Přeskočit na hlavní obsah

Bitva o domény .vin a .wine pokračuje z Francie

Konflikt ochrany zeměpisného označení a nových domén

Nové domény .vin a .wine je již možné prostřednictvím ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) nakupovat. Před půl rokem jsme reflektovali obavy amerických vinařských asociací ohledně registrací některých zejména zeměpisných označení a názvů vinařství s novými doménami. 
Po Američanech vystopila na obhajobu vinařských zájmů i francouzská státní tajemnice pro digitalizaci Axelle Lemaire. I na názvy internetových domén s chráněným označením původu chce využívat autorská ochranná práva.
"Budu velmi ostražitá při registracích nových doménových jmen," řekla. "Vyhráli jsme první bitvu o domény s koncovkami .vin a .wine, ale Francii ještě čeká hodně práce pro reformu ICANN, a to zejména ve smyslu posusozvání označení původu," říká paní Lemaire v rozhovoru s Confédération Nationale des producteurs de vins et eaux de vie de vin à Appellations d'Origine Contrôlées (CNAOC). 

Stávající řešení

V létě roku 2015 bylo dosaženo dohody mezi americkou společností Donuts, která koupila tyto domény, o tom, že nově registrované domény s názvy chráněných označení musí být vyhrazené pro oprávněné držitele těchto označení.
"Viděli jsme s .vin a .wine, že pravidla ICANN neberou dostatečně vážně zájmy jiných profesí," protože ICANN je "řízen jen malým počtem internetových profesionálů," poznamenala Lemaire. Regulátor ICANN se sídlem ve Spojených státech má být reformován do příštího roku.

Vinařská sdružení na ochranu označení původu

Francouzská CNAOC je spolu s italskou Confederazione Nazionale dei Consorzi volontari (FEDERDOC), spanělskou Conferencia Española de Consejos Reguladores Vitivinícolas (CECRV), porugalským Port and Douro Wines Institute (IVDP) a maďarskou Hungarian Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) členy evropské federace vín s původem European Federation of Origin Wines.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.