Přeskočit na hlavní obsah

Investiční vína ve skalních tunelech Gibraltaru

Gibraltarské tunely

Z dob druhé světové války, kdy vláda Británie očekávala, že útoky jsou na spadnutí, zůstalo ve skalách Gibraltaru 32 mil tunelů. I když přístup do nich je omezený, mnohé z tunelů mají šířku i na dva kamiony vedle sebe. Společnost Gibraltar Wine Vaults se chystá několik z nich připravit pro svůj záměr uskladnit v nich investiční vína v hodnotě desítek milionů liber. 
"Naším záměrem je vytvořit největší podzemní skladovací zařízení pro víno na světě," řekla Tracey Lee, generální ředitelka a zakladatelka společnosti. "Ve skále máme perfektní podmínky, 70ti až 80ti procentní vlhkost, 13 až 14 stupňů, žádné světlo, žádné vibrace."

Podpora vlády

Vláda projektu vyslovuje podporu a věří, že pomůže na Gibraltaru zvýšit vinařskou turistiku. "Vláda vítá projekt převést část této podzemní sítě na zařízení pro uskladnění vína, protože představuje úplně novou oblast hospodářské činnosti na Gibraltaru," řekl Joseph Garcia, náměstek předsedy vlády Gibraltaru. "Je to zcela komerční projekt soukromého sektoru. Gibraltar Wine Vaults je vítaným přírůstkem pro místní ekonomiku a příjmy naší vlády, ale také vytváří pracovní místa pro správu vín a jejich skladování."

Kapacita vinařského areálu

Areál bude moci v první fázi uskladnit investiční vína až v hodnotě 60 milionů GBP, druhá fáze má přinést rozšíření o dalších 850.000 kartonů vín.
Stavba s přístupem z Devil's Tower Road má být zahájena na konci tohoto měsíce, termín dokončení je stanoven na polovinu roku 2017.
Pohled před zahájením stavby


Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.