Přeskočit na hlavní obsah

Kanadská policie zatkla dvanáct vinařů. Padělali značková vína.

Ve vazbě jsou vinař Luca Gaspari i bývalý generální ředitel společnosti Diamond Estates Murray Marshall. Montrealská policejní jednotka Actions Concertée pour Contrer les Economies Souterraines (ACCES) zatýkala minulý čtvrtek v rámci “Project Malbec”, jehož vyšetřování zahájila loni v lednu, kdy při jednom zátahu odhalila 100 padělaných bedýnek vína.
Za tuto dobu odhalila rekordní počet pašovaných vín prodávaných prostřednictvím jediné sítě. Tato síť údajně za poslední čtyři roky nelegálně prodala více než 1,8 milionu lahví vína.
Princip podvodu prý spočívá v dovozu vína v 24000 litrových kontejnerech přes přístav Montreal do Ontaria, kde bylo lahvováno jako populární značková vína, aby se pak vracelo do Quebeku prostřednictvím Kahnawake.
First Nations Winery z Kahnawake, vedená Floydem Lahache, je pro účast na tomto podvodu předmětem vyšetřování.
Ředitel Tenute Santarelli Luca Gaspari je také předmětem vyšetřování. V Kanadě je známý výrobou "vína" z javorového sirupu.
Podle velitele Marco Roye, šéfa ACCES, byl Murray Marshall, bývalý prezident a CEO společnosti Diamond Estates Winery, jako jeden z údajných organizátorů zatčen. "Měli velmi dobře organizovanou distribuční síť," řekl Roy.
Diamond Estates Wines & Spirits byla založena v roce 2000 a v roce 2013 se stala veřejně obchodovanou společností. Mezi víny ve svém portfoliu má i řadu sestavenou Danem Aykroydem. Murray Marshall byl prezident od roku 2001 až do října 2013, kdy jej nahradil J. Murray Souter. Marshalla vyhodili před rokem v květnu 2014.
Souter vyšetřování komentuje: "Diamond Estates ví o vyšetřování podvodů spojených s First Nations Winery a plně spolupracujeme s úřady na jejich vyšetření. S First Nations Winery jsme přestali spolupracovat v prosinci 2014."
Dále byli zatčeni účetní a další osoby působící jako distributoři a všech dvanáct má být obviněno z podvodu, padělání a legalizace výnosů z trestné činnost.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.