Přeskočit na hlavní obsah

Konec prohibice vinaři oplakali

Prohibice

V indickém Mizoramu s více než milionem obyvatel začala platit prohibice v roce 1995. Na základě zákona byl zcela zakázán prodej a konzumace alkoholu. V roce 2007 byl tento zákon novelizován a byla povolena výroba a konzumace vína z tropického ovoce a révy vinné, s limity pro obsah alkoholu a objem spotřeby. Jeho zrušení bylo dlouho požadováno, ale proti tomu se ozývaly rozsáhlé protesty, presbyteriáni pořádali masové modlitby za jeho zachování ve všech svých organizacích několikrát ročně.
Nicméně 10. července 2014 zákon a s ním i zákazy skončily.

Vinařství

O zrušení zákona se velkou měrou zasloužila jediná dvě mizoramská vinařství, Champhai a Hnahlan, založená v roce 2007, v nichž zahájili výrobu v roce 2010 - a 20. března 2013 jej navštívili úředníci vládního Excise & Narcotics Department. Až do finančního roku končícího březnem 2014 vinařství dosahovala ročního obratu kolem 23 milionů INR (300 tis. €).
Ale jimi prosazené zrušení zákazu situaci změnilo drasticky. Výroba z ročníku 2014 vzrostla na více než 200 tisíc lahví, ale více než 80 tisíc se neprodalo.
Champhai vykoupil i v tomto roce dvě třetiny produkce svých 156 členů, ale od ledna již uzavřel smlouvu s
Radiant Manufacturing, kterému dodává 360 tisíc litrů koncentrovaného hroznového moštu. Tato společnost vlastní značku Vinho Porto pro prodej portského v Severovýchodní Indii a Bhútánu.

Fortifikované

Vinařství Champhai a Hnahlan nyní žádají o povolení výroby fortifikovaných vín a jejich uvádění do oběhu. "Můžeme začít prodávat fortifikovaná vína během několika měsíců. Zkušební vzorky brandy, kdy jsme výrobu zkoušeli, během kontrolní návštěvy úředníků všechny zmizely," konstatoval výrobní ředitel a uzavřel: "Byli jsme hodně dlouho na suchu."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben