Přeskočit na hlavní obsah

Roste zájem o další vzdělání v oboru vína a lihovin

Nejvíc vzrostl zájem v Číně

Škola Wine & Spirit Education Trust (WSET) oznámila, že počet studentů, kteří ukončili studium zkouškou k 31.7.2016, o 17% vzrostl na 72.171 absolventů.
Největší nárůst byl v Číně, kde se počet absolventů zvýšil o 39% na celkových 9.079 a nyní tato země představuje 12,5% studentů v portfoliu WSET ve srovnání s 5,9% v předchozím roce. Čína tak předstihla Spojené státy a stala se pro WSET druhým největším trhem. První s 23,6% všech uchazečů představuje Spojené království, kde se počet studentů také o 14% zvýšil na 17.077 absolventů.

První desítka a nové země

Studentů v Kanadě a Spojených státech, které zaujaly třetí a čtvrté místo, je o 15% více než v předchozím roce. V první desítce zemí, kde WSET nabízí vzdělávání, jsou Katar a Spojené arabské emiráty (6. a 10. v uvedeném pořadí), Hong Kong (páté místo), Tchaj-wan, Austrálie a Francie.

WSET poskytuje své vzdělávací programy v 73 zemích na 678 místních autorizovaných školách. Nedávno se připojily Bulharsko, Srbsko, Peru, Izrael a Lotyšsko. Česko stále chybí, tuzemští zájemci mohou navštěvovat autorizované školy v sousedních zemích v Polsku, Německu a Rakousku.

Britové se o víno zajímají

Podle nejnovějšího výzkumu je 38 % Britů plnohodnotnými nadšenci do vína a charakterizují se jako "extrémně dobře informovaní". Studie řetězců supermarketů odhalila, že občané Spojeného království jsou národem vinařských nadšenců. Průměrný Brit utratí každý týden za víno 19 £ - 988 £ ročně - a je ochotný zaplatit až 11 £ za slušnou láhev. Téměř polovina (41%) zákazníků uvedla, že chce o kupované láhvi vědět víc, aby mohla na své přátele zapůsobit svými znalostmi vína.
34% respondentů také uvedlo, že jejich láska k vínu začala po vyzkoušení nových vín na dovolené, zatímco téměř jedna třetina (27%) se vínům naučila od přátel a dalších 21 % z televizních kuchařských pořadů.
Studie dospěla k závěru, že zájem o víno se dramaticky zvýšil v průběhu posledních 10 let. 70% dotázaných uvedlo, že se o téma víno zajímá více teď, než před deseti lety.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.