Přeskočit na hlavní obsah

Konec prohibice vinaři oplakali

Prohibice

V indickém Mizoramu s více než milionem obyvatel začala platit prohibice v roce 1995. Na základě zákona byl zcela zakázán prodej a konzumace alkoholu. V roce 2007 byl tento zákon novelizován a byla povolena výroba a konzumace vína z tropického ovoce a révy vinné, s limity pro obsah alkoholu a objem spotřeby. Jeho zrušení bylo dlouho požadováno, ale proti tomu se ozývaly rozsáhlé protesty, presbyteriáni pořádali masové modlitby za jeho zachování ve všech svých organizacích několikrát ročně.
Nicméně 10. července 2014 zákon a s ním i zákazy skončily.

Vinařství

O zrušení zákona se velkou měrou zasloužila jediná dvě mizoramská vinařství, Champhai a Hnahlan, založená v roce 2007, v nichž zahájili výrobu v roce 2010 - a 20. března 2013 jej navštívili úředníci vládního Excise & Narcotics Department. Až do finančního roku končícího březnem 2014 vinařství dosahovala ročního obratu kolem 23 milionů INR (300 tis. €).
Ale jimi prosazené zrušení zákazu situaci změnilo drasticky. Výroba z ročníku 2014 vzrostla na více než 200 tisíc lahví, ale více než 80 tisíc se neprodalo.
Champhai vykoupil i v tomto roce dvě třetiny produkce svých 156 členů, ale od ledna již uzavřel smlouvu s
Radiant Manufacturing, kterému dodává 360 tisíc litrů koncentrovaného hroznového moštu. Tato společnost vlastní značku Vinho Porto pro prodej portského v Severovýchodní Indii a Bhútánu.

Fortifikované

Vinařství Champhai a Hnahlan nyní žádají o povolení výroby fortifikovaných vín a jejich uvádění do oběhu. "Můžeme začít prodávat fortifikovaná vína během několika měsíců. Zkušební vzorky brandy, kdy jsme výrobu zkoušeli, během kontrolní návštěvy úředníků všechny zmizely," konstatoval výrobní ředitel a uzavřel: "Byli jsme hodně dlouho na suchu."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.