12. prosince 2015

Obliba šumivých vín vzrostla, jejich produkce a export také

Růst spotřeby šumivých vín

V roce 2013 dosáhla světová produkce šumivého vína 17,6 milionu hektolitrů, což je o 40% více, než před deseti lety. V kombinaci s nízkým růstem spotřeby tichých vín vzrostl za 13 let podíl šumivých vín na celkové světové produkci vína ze 4% na 7%.
Za tímto růstem však nestojí pouze tradiční výrobci. Vinařství Francie, Itálie, Německa a Španělska produkovala před deseti lety 74% šumivých vín na světě, zatímco v současnosti jejich podíl klesl na 63%.
Na rozdíl od tichého vína, jehož spotřeba se od roku 2003 zvýšila pouze o 4%, kategorie šumivých vín vzrostla o 30% a jeho export se podle objemu zdvojnásobil a podle hodnoty vzrostl o 5%. 

Obliba šumivých vín se rozšířila do dalších zemí

Ačkoli tradičním trhem pro šumivá vína zůstává západní Evropa, dodávky do zemí východní Evropy, Austrálie, Spojených států, Argentiny a Brazílie vzrostly o více než 30%. Souběžně s rozšířením trhů se přestalo šumivé víno pít pouze sezónně, ale jeho spotřeba je dnes rozdělená rovnoměrně do celého roku.
Italské Prosecco a španělská Cava se staly alternativou k francouzskému Champagne v zemích, jako jsou Spojené státy nebo Velká Británie, kde zaujmou další příznivce šumivého vína nižší cenou. I proto se francouzští producenti obracejí na asijský region.

Narozeniny slaví Stanislav Popela

Narozeniny dnes slaví Stanislav Popela z Perné.

11. prosince 2015

Brandy otce Durana dvakrát silnější, než jeho víra

Etiketa brandy Brother Duran

Americká Agentura CFNapa představila práci na tvorbě designu obalu značky Brother Duran pro vinařství Jamieson Ranch Vineyards. Tato brandy je vyrobena z hroznového destilátu vytvořeného na základě receptu Svatého otce Narciso Durana v roce 1800.
Studio vyvinulo pro novou značku identitu včetně etikety a láhve. Při jejich návrhu využili historické pozadí a design láhve připomíná staré láhve brandy a etiketa je zdobená zlatými prvky.
Sám svatý Otec prý řekl, že jeho dvakrát destilovaná brandy je dvakrát silnější, než jeho víra.

Narozeniny slaví Petr Skoupil a Gabriel Večeřa

Narozeniny dnes slaví Petr Skoupil z Velkých Bílovic a Gabriel Večeřa z Velkého Meziříčí.

10. prosince 2015

Nejdražší čínská nehoda pod vlivem alkoholu

Jednu z nejdražších dopravních nehod v historii Číny způsobil pan Lui, který ztratil kontrolu nad vozem Koenigsegg Agera R a narazil do bariéry na chodníku v Čchung-čchingu. Šestadvacetiletého řidiče policie zadržela, protože řídil pod vlivem alkoholu.
Supersportovní vůz Agera R švédského producenta Koenigsegg je jedním z pouhých šesti exemplářů jaký byl kdy vyroben, z 0 na 100 zrychluje za 2,8 sekundy a stojí 4 miliony USD. 
Policie současně zjistila, že řidič nemá uzavřenou žádnou pojistku. Vozidlo patří místnímu sběrateli, který vlastní i Ferrari LaFerrari, McLaren P1 a Porsche 918 Spyder.

Unie enologů - UIOE - je tu padesát let

Valné shromáždění UIOE v Paříži

Na výročním padesátém Valném shromáždění Mezinárodní unie enologů (UIOE) se 3. prosince v Paříži setkali spolupředsedové Serge Dubois a Riccardo Cotarella s vedením národních sdružení enologů z 16 členských zemí. Spolu s nimi se setkání zúčastnili i bývalí prezidenti Jacques Puisais, Ezio Rivella, Pietro Pittaro a Vicente Sánchez-Migallón. 
José Lez Secchi, Guillermo Dighiero Arrarte (velvyslanec Uruguaye), Serge Dubois, Tabaré Aguerre, Monika Christmann, Jean-Marie Aurand, Riccardo Cotarella
Jacques Puisais konstatoval, že enologie je jediná věda, která sdružuje mnoho ostatních oborů: chemii, fyziku, pedologii, klimatologii, zeměpis, dějepis a mnoho dalších.
I současná prezidentka OIV Monika Christmann potvrdila, že je hrdou enoložkou a poděkovala všem enologům a UIOE za jejich zapojení do odborné práce orgánů OIV, které mohou v komisi Vinařství ocenit jejich odborné znalosti.

Cíle UIOE

Mezinárodní unii enologů založil v roce 1965 Gabriel Humeau a organizace si klade za cíl zastupovat národní enologická sdružení na mezinárodní úrovni, aby obhajovala tuto profesionální kategorii na všech úrovních, bránila zneužívání názvu enolog a zachovávala soudržnost, solidaritu a dobré vztahy mezi ostatními profesními asociacemi. Před příslušnými národními a mezinárodními orgány vystupuje jako zastánce standardizace biologických procesů, stejně jako chemické, fyzikální, mikrobiologické a senzorické metody analýzy a organizuje jednotné enologické vzdělávání v různých vinařských zemích. 
Na oslavě přítomný ministr zemědělství Uruguaye Tabaré Aguerre pozval enology z celého světa k účasti na světovém kongresu OIV pro révu a víno, který se bude konat v jeho zemi v roce 2018.

Narozeniny slaví Jiří Sedlář

Narozeniny dnes slaví Jiří Sedlář z Lipova.

9. prosince 2015

Výrobci šumivých vín se poměří v říjnu 2016 v Londýně na CSWWC

Přihlášky vzorků za 149 GBP

Soutěž Champagne & Sparkling Wine World Championships 2016 v pondělí otevřela online přihlašování do soutěže. Možnost podat přihlášky končí 15. dubna, aby hodnotitelé mohli šumivá vína 30. května 2016 ohodnotit. Přihlášení jednoho vzorku stojí 149 GBP. 
CSWWC tvrdí, že je první a jedinou terroirově vedenou soutěží, kde vína posuzují výhradně mezinárodně uznávaní vinařští odborníci na šumivá vína a kde každý ochutná všechna přihlášená vína, aby byla zaručena jednotnost a správnost hodnocení.

Zakladatel Tom Stevenson

Zakladatelem a předsedou jury je Tom Stevenson, autor knihy Christie's World Encyclopedia of Champagne & Sparkling Wine. S podporou Essi Avellan MW a Tony Jordana chce poskytovat spotřebitelům i obchodu ročního průvodce po nejlepších šampaňských a šumivých vínech.
"V roce 2015 jsme v soutěži přivítali 113 nových výrobců a šest nových zemí. Doufáme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2016, kdy se budeme těšit na vzorky šumivých vín výjimečné kvality a hodnoty bez ohledu na původ, styl a jejich cenu," řekl Stevenson.
Letošní ročník soutěže ovládla šumivá vína z Francie a Itálie následovaná Španělskem, ale ocenění se dostalo i producentům s Německa, Nového Zélandu nebo Srbska.

Lepší vinařské vzdělání na univerzitě ve Washingtonu

Washington lépe připraví budoucí vinaře

Vinohradnictví a vinařství se na Washington State University studuje od roku 1930, ale v tomto semestru univerzitě přibylo vědecké centrum Ste. Michelle Wine Science Center za 23 milionů USD. 
Je to především investice do lidí, kteří víno dělají. "Drtivá většina studentů zůstává ve Washingtonu, což je velká výhoda," říká Ted Baseler, generální ředitel vinařství Ste. Michelle Wine Estates.
Studenti v tomto novém objektu začali pracovat v tomto pololetí a už v prvním měsíci zpracovávali čerstvě sklizené hrozny pocházející z vinic z celého státu. V letošním roce studuje vinařský program 90 vysokoškoláků a 35 postgraduálních studentů. 
Washingtonští vinaři doufají, že takto budou moci soupeřit například s kalifornskou univerzitou UC Davis. 

Rozvoj washingtonského vinařství

Oblast Washington je pravděpodobně nejdynamičtější vinařskou oblastí Ameriky, v objemu produkce druhou za Kalifornií. Před třemi desítkami let zde bylo 20 vinařství a nyní jich je 850 s obratem téměř 1 milarda USD ročně. 
Investice 23 milionů USD byla pokryta ze soukromých zdrojů v celkové výši 15,3mil. USD, přičemž zbývajících 7,7 mil. USD poskytly veřejné zdroje jako je stát Washington, přístav Benton, město Richland a rozvojové zdroje americké administrativy.
Studovna s víny z vinařství Leonetti, Quilceda Creek, Woodward Canyon, Ste. Michelle a dalšími

Narozeniny slaví Vojtěch Jestřáb, Tomáš Procházka a Lubomír Tichý

Narozeniny dnes slaví Vojtěch Jestřáb z Dubňan, Tomáš Procházka z Němčiček a Lubomír Tichý z Dolních Dunajovic.

8. prosince 2015

Dlouze: 45 minut mlčky popíjet whisky

Originální vánoční reklamu na whisky nasadil globální producent, který se letos zbavil vinařského byznysu, anglická společnost Diageo. Ve videu sedí hlavní a jediný hrdina v luxusním koženém křesle u krbu a 45 minut mlčky popíjí whisky. Když sklenici dopije, jen ji znovu naplní a opět se napije. Kromě popíjení whisky, škrábání ucha nebo nohy se nic jiného nestane.
Je zajímavé, že účinkující herec Nick Offerman hraje v druhé řadě "Fargo" alkoholika.

Bitva o domény .vin a .wine pokračuje z Francie

Konflikt ochrany zeměpisného označení a nových domén

Nové domény .vin a .wine je již možné prostřednictvím ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) nakupovat. Před půl rokem jsme reflektovali obavy amerických vinařských asociací ohledně registrací některých zejména zeměpisných označení a názvů vinařství s novými doménami. 
Po Američanech vystopila na obhajobu vinařských zájmů i francouzská státní tajemnice pro digitalizaci Axelle Lemaire. I na názvy internetových domén s chráněným označením původu chce využívat autorská ochranná práva.
"Budu velmi ostražitá při registracích nových doménových jmen," řekla. "Vyhráli jsme první bitvu o domény s koncovkami .vin a .wine, ale Francii ještě čeká hodně práce pro reformu ICANN, a to zejména ve smyslu posusozvání označení původu," říká paní Lemaire v rozhovoru s Confédération Nationale des producteurs de vins et eaux de vie de vin à Appellations d'Origine Contrôlées (CNAOC). 

Stávající řešení

V létě roku 2015 bylo dosaženo dohody mezi americkou společností Donuts, která koupila tyto domény, o tom, že nově registrované domény s názvy chráněných označení musí být vyhrazené pro oprávněné držitele těchto označení.
"Viděli jsme s .vin a .wine, že pravidla ICANN neberou dostatečně vážně zájmy jiných profesí," protože ICANN je "řízen jen malým počtem internetových profesionálů," poznamenala Lemaire. Regulátor ICANN se sídlem ve Spojených státech má být reformován do příštího roku.

Vinařská sdružení na ochranu označení původu

Francouzská CNAOC je spolu s italskou Confederazione Nazionale dei Consorzi volontari (FEDERDOC), spanělskou Conferencia Española de Consejos Reguladores Vitivinícolas (CECRV), porugalským Port and Douro Wines Institute (IVDP) a maďarskou Hungarian Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) členy evropské federace vín s původem European Federation of Origin Wines.

Treasury Wine Estates poskytnou informace o kaloriích ve svých vínech

TWE první zveřejní všechny kalorie

Jeden z největších světových prodcentů, australský Treasury Wine Estates (TWE), včera oznámil svůj závazek poskytovat informace o obsahu kalorií ve svých vínech, aby napomohl spotřebitelům lépe se orientovat.
První vína takto označená se začnou prodávat v Evropě, kde je zvýšený zájem spotřebitelů o přístup k informacím o obsahu kalorií vína a jiných alkoholických nápojů. Další regiony včetně Ameriky, Asie a Austrálie a Nového Zélandu budou následovat.
Neznamená to však, že by TWE hodlaly produkovat nízkokalorická vína, k tomuto trendu jsou značně skeptické.
Informace o kaloriích budou poskytnuty online na speciální internetové adrese vytištěné na etiketě (např. www.lindemans.com/calories).

Tlak zákonodárců a autoregulace producentů

"Jsme si vědomi, že se spotřebitelé stále více zajímají o obsah kalorií, což jim pomůže činit informovaná rozhodnutí o spotřebě alkoholu," řekl generální manažer TWE pro Evropu Dan Townsend. "TWE jsou významným dodavatelem vín po celém světě, naše vína se prodávají ve více než 70 zemích světa. Věříme, že závazek k poskytování informací o kaloriích je pozitivním krokem."
Tato iniciativa navazuje na snahy EU nařídit poskytování těchto informací všem producentům. Proto přicházejí sami producenti s iniciativou uvádění obsahu kalorií, nikoli ale formou vytištěných informací, ale právě formou jejich online zveřejnění.

Narozeniny slaví Karel Čapka

Narozeniny dnes slaví Karel Čapka z Hrušek.

7. prosince 2015

Napa Valley jako zeměpisné označení prosazují kaliforňané v Turecku a Izraeli

Napa Valley jako GI

Pat Stotesbery, předseda komise pro ochranu názvu Napa z asociace vinařů Napa Valley Vintners (NVV), uvedl: "Jméno Napa Valley je označení pro vína té nejvyšší kvality a je naší povinností zajistit milovníkům vína na celém světě, aby nebyli mateni špatnými producenty, kteří se snaží z tohoto jména profitovat."
"Prevence klamání spotřebitele má být taková, aby každá láhev vína označená "Napa Valley"skutečně obsahovala víno vyrobené z kalifornských Napa Valley hroznů. To je jednou z hlavních priorit naší asociace."

Diplomatické úspěchy NVV

NVV již zajistila uznání zeměpisného označení Napa Valley v Číně v roce 2012 a současně to je od roku 2007 první neevropská vinařská oblast chráněná jako zeměpisné označení v EU.
Napa Valley jako chráněné zeměpisné označení už uznaly Austrálie, Brazílie, Indie, Kanada, Norsko, Nový Zéland, Tchaj-wan a Thajsko. NVV se nyní zaměřuje na jednání s Tureckem a Izraelem. Který má sám problém s EU ohledně označení vín Made in Israel.

Výsledky izraelské soutěže Terravino 2015, Češi třetí

Terravino 2015

V Izraeli v listopadu proběhla pod záštitou OIV mezinárodní soutěž vín a lihovin Terravino 2015. Hodnocení vín výročního desátého ročníku se uskutečnilo ve dnech 8. až 12. listopadu v prostorách hotelu Ramada Inn Hotels & Resort. Do soutěže byla přihlášena vína z devatenácti zemí a pod vedením Raúla Castellaniho je hodnotilo 48 mezinárodních hodnotitelů, mezi kterými mělo své zástupce i Česko a Slovensko. Přihlašovací poplatek byl 170 USD nebo 160 EUR za každý vzorek a vzorků k hodnocení se sešlo necelých pět set.

Výsledky desátého ročníku 

Celkem bylo kromě zvláštních cen uděleno 138 medailí, z toho 15 Velkých zlatých, 53 Zlatých a 70 Stříbrných. Na soutěži tradičně uspěla vinařství z Česka, která si letos odvezla třetí nejvyšší počet medailí.

Terravino 2015 Double Gold Gold Silver Celkem
Argentina 1 3 8 12
Australia


0
Bolivia 1 1
2
Bulgaria
3 3 6
Colombia

1 1
Czechia 1 1 9 11
France
2 1 3
Germany 1 1 1 3
Greece


0
Chile
1
1
Israel 6 33 39 78
Macedonia 1

1
Portugal


0
Serbia


0
Slovakia 2 2 3 7
Spain 2 3 4 9
Turkey
3 1 4
Celkem 15 53 70 138

6. prosince 2015

Veletrhy Veronafiere zmoderznizují

Veronafiere inovují

Maurizio Danese se stal novým prezidentem veletrhů Veronafiere 27. října a už 2. prosince v průběhu akce Vinitaly wine2wine oznámil investice do výstavního areálu ve výši 8 milionů EUR.
"U příležitosti 50. ročníku Vinitaly jsme na podporu vinařských akcí připravili rozpočtované výdaje ve výši 8 milionů EUR, které vynaložíme na podporu účastníků z řad mezinárodního obchodu a na zlepšení služeb," řekl Maurizio Danese. "Chceme jasně oddělit odborníky na výstavní ploše a vášnivé milovníky vína přesouvat na vlastní akce v centru města."
Současně chce v příštím roce pozvat k účasti dalších 800 zahraničních expertů. Kromě toho bude zlepšeno připojení k internetu jakož i přístup k výstavišti. Pro zahraniční návštěvníky je plánována "Fast Track" kyvadlová doprava z letiště Benátky.

Nové vedení veletrhů Veronafiere

Maurizio Danese, ročník 62, je členem skupiny společností působících v oblasti dodávek potravin pro odvětví Horeca, je viceprezidentem Hospodářské komory Verony, viceprezidentem Confcommercio Verona a prezidentem Confidi Veneto.
Do předsednictva veletrhů byli dále zvolení Barbara Blasevich, Marino Breganze, Guidalberto di Canossa a Claudio Valente.

Narozeniny slaví Aleš Černý a Leona Šebestová

Narozeniny dnes slaví Aleš Černý z Valtic a Leona Šebestová z Dubňan.