Přeskočit na hlavní obsah

Potřebuje globální trh s vínem globální vinařský zákon?

Konference AIDV v Santorii

Na 33. mezinárodní konferenci Association internationale des juristes du droit de la Vigne et du Vin představil Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, hlavní body světového trhu s vínem, výzvy, kterým toto odvětví čelí a plány, které si k jejich splnění OIV ve svém strategickém plánu stanovila.
Tuto přednášku pronesl v rámci panelu věnovaného harmonizaci, vzájemnému uznávání a dopadům různých orgánů mezinárodní regulace, které řídí trh s vínem za posledních třicet let.

Síť 300 právníků ze třiceti vinařských zemí

Na tomto zasedání představil Rein-Jan Prins, předseda AIDV, výsledky mezinárodního průzkumu mezi svými členy, které ukázaly vitalitu sdružení a význam této sítě sdružující 300 právníků ze třiceti zemí. Jak Aurand upozornil, když zároveň vyjadřil potěšení z činnost této organizace se statusem pozorovatele v OIV, jedinečným přínosem této organizace je právě tato celosvětová síť na obor specializovaných právníků.
Konference se konala 2. až 4. října v řeckém Santorini, kde se potkala stovka právníků z 20 zemí a diskutovala právní témata spojená se zaváděním nových technologií, s ochranou zeměpisných označení, ochranou odrůd révy, s mezinárodními obchodními konflikty, s paděláním a vlivem internetu nebo s právy výsadby.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.