23. ledna 2016

Nízkoalkoholická vína to mají v EU těžké

V EU alkoholu minimálně 8,5% obj.

Ryzlink rýnský z novozélandského vinařství Felton Road z oblasti Central Otago nelze v Evropě prodávat, protože má obsah alkoholu nižší než 8,5% obj. Jeho 2015 Riesling Bannockburn má alkoholu 8,44% obj., mírně pod minimální úrovní stanovenou pro tichá vína.
Nařízení Evropské komise uvádí, že obsah alkoholu musí být v závislosti na vinařské zóně vyšší než 8,5% obj., resp. 9% obj. Výjimečně může obsahovat i méně, nikdy však méně než 4,5% obj., pak se ale musí jednat o vína s s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením.
Nový Zéland ale nemá žádné takové oblasti a proto o výjimku žádat nemůže.

Felton Road musí prodat své ryzlinky v Asii

Vinař Nigel Greening z Felton Road říká: "Samozřejmě, že můžeme jednoduše zajistit obsah alkoholu nad 8,5% obj., ale nyní jsou velmi žádána vína s nižším alkoholem. Je zvrácené, abychom náš Riesling jako jedno z mála tradičních nízkoalkoholických vín připravovali z vyšších obsahem alkoholu jen proto, aby nám úřady dovolily ho prodat."
Felton Road produkuje zhruba 1000 kartonů Bannockburn Ryzlinku, z nichž asi 1000 lahví exportuje do zemí EU. V důsledku uvedeného nařízení je prodá na asijských trzích. 

Regulace minimálního obsahu alkoholu na dominantních světových trzích

Country 
Min alc. Vol.
Australia 8%
New Zealand Nespecifikováno
Europe 9%
USA Nespecifikováno
Argentina 7%
Canada Nespecifikováno
Chile 10%
China 7%
South Africa                   Nespecifikováno

22. ledna 2016

Australský export vína vzrostl na 2,1 miliardy dolarů

Rekordní export

Hodnota australského vývozu vína v roce 2015 vzrostla o 14% na 2,1 miliardy AUD a dosáhla nejvyšší hodnoty od října 2007.
Anne Ruston
Tento nárůst byl způsobený především vývozy do Číny, Japonska a Koreje. Čína vzrostla o 66% na 370 milionů AUD; Japonsko se zvýšilo o 12% na 46 milionů AUD a vývoz do Koreje vyskočil o 38% na 11,7 milionů AUD.
Výsledky oznámila Anne Ruston, senátorka za Jižní Austrálii. Ruston řekla, že za tímto růstem stojí nově uzavřené mezinárodní obchodní dohody: Dohoda o hospodářském partnerství mezi Japonskem a Austrálií (JAEPA), Obchodní dohoda mezi Koreou a Austrálií (KAFTA) a Dohoda o čínsko-australském volném obchodu (CHAFTA).

Mezinárodní obchodní dohody pomáhají

"Skutečnost, že nejsilnější růst vývozu byl do Číny, je důsledkem nově vyjednaných tarifů. ChAFTA sazba na sudové víno se již snížila z 20% na 12% a sazba na lahvová vína klesla z 14% na 8,4%.
JAEPA platí 12 měsíců a vinařský průmysl dobře reaguje na dohodu, která okamžitě snížila sazby pro sudové víno na nulu a cla na lahvová vína sníží v průběhu sedmiletého období.
Po roce trvání KAFTA která odstranila sazbu 15% na australské víno, se vývoz do Jižní Koreje zvýšil o 38% na 11,7 milionů AUD, nejvyšší hodnotu od roku 2008.
Doufáme, že tento nárůst exportu brzy způsobí i růst výkupních cen hroznů," doplnila Ruston.

