Přeskočit na hlavní obsah

Jihoafrická vína od srpna s novými kategoriemi

Jihoafrická Wine and Spirit Board (WSB) schválila reformu právních předpisů pro klasifikaci některých nových nekonvenčních stylů vín. Klasifikace WSB nastavuje standard kvality pro všechna vína, která míří na export včetně údajů o původu nebo obsahu vína a je podmínkou získání nezbytné pečetě s registračním číslem.
Změny prosazovali mladí swartlandstští producenti sdružení do Swartland Independent group of winemakers.

Šest nových tříd

Klasifikační změny obsahují zavedení šesti nových tříd: “skin-macerated white”, “extended barrel-aged white/gris”, “natural pale/non-fortified pale”, “methode ancestrale”, “alternative white/red” a “sun wine”.
Swartland Independent group of winemakers zahrnuje 25 vinařství a vede ji Craig Hawkins z vinařství Testalonga, které provozuje spolu s manželkou Carlou. Hawkins měl několikrát potíže s úřady při klasifikaci svých přírodních vín. Proto již před dvěma lety kontaktoval WSB a Sawis, organizaci, která kontroluje informace o původu, se kterými diskutoval své obavy i návrhy změn aspektů jihoafrických nařízení.
Hlavním problémem bylo, jak Hawkins řekl, že některá vína nebylo možné zařadit podle dosavadních předpisů WSB.

Nemožnost exportovat přírodní vína

"Stejně jako všechna vína v Jižní Africe bylo nutné i naše vína před schválením degustovat, což vedlo k nedorozuměním nad našimi netradičními styly, jako jsou oranžová vína a oxidativní styly vína," řekl.
"Při degustacích jsme opravdu neměli žádnou kolonku, kde by bylo možné náš styl zaškrtnout, což bohužel nakonec způsobilo, že jsme klasifikaci nezískali."
Vína vyráběná v těchto "přírodních" stylech kvůli zamítnutí regulační radou nemohla mířit na export přesto, že je po nich na zahraničních trzích vysoká poptávka.

Inovace v jihoafrickém vinařství

Nová pravidla byla schválena po dvou letech diskusí dne 21. srpna 2015. "WSB byla vždy zastáncem inovací, které vidíme i v těchto nových třídách vín," řekl Hugo van der Merwe, tajemník WSB. "Jsme rádi, že jsme byli součástí tohoto procesu."
Nejen skupina mladých vinařů ze Swartlandu usiluje o změny v systému jihoafrického vinařství, které se potýká s pověstí sice kvalitních, ale zaměnitelných a levných vín. Další skupina vinařů vedená Donem Toothem z Vergelegen Estate také navrhla novou exkluzivní Cape Vintner Classification a prosazuje je v praxi.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben