan Ségla a Château Canon, jsou na sedmém místě s 16,6 miliardami EUR.
François-Henri, majitel Christie, Château Latour Pauillac, Araujo v Napa Valley a několika dalších významných vinařství, je na osmém místě s 12,7 mld. EUR.
 • Pierre Castel, vlastník největšího evropského vinařství, který v říjnu oslaví devětaosmdesát, a François Perrodo, vlastník Château Labegorce, sdílejí s 7,5 mld. EUR 11. místo v žebříčku.
 • Bratři Bouygues z Château Montrose jsou na 27. místě s 2,4 miliardami EUR.
 • Sereys Philippe de Rothschild s rodinou je na 87. místě s 750 miliony EUR.
 • Frederic Rouzaud z Champagne Louis Roederer - 95. místo s 700 milionů EUR.
 • Corinne Mentzelopulos z Château Margaux - 104. místo s 630 mil EUR.
 • Rodina Feyveli, Domaine Faiveley z Burgundska - 106. místo s 620 mil. EUR.
 • Bernard Magrez, majitel Château Pape Clement a několika dalších vinařství po celém světě, je na 107 místě s 600 miliony EUR.
 • Eric de Rothschild z Château Lafite-Rothschild je na 138. místě, stále však s 450 miliony EUR.
 • Hubert de Bouar, Château Angelus je na 234. místě s 280 miliony EUR.
 • Marcel Guigal je na 253. místě s 250 miliony EUR.
  Jediným nováčkem v kategorii vína se pod číslem 392 objevil Henry Frederick Fox, která vlastní 25% Domaine de la Romanée Conti a k tomu rodinnou farmu Prieure Roch. Jeho jmění se odhaduje na 135 milionů EUR.
  Nejbohatšího Petra Kellnera s majetkem odhadovaným před ukrajinsko-ruskou krizí na 9 miliard EUR pár francouzských vinařů předčilo. Třeba je to tím, že jeho investice do vinohradnictví na ruském břehu Černého moře se slovenským partnerem a bývalým kolegou se kdovíjak dobře nerozvíjí.

  Populární příspěvky z tohoto blogu

  Divoké víno, prapředek révy vinné

  Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

  Největší sud na světě je z Francie

  Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

  Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

  Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania