Přeskočit na hlavní obsah

Sbalte víno a odvezte ho do Číny

V Číně zkonzumují 7% celkové světové vinařské produkce, v podstatě srovnatelně jako v Německu a Británii, spotřeba na obyvatele tedy není vysoká, právě proto je to obchodní výzva i pro ty, kteří zaspali za Austrálií a Francií. Třeba i proto, že tímto exportem můžete lépe čelit obchodním výkyvům v současné Evropě.

Jihoafričané již neváhají a po marketingových investicích vloni jejich podíl na čínském trhu vzrostl o 63%. Přizpůsobují se však místním podmínkám. Hein Koegelenberg, vlastník vinařství La Motte a Leopard's Leap, ve spolupráci s Perfect China vytvořil "Perfect Wines of South Africa", značku zaměřenou přímo na čínský trh. Vyslechl doporučení a etiketu vína L'Huguenot se skicou vinice navrhl v klasickém francouzském stylu. Přestože na první pohled skica připomíná tradiční francouzskou krajinu, ve skutečnosti jsou to Table Mountain s domem v nizozemském stylu, zcela typickou scenérií Jižní Afriky.

To je jen jedna strana mince. K tomu každoročně zve Koegelenberg 250 čínských obchodních zástupců z celé země na jihoafrické turné, aby se mohli s produkcí seznámit přímo v místě, kde se pěstuje réva a vyrábí víno.
Spolu s La Motte a Leopard’s Leap znamenaly Koegelenbergovy tři exportní značky polovinu celého jihoafrického vinařského exportu 3 milionů lahví do Číny v roce 2013.
Někteří na to jdou jinak.
Swartland Winery sází trochu na pověry a hraje si s tradičnějšími čínskými motivy lvů a dalších zvířat. Jenže vlastníkem tohoto vinařství je jihoafrický čínský přistěhovalec William Wu, který společnost koupil v loňském roce a ihned vstoupil na čínský trh. A i kvůli tomu je podíl exportu na celkové produkci tohoto vinařství už 55%.
Svůj atak čínského trhu však zahájil australský maloobchodní gigant Lion podpisem smlouvy s distributorem Jebsen Fine Wines, který má v mnoha čínských provinciích vybudované skvělé distribuční sítě. Čínští spotřebitelé se tak již brzy seznámí se australskými víny z vinařství St. Hallett Wines z Barossy, Petaluma z Adelaide Hills, Stonier Wines z Mornington Peninsula, Knappstein z Clare Valley, ale i s americkým vinařstvím Argyle z oregonského Willamette Valley.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.