Přeskočit na hlavní obsah

Roste zájem o další vzdělání v oboru vína a lihovin

Nejvíc vzrostl zájem v Číně

Škola Wine & Spirit Education Trust (WSET) oznámila, že počet studentů, kteří ukončili studium zkouškou k 31.7.2016, o 17% vzrostl na 72.171 absolventů.
Největší nárůst byl v Číně, kde se počet absolventů zvýšil o 39% na celkových 9.079 a nyní tato země představuje 12,5% studentů v portfoliu WSET ve srovnání s 5,9% v předchozím roce. Čína tak předstihla Spojené státy a stala se pro WSET druhým největším trhem. První s 23,6% všech uchazečů představuje Spojené království, kde se počet studentů také o 14% zvýšil na 17.077 absolventů.

První desítka a nové země

Studentů v Kanadě a Spojených státech, které zaujaly třetí a čtvrté místo, je o 15% více než v předchozím roce. V první desítce zemí, kde WSET nabízí vzdělávání, jsou Katar a Spojené arabské emiráty (6. a 10. v uvedeném pořadí), Hong Kong (páté místo), Tchaj-wan, Austrálie a Francie.

WSET poskytuje své vzdělávací programy v 73 zemích na 678 místních autorizovaných školách. Nedávno se připojily Bulharsko, Srbsko, Peru, Izrael a Lotyšsko. Česko stále chybí, tuzemští zájemci mohou navštěvovat autorizované školy v sousedních zemích v Polsku, Německu a Rakousku.

Britové se o víno zajímají

Podle nejnovějšího výzkumu je 38 % Britů plnohodnotnými nadšenci do vína a charakterizují se jako "extrémně dobře informovaní". Studie řetězců supermarketů odhalila, že občané Spojeného království jsou národem vinařských nadšenců. Průměrný Brit utratí každý týden za víno 19 £ - 988 £ ročně - a je ochotný zaplatit až 11 £ za slušnou láhev. Téměř polovina (41%) zákazníků uvedla, že chce o kupované láhvi vědět víc, aby mohla na své přátele zapůsobit svými znalostmi vína.
34% respondentů také uvedlo, že jejich láska k vínu začala po vyzkoušení nových vín na dovolené, zatímco téměř jedna třetina (27%) se vínům naučila od přátel a dalších 21 % z televizních kuchařských pořadů.
Studie dospěla k závěru, že zájem o víno se dramaticky zvýšil v průběhu posledních 10 let. 70% dotázaných uvedlo, že se o téma víno zajímá více teď, než před deseti lety.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania