Přeskočit na hlavní obsah

Rosé ze Saint-Tropez, které se "ztratilo v překladu"

Mist

Vinařské družstvo Vignobles de Saint-Tropez pojmenovalo své růžové cuvée 2014 z Grenache, Tibouren, Cinsault, Syrah a Carignan "Mist", tedy "mlha". V němčině to ovšem znamená "hnůj", "kejda", "blbost" i "odpadky".
Zamýšleno to sice bylo jako zkratka pro "Made In St. Tropez", ale názvem někteří místní opovrhují a obvinili družstevníky ze záměrného poškození obrazu St. Tropez, proslulého starým přístavem a návštěvami celebrit.

Komentáře

Robert Zimmer, bývalý viceprezident vinařského družstva St. Tropez, který kvůli sporům o název rezignoval, uvedl, že mnozí z jeho německých přátel byli "ohromeni a šokováni" touto volbou. "Nesouhlasil jsem, ale v družstvu to nechtěli změnit," řekl. "Tento název působí přímo proti obrazu Saint-Tropez, jako vesnice vítající všechny Evropany."
Popularita rosé ve Francii, ale i v dalších státech prudce roste. Na popularitě však může ztrácet i jen pro čtyři písmena na etiketě. Nebo právě kvůli nim na popularitě získat?

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…