6. srpna 2016

Roste zájem o další vzdělání v oboru vína a lihovin

Nejvíc vzrostl zájem v Číně

Škola Wine & Spirit Education Trust (WSET) oznámila, že počet studentů, kteří ukončili studium zkouškou k 31.7.2016, o 17% vzrostl na 72.171 absolventů.
Největší nárůst byl v Číně, kde se počet absolventů zvýšil o 39% na celkových 9.079 a nyní tato země představuje 12,5% studentů v portfoliu WSET ve srovnání s 5,9% v předchozím roce. Čína tak předstihla Spojené státy a stala se pro WSET druhým největším trhem. První s 23,6% všech uchazečů představuje Spojené království, kde se počet studentů také o 14% zvýšil na 17.077 absolventů.

První desítka a nové země

Studentů v Kanadě a Spojených státech, které zaujaly třetí a čtvrté místo, je o 15% více než v předchozím roce. V první desítce zemí, kde WSET nabízí vzdělávání, jsou Katar a Spojené arabské emiráty (6. a 10. v uvedeném pořadí), Hong Kong (páté místo), Tchaj-wan, Austrálie a Francie.

WSET poskytuje své vzdělávací programy v 73 zemích na 678 místních autorizovaných školách. Nedávno se připojily Bulharsko, Srbsko, Peru, Izrael a Lotyšsko. Česko stále chybí, tuzemští zájemci mohou navštěvovat autorizované školy v sousedních zemích v Polsku, Německu a Rakousku.

Britové se o víno zajímají

Podle nejnovějšího výzkumu je 38 % Britů plnohodnotnými nadšenci do vína a charakterizují se jako "extrémně dobře informovaní". Studie řetězců supermarketů odhalila, že občané Spojeného království jsou národem vinařských nadšenců. Průměrný Brit utratí každý týden za víno 19 £ - 988 £ ročně - a je ochotný zaplatit až 11 £ za slušnou láhev. Téměř polovina (41%) zákazníků uvedla, že chce o kupované láhvi vědět víc, aby mohla na své přátele zapůsobit svými znalostmi vína.
34% respondentů také uvedlo, že jejich láska k vínu začala po vyzkoušení nových vín na dovolené, zatímco téměř jedna třetina (27%) se vínům naučila od přátel a dalších 21 % z televizních kuchařských pořadů.
Studie dospěla k závěru, že zájem o víno se dramaticky zvýšil v průběhu posledních 10 let. 70% dotázaných uvedlo, že se o téma víno zajímá více teď, než před deseti lety.