Přeskočit na hlavní obsah

Rioja DOCa na vzestupu i v roce 2015

Prodej vín DOCa Rioja vzrostl v roce 2015 na 282 milionů litrů

Prodej vín se světově proslulým chráněným zeměpisným označením Rioja v roce 2015 vzrostl na 282 milionů litrů, což představuje nárůst o jeden milion litrů ve srovnání s loňským historicky úspěšným rokem. Tento růst je provázen i růstem průměrné prodejní ceny na 4,3 až 4,35 EUR na litr ve srovnání s 4,12 EUR/l před rokem.
Bodegas Barón de Ley

Grupo Rioja víc vyveze

Exportní skupina Grupo Rioja, která sdružuje 64 producentů ve španělských regionem La Rioja, Álava a Navarre s asi 5000 hektaru vinic, očekává nárůst exportu o 4-5%. Hlavními trhy pro její produkty jsou i nadále Spojené království, Spojené státy a Švýcarsko a do první desítky zemí postoupila Kanada.
V roce 2015 výrazně vzrostl prodej bílého vína Rioja - a to jak na domácím (o 15,9%), tak na mezinárodním trhu (o 4,7%). Poptávka po tomto typu vína roste v důsledku aktivní reklamní kampaně na podporu nové odrůdy, která získaly formální uznání před několika lety.

A přesto se v Rioja najdou producenti, kteří se této značky dobrovolně vzdají.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.