Přeskočit na hlavní obsah

Jihoafrická vína od srpna s novými kategoriemi

Jihoafrická Wine and Spirit Board (WSB) schválila reformu právních předpisů pro klasifikaci některých nových nekonvenčních stylů vín. Klasifikace WSB nastavuje standard kvality pro všechna vína, která míří na export včetně údajů o původu nebo obsahu vína a je podmínkou získání nezbytné pečetě s registračním číslem.
Změny prosazovali mladí swartlandstští producenti sdružení do Swartland Independent group of winemakers.

Šest nových tříd

Klasifikační změny obsahují zavedení šesti nových tříd: “skin-macerated white”, “extended barrel-aged white/gris”, “natural pale/non-fortified pale”, “methode ancestrale”, “alternative white/red” a “sun wine”.
Swartland Independent group of winemakers zahrnuje 25 vinařství a vede ji Craig Hawkins z vinařství Testalonga, které provozuje spolu s manželkou Carlou. Hawkins měl několikrát potíže s úřady při klasifikaci svých přírodních vín. Proto již před dvěma lety kontaktoval WSB a Sawis, organizaci, která kontroluje informace o původu, se kterými diskutoval své obavy i návrhy změn aspektů jihoafrických nařízení.
Hlavním problémem bylo, jak Hawkins řekl, že některá vína nebylo možné zařadit podle dosavadních předpisů WSB.

Nemožnost exportovat přírodní vína

"Stejně jako všechna vína v Jižní Africe bylo nutné i naše vína před schválením degustovat, což vedlo k nedorozuměním nad našimi netradičními styly, jako jsou oranžová vína a oxidativní styly vína," řekl.
"Při degustacích jsme opravdu neměli žádnou kolonku, kde by bylo možné náš styl zaškrtnout, což bohužel nakonec způsobilo, že jsme klasifikaci nezískali."
Vína vyráběná v těchto "přírodních" stylech kvůli zamítnutí regulační radou nemohla mířit na export přesto, že je po nich na zahraničních trzích vysoká poptávka.

Inovace v jihoafrickém vinařství

Nová pravidla byla schválena po dvou letech diskusí dne 21. srpna 2015. "WSB byla vždy zastáncem inovací, které vidíme i v těchto nových třídách vín," řekl Hugo van der Merwe, tajemník WSB. "Jsme rádi, že jsme byli součástí tohoto procesu."
Nejen skupina mladých vinařů ze Swartlandu usiluje o změny v systému jihoafrického vinařství, které se potýká s pověstí sice kvalitních, ale zaměnitelných a levných vín. Další skupina vinařů vedená Donem Toothem z Vergelegen Estate také navrhla novou exkluzivní Cape Vintner Classification a prosazuje je v praxi.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…