Přeskočit na hlavní obsah

Investiční vína ve skalních tunelech Gibraltaru

Gibraltarské tunely

Z dob druhé světové války, kdy vláda Británie očekávala, že útoky jsou na spadnutí, zůstalo ve skalách Gibraltaru 32 mil tunelů. I když přístup do nich je omezený, mnohé z tunelů mají šířku i na dva kamiony vedle sebe. Společnost Gibraltar Wine Vaults se chystá několik z nich připravit pro svůj záměr uskladnit v nich investiční vína v hodnotě desítek milionů liber. 
"Naším záměrem je vytvořit největší podzemní skladovací zařízení pro víno na světě," řekla Tracey Lee, generální ředitelka a zakladatelka společnosti. "Ve skále máme perfektní podmínky, 70ti až 80ti procentní vlhkost, 13 až 14 stupňů, žádné světlo, žádné vibrace."

Podpora vlády

Vláda projektu vyslovuje podporu a věří, že pomůže na Gibraltaru zvýšit vinařskou turistiku. "Vláda vítá projekt převést část této podzemní sítě na zařízení pro uskladnění vína, protože představuje úplně novou oblast hospodářské činnosti na Gibraltaru," řekl Joseph Garcia, náměstek předsedy vlády Gibraltaru. "Je to zcela komerční projekt soukromého sektoru. Gibraltar Wine Vaults je vítaným přírůstkem pro místní ekonomiku a příjmy naší vlády, ale také vytváří pracovní místa pro správu vín a jejich skladování."

Kapacita vinařského areálu

Areál bude moci v první fázi uskladnit investiční vína až v hodnotě 60 milionů GBP, druhá fáze má přinést rozšíření o dalších 850.000 kartonů vín.
Stavba s přístupem z Devil's Tower Road má být zahájena na konci tohoto měsíce, termín dokončení je stanoven na polovinu roku 2017.
Pohled před zahájením stavby


Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben