Přeskočit na hlavní obsah

Jihoafrická vína od srpna s novými kategoriemi

Jihoafrická Wine and Spirit Board (WSB) schválila reformu právních předpisů pro klasifikaci některých nových nekonvenčních stylů vín. Klasifikace WSB nastavuje standard kvality pro všechna vína, která míří na export včetně údajů o původu nebo obsahu vína a je podmínkou získání nezbytné pečetě s registračním číslem.
Změny prosazovali mladí swartlandstští producenti sdružení do Swartland Independent group of winemakers.

Šest nových tříd

Klasifikační změny obsahují zavedení šesti nových tříd: “skin-macerated white”, “extended barrel-aged white/gris”, “natural pale/non-fortified pale”, “methode ancestrale”, “alternative white/red” a “sun wine”.
Swartland Independent group of winemakers zahrnuje 25 vinařství a vede ji Craig Hawkins z vinařství Testalonga, které provozuje spolu s manželkou Carlou. Hawkins měl několikrát potíže s úřady při klasifikaci svých přírodních vín. Proto již před dvěma lety kontaktoval WSB a Sawis, organizaci, která kontroluje informace o původu, se kterými diskutoval své obavy i návrhy změn aspektů jihoafrických nařízení.
Hlavním problémem bylo, jak Hawkins řekl, že některá vína nebylo možné zařadit podle dosavadních předpisů WSB.

Nemožnost exportovat přírodní vína

"Stejně jako všechna vína v Jižní Africe bylo nutné i naše vína před schválením degustovat, což vedlo k nedorozuměním nad našimi netradičními styly, jako jsou oranžová vína a oxidativní styly vína," řekl.
"Při degustacích jsme opravdu neměli žádnou kolonku, kde by bylo možné náš styl zaškrtnout, což bohužel nakonec způsobilo, že jsme klasifikaci nezískali."
Vína vyráběná v těchto "přírodních" stylech kvůli zamítnutí regulační radou nemohla mířit na export přesto, že je po nich na zahraničních trzích vysoká poptávka.

Inovace v jihoafrickém vinařství

Nová pravidla byla schválena po dvou letech diskusí dne 21. srpna 2015. "WSB byla vždy zastáncem inovací, které vidíme i v těchto nových třídách vín," řekl Hugo van der Merwe, tajemník WSB. "Jsme rádi, že jsme byli součástí tohoto procesu."
Nejen skupina mladých vinařů ze Swartlandu usiluje o změny v systému jihoafrického vinařství, které se potýká s pověstí sice kvalitních, ale zaměnitelných a levných vín. Další skupina vinařů vedená Donem Toothem z Vergelegen Estate také navrhla novou exkluzivní Cape Vintner Classification a prosazuje je v praxi.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.