Přeskočit na hlavní obsah

Rioja DOCa na vzestupu i v roce 2015

Prodej vín DOCa Rioja vzrostl v roce 2015 na 282 milionů litrů

Prodej vín se světově proslulým chráněným zeměpisným označením Rioja v roce 2015 vzrostl na 282 milionů litrů, což představuje nárůst o jeden milion litrů ve srovnání s loňským historicky úspěšným rokem. Tento růst je provázen i růstem průměrné prodejní ceny na 4,3 až 4,35 EUR na litr ve srovnání s 4,12 EUR/l před rokem.
Bodegas Barón de Ley

Grupo Rioja víc vyveze

Exportní skupina Grupo Rioja, která sdružuje 64 producentů ve španělských regionem La Rioja, Álava a Navarre s asi 5000 hektaru vinic, očekává nárůst exportu o 4-5%. Hlavními trhy pro její produkty jsou i nadále Spojené království, Spojené státy a Švýcarsko a do první desítky zemí postoupila Kanada.
V roce 2015 výrazně vzrostl prodej bílého vína Rioja - a to jak na domácím (o 15,9%), tak na mezinárodním trhu (o 4,7%). Poptávka po tomto typu vína roste v důsledku aktivní reklamní kampaně na podporu nové odrůdy, která získaly formální uznání před několika lety.

A přesto se v Rioja najdou producenti, kteří se této značky dobrovolně vzdají.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.