Přeskočit na hlavní obsah

Investiční vína ve skalních tunelech Gibraltaru

Gibraltarské tunely

Z dob druhé světové války, kdy vláda Británie očekávala, že útoky jsou na spadnutí, zůstalo ve skalách Gibraltaru 32 mil tunelů. I když přístup do nich je omezený, mnohé z tunelů mají šířku i na dva kamiony vedle sebe. Společnost Gibraltar Wine Vaults se chystá několik z nich připravit pro svůj záměr uskladnit v nich investiční vína v hodnotě desítek milionů liber. 
"Naším záměrem je vytvořit největší podzemní skladovací zařízení pro víno na světě," řekla Tracey Lee, generální ředitelka a zakladatelka společnosti. "Ve skále máme perfektní podmínky, 70ti až 80ti procentní vlhkost, 13 až 14 stupňů, žádné světlo, žádné vibrace."

Podpora vlády

Vláda projektu vyslovuje podporu a věří, že pomůže na Gibraltaru zvýšit vinařskou turistiku. "Vláda vítá projekt převést část této podzemní sítě na zařízení pro uskladnění vína, protože představuje úplně novou oblast hospodářské činnosti na Gibraltaru," řekl Joseph Garcia, náměstek předsedy vlády Gibraltaru. "Je to zcela komerční projekt soukromého sektoru. Gibraltar Wine Vaults je vítaným přírůstkem pro místní ekonomiku a příjmy naší vlády, ale také vytváří pracovní místa pro správu vín a jejich skladování."

Kapacita vinařského areálu

Areál bude moci v první fázi uskladnit investiční vína až v hodnotě 60 milionů GBP, druhá fáze má přinést rozšíření o dalších 850.000 kartonů vín.
Stavba s přístupem z Devil's Tower Road má být zahájena na konci tohoto měsíce, termín dokončení je stanoven na polovinu roku 2017.
Pohled před zahájením stavby


Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…