Přeskočit na hlavní obsah

Rioja DOCa na vzestupu i v roce 2015

Prodej vín DOCa Rioja vzrostl v roce 2015 na 282 milionů litrů

Prodej vín se světově proslulým chráněným zeměpisným označením Rioja v roce 2015 vzrostl na 282 milionů litrů, což představuje nárůst o jeden milion litrů ve srovnání s loňským historicky úspěšným rokem. Tento růst je provázen i růstem průměrné prodejní ceny na 4,3 až 4,35 EUR na litr ve srovnání s 4,12 EUR/l před rokem.
Bodegas Barón de Ley

Grupo Rioja víc vyveze

Exportní skupina Grupo Rioja, která sdružuje 64 producentů ve španělských regionem La Rioja, Álava a Navarre s asi 5000 hektaru vinic, očekává nárůst exportu o 4-5%. Hlavními trhy pro její produkty jsou i nadále Spojené království, Spojené státy a Švýcarsko a do první desítky zemí postoupila Kanada.
V roce 2015 výrazně vzrostl prodej bílého vína Rioja - a to jak na domácím (o 15,9%), tak na mezinárodním trhu (o 4,7%). Poptávka po tomto typu vína roste v důsledku aktivní reklamní kampaně na podporu nové odrůdy, která získaly formální uznání před několika lety.

A přesto se v Rioja najdou producenti, kteří se této značky dobrovolně vzdají.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…