Přeskočit na hlavní obsah

Ženy berou svět vína útokem

Ženy rozhodují o nákupech vín

Al Vuona
Na stránkách telegram.com se ve svém sloupku Off The Vine zamýšlí Al Vuona nad rostoucí úlohou žen ve všech částech vinařského průmyslu Spojených států. Ženy berou svět vína útokem, píše. Nedávné údaje naznačují, že dnes jsou ženy po celé zemi největšími konzumenty vína a jejich počet stále roste.
Studie prokázala, že na celkové konzumaci vína mají muži podíl 44% a ženy 56%. A co víc, výzkum ukázal, že mnohé ženy mají tendenci pít víno pravidelně. Přitom tento požitek rády sdílejí s přáteli a rodinou.
Po celé zemi jsou ženy hlavními kupci vína. Jedním z důvodů možná je, že mají na starosti všechny nákupy včetně vína. Ženy také mají tendenci být více citlivé na cenu než muži, v průměru utratí za láhev asi o pět dolarů méně. K populárním odrůdám žen patří Chardonnay, Pinot Grigio, růžový Zinfandel a Ryzlink a z červených Merlot, Cabernet Sauvignon a Pinot Noir. Což není žádné překvapení, protože mnohé ženy jsou obdařeny citlivějším čichem a často ve víně odhalí jeho jemné nuance.

Vinařský průmysl a ženy

Ještě působivější je postavení žen v rámci vinařského průmyslu. Zastávají pozice v oblastech prodeje, marketingu, distribuce a vinařství a ukazují touhu uspět v těchto profesích. Stoupá take počet žen mezi sommeliery, profesi dříve výhradně mužské. Počet žen, které hledají kariéru ve vinařském průmyslu, roste slušným tempem.
Je zajímavé si také všimnout, že víno přitahuje ženy k obsazení některých velmi vysokých pozic. Gina Gallo z gigantu E. J. Gallo, Angelina Mondavi i Merry Edwards sklízejí chválu od konzumentů i kritiky. Bývalá mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která vlastní vinice v Kalifornii, dodává hrozny producentům vína po celá léta. Kuchařská celebrita Lidia Bastianich vlastní Bastianich Winery v italské Maremmě a popová hvězda Madonna vlastní se svou rodinou Ciccone Vineyard & Winery