Diageo také poskytne zákazníkům údaje o svých nápojích

Informace na DrinkIQ

Nápojový gigant Diageo oznámil, že zákazníkům poskytne detailní údaje o kaloriích a nutričních hodnotách svého sortimentu značek.
Tyto informace budou k dispozici na webových stránkách DrinkIQ.com. Zákazníci tak získají detailní přehled nejen o obsahu alkoholu a kalorické hodnotě v každé značce, ale také o množství sacharidů, bílkovin, nasycených tuků, cukru, kofeinu a soli.
Diageo reaguje na spotřebitelský průzkum ve Spojeném království, ve kterém 76% respondentů uvedlo, že po značkách požaduje informace o zdravotních dopadech při jejich konzumaci a pouze 27% se cítilo řádně informované o zdravotních rizicích již dnes.

Všichni se snaží

Carolyn Panzer z Diageo řekl: "Víme, že spotřebitelé chtějí znát nutriční informace o tom, co pijí - jako to vyžadují u potravin, které jedí."
DrinkIQ.com obsahuje další užitečné funkce stejně jako vyvrací některé rozšířené mýty o alkoholu. Stránky DrinkIQ.com byly zprovozněné v roce 2008 a jsou nyní k dispozici ve 24 zemích

Podobně se se k informacím o alkoholu postavily na začátku letošního roku AB InBev a v loňském prosinci australský kolos Treasury Wine Estate.

Narozeniny slaví Bořek Svoboda a Petr Plchut

Narozeniny dnes slaví Bořek Svoboda z Vigantic a Petr Plchut z Mutěnic.

21. ledna 2016

Rozmanité novinky z Francie na ProWein 2016

Francie na ProWein

Na letošním veletrhu ProWein je Francie s více než 1280 vystavovateli lídrem mezi vystavujícími vinařskými zeměmi. Na veletrhu také představí řadu nových produktů - od ochucených šumivých vín přes vína pro vegany a vína bezlepková až po originální lihoviny.

Korkové alternativy

Klasická láhev vína s přírodním korkem už má konkurenci. Domaine de Laxé je první vinařství v Gascogne, které používá skleněný uzávěr, zatímco Domaine Guizard uzavírá jejich Folie D’Oc Rosé inovativním korkem Helix.

Trendy pro šumivá vína: ochucená a "na ledu"

Jemně perlivé víno Kriter z Patriarche chutná "na ledu". Ochucené šumivé Oléjito z Famille Hauller připomíná mojito. Famille Ducourt znovu uvádí svůj kultovní nápoj z padesátých let Blanc Lime.

Vína, která neobsahují...

Trend "neobsahuje..." se před víny nezastavuje. Proto se stále větší počet producentů odklání od používání želatiny nebo bílků při výrobě vína. MonTirius z údolí Rhôny jde ještě o krok dál a svá vína označuje nejen jako veganská, ale také jako bezlepková.

Stylová růžová

Rosé zůstává trendy. Díky spolupráci provensálského producenta Maison Saint Aix s výrobcem skla Riedel vznikla sklenice Vinum Extreme Rosé, ta správná pro perfektní zážitek z růžového.

Lihoviny klasicky i nově

Klasické lihoviny se představují moderně a originálně. Například Paris Dry Gin z Distillerie Paul Devoille s překvapivě ženskou etiketou, nová kolekce Armagnac z Domaine Laballe s nezvykle moderní optikou nebo bazalkový likér z Maison Briottet, který je průhledný.

Australští vinaři sklízí

Jižní Austrálie sklízí

Jižní Austrálie je největší vinařskou oblastí, v minulé sezóně přispěla do celkových čísel více než polovinou, odhadem asi 440 miliony AUD. Většina vinařství už sklizeň hroznů zahájila nebo začne tento týden. 
Horké a suché podmínky předznamenávají mírně časnější začátek a výnosy do značné míry určuje přístup k vodě. Pěstitelé, kteří mohli zavlažovat i v horkém počasí, si vedou dobře, ale ti, kteří čerpadla nespouštějí hlásí podprůměrné výnosy.

Další suchá sezóna

Tom Keelan z vinařství Adelaide Hills potvrzuje: "Zavlažování se stává velmi důležitou součástí pěstování. Jen tak si můžete být jistí, že hrozny správně dozrají. Naše vinice v kopcích na sever ještě zdaleka nejsou připravené na sklizeň."
Bryan Tonkin
Bryan Tonkin z rodinného vinařství DiGiorgio ale předpovídá, že suché počasí pomůže vytvořit silnou a koncentrovanou chuť ročníku 2016. "Vývoj Chardonnay bude v letošním roce velmi intenzivní, což nám umožní produkovat všechno od šumivých vín až po naše výrazně barikovaná Chardonnay."

Narozeniny slaví Jan Horešovský, Jaroslav Gavenda a Petr Vydařilý

Narozeniny dnes slaví Jan Horešovský z Černošic, Jaroslav Gavenda z Mikulova a Petr Vydařilý z Mutěnic.

20. ledna 2016

Je zima. Co třeba koupit vinařství na Novém Zélandu?

Vinařství Salvare na prodej

Butikové novozélandské vinařství Salvare Estate se nachází na vinařské cyklostezce 403 Ngatarawa Road v blízkosti světově proslulé apelace Gimblett Gravels, asi 12 km z Havelock North a 20 minut z Napier City a letiště.
A prostřednictvím realitního agenta Bayleys je na prodej.
Toto vinařství získalo v roce 2009 cenu Hawke Bay Wine Awards a jejich Chardonnay pod značkou Salvare získalo zlatou medaili v roce 2010.

Populární novozélandská cyklostezka

Vinařství je pravidelnou zastávkou pro většinu každodenních výletních autobusů a cyklistů, kteří navštěvují vinice v oblasti Qui Ngatarawa a Bridge Pa Triangle. Z celkových 6,18 hektarů pozemků zahrnují vinice osázené Chardonnay 3,77 hektarů.


Djokovič propaguje vína Jacob’s Creek. Bez vína

Marketing vína bez lahví vína

Australské víno Jacob’s Creek nabízí 13 krátkých videí "Made by Moments", ve kterých Novak Djokovič odpovídá na otázky, jaké má rád nejlepší BBQ (krevety, chřest a lilek) nebo kde byl na svém první rande.
Klipy, které se točí kolem jídla, podtrhují australský multikulturalismus, podobně jako je globální pozice Djokoviče. Dozvíme se, že jeho oblíbená jídla jsou indická, čínská, britská a americká - miluje pečené brambory z Iaho. Kdo by to řekl, že?

Kupodivu na stole nikdy nestojí láhev vína.

Jacob’s Creek ze skupiny Pernod-Ricard je hlavním letošním sponzorem Australian Open a krátká videa mají tuto spolupráci podtrhnout.

19. ledna 2016

Moldavští vinaři dosáhnou na výhodné úvěry

Moldavské ministerstvo zemědělství oznámilo, že v rámci programu Filiera Vinului na restrukturalizace odvětví vína zůstalo nevyčerpaných 32 milionů EUR.
Každý moldavský vinař může požádat o úvěr ve výši 600 tisíc EUR, který má být využit na modernizaci a technologické vybavení. Producenti navíc mohli získat úvěry i na nákup hroznů z podzimní sklizně.
Prostředky pocházejí z půjčky 75 milionů EUR od Evropské investiční banky.

Vinaři v kvasném procesu využívají technologii z ponorek

Přesné měření kvasného procesu

Při tradičním způsobu kvašení zjistíte, že kvasinky dělají něco co by neměly až za několik dní. Fermentační systém instalovaný v kalifornském vinařství Palmaz Vineyards v Napa upozorní zaměstnance na rizikové chování kvasinek dříve, než mohou ovlivnit víno a poškodit celý proces. 
Nový systém s názvem Fermentation Intelligence Logic Control System je v podstatě schopný sledovat víno na molekulární úrovni a poskytuje cenné informace, po jejichž vyhodnocení lze velmi přesně nastavit různou teplotu v různých částech fermentačních tanků.

Přesné vyhodnocení dat

Systém využívá technologii zvanou sonodenzitometrie, která díky sondám vibrujícím 10 krát za sekundu získává milióny datových bodů o hustotě kapaliny v každém tanku. Po vyhodnocení těchto údajů specializovaným softwarem jsou personálu k dipozici údaje o množství cukru i obsahu alkoholu a tím i míře fermentace. 
Tyto údaje se zobrazují na obrazovkách na kupoli vinařství jako čísla i jako grafy a tento starobylý proces ukazují v daleko větším detailu. A systém zaznamenává i to, který zaměstnanec ovlivnil které veličiny. 
Jak na svých stránkách uvádí samotné vinařství, je to dokonalý Big Brother.
Technologie byla vyvinutá pro použití na ponorkách, ale nyní se šíří i do dalších oblastí. 

Cognac roste a na exportu francouzských lihovin se podílí téměř 70%

Cognac celkově

Vloni se z Cognacu exportovalo 168,9 milionů lahví této brandy za 2,6 miliardy EUR, což představuje nárůst 8,5% podle objemu a 21,3% podle hodnoty. Silný růst vykázaly všechny oblasti exportu: Amerika, Asie i Evropa.
Předchozího rekordu podle hodnoty bylo dosaženo s tržbami 2,396 miliardami EUR v roce 2013, v roce 2014 byly tržby 2,127 miliard EUR. Export tak překonal hranici dvou miliard EUR pátým rokem za sebou.

Cognac podle regionů

Zóna volného severoamerického obchodu NAFTA zaznamenala nárůst prodejů o 13% podle objemu a o 39,2% podle hodnoty, čímž s 67,7 milionu lahví prodaných v roce 2015 potvrdila vedoucí postavení prodejů podle objemu
Asijský region, který zaznamenal horší výsledky v roce 2014, opět roste a oživení podle objemu znamená růst o více než 8% na 50,6 milionů lahví prodaných v jihovýchodní Asii, Číně a Japonsku.
Evropské dodávky vzrostly podle objemu o 0,6% na 39,8 milionů lahví a podle čisté hodnoty o 15,9%.
Nové trhy jako je Jižní Afrika nebo Austrálie rostou podle objemu (o 13,4%) i podle hodnoty (o 27,6%). Dohromady tak představují více než 10 milionů lahví, tedy asi 6% celkového exportu

Cognac se na vývozu francouzských lihovin podílí téměř 70%. Společně s Bordeaux víny a Champagne se podílejí na veškerém exportu vína a lihovin dvěma třetinami - v roce 2014 to znamenalo obrat ve výši 10,8 miliard EUR.

18. ledna 2016

Nové francouzské IGP Terres du Midi

Nové chráněné zeměpisné označení IGP (Indication Géographique Protégée) bude brzy uvedené na jihu Francie. IGP obsáhne regiony Aude, Hérault a Gard, která všechna leží v Languedocu. Po několika kolech jednání bylo rozhodnuto, že název této nové IGP bude Terres du Midi.
Původní návrh zněl Terres du Sud. Pro registrační orgán INAO (Institut national de l'origine et de la qualité) ale bylo toto označení příliš vágní a nedostatečně přesné. Nové označení tak následuje předchozí dvě nová označení IGP Pays d'Hérault a IGP Gard.
Záměrem je uvádět s novým označením už vína ročníku 2016.

Zemřel organizátor zápisu regionu Champagne na seznam UNESCO

Pierre Cheval zemřel ve věku 66 let

V závěru minulého týdne náhle zemřel vinař Pierre Cheval, který byl hybnou silou úspěšného zápisu regionu Champagne na seznam kulturního dědictví UNESCO v loňském červenci.
Šestašedesátiletý Pierre Cheval zemřel ve svém domě v Aÿ. Příčina jeho smrti není známa.
Magazín La Revue de vins de France ho právě vyhlásil "mužem roku 2016".
Bezprostředně po zápisu Champagne na seznam UNESCO vzrostl počet návštěvníků regionu o 15%, zejména pak díky turistům ze Spojených států a Japonska.
Původně vystudovaný právník pracoval 10 let jako úředník na ministerstvu vnitra a v roce 1980 se vrátil do Champagne, aby v Aÿ převzal hospodaření Champagne Gatinois, sedmi a půl hektarového rodinného sídla své manželky. 
Pierre Cheval byl prezidentem organizace Associations Paysages du Champagne a členem mnoha dalších iniciativ.

Vinotéka prodávala vína, ale nikdy je nedodala. Dluží víc než 70 milionů dolarů.

Deset tisíc podvedených zákazníků

Vinotéka Premier Cru v kalifornském Berkeley prodávala futures na vína s příslibem zisku. Namísto toho podala před týdnem návrh na vlastní konkurz. Potvrdila, že dluží víc než 70 milionů USD, ale v aktivech drží jen 7 milionů USD. V návrhu uvedla téměř 1.000 jmen svých zákazníků, kterým dluží větší či menší množství vína nebo peněz, a odhaduje, že má mezi pěti- až desti tisíci věřiteli.
V podání uvedla, že po uhrazení administrativních nákladů "nebudou k dispozici žádné finanční prostředky pro nezajištěné věřitele," kterými jsou právě zákazníci.

Vidina zisku včasným nákupem vín

Již dříve vyplývalo na povrch, že majitel společnosti John Fox spustil pyramidovou hru. Minulý měsíc podalo nejméně 13 zákazníků žaloby v souhrnné výši více než 5 milionů USD. Všichni popisují stejné příběhy o nákupech vína jako futures, ale nikdy víno nezískali, vždy došlo jen na výmluvy a falešné sliby, že vína jsou již v přístavu, že je zrovna stávka ve Francii a podobně.
Před Vánocemi obchod na University Avenue zavřel a oznámil, že bude realizovat pouze online prodeje. Podle konkurzních dokumentů představují téměř všechna aktiva Premier Cru zásoby vína v hodnotě 6,8 milionů USD.

Narozeniny slaví Aleš Valluch

Narozeniny dnes slaví Aleš Valluch z Bulhar.

17. ledna 2016

Červené víno pomáhá proti erektilní dysfunkci

Víno, čaj, ostružiny, ředkvičky a všechny ty dobroty

Červené víno a čaj obsahují sloučeniny zvané flavonoidy a antokyany, které se také vyskytují v třešních, ostružinách, ředkvičkách, černém rybízu nebo borůvkách.
Strava bohatá na flavonoidy a antokyany pomáhá snížit výskyt erektilní dysfunkce (ED) o 14%, prokázala studie zveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition.
Kombinace takové stravy s pravidelnými procházkami snižuje podle tohoto výzkumu impotenci až o 21%.
Studie provedená společně University of East Anglia a Harvard University sledovala stravu více než 50.000 mužů středního věku od roku 1986. Všichni muži byli v dobrém zdravotním stavu.
Víc než 30% z nich přiznávalo, že zažívá ED, ale incidence byla mnohem nižší mezi těmi, kteří přijímali stravu s vysokým obsahem těchto látek.

Procházky a víno, čaj a koření

Aedin Cassidy z University of East Anglia, který studii vedl, řekl: "Už jsme věděli, že příjem některých potravin s vysokým obsahem flavonoidů může snížit riziko vzniku ED, ale i cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění. Skvělá věc, kterou potvrdila tato studie, je že snižit rizika ED můžete i s pomocí plodů, které už jíte. Flavonoidy jsou přítomné v mnoha potravinách a nápojích rostlinného původu včetně ovoce, zeleniny, čaje, koření nebo vína."

ED bývá indikátorem srdečních problémů a včasný zásah může pomoci snížit rizika kardiovaskulárních onemocnění a infarktů.

Narozeniny slaví František Kupsa a Jiří Pastorek

Narozeniny dnes slaví František Kupsa z Velkých Žernosek a Jiří Pastorek z Čejkovic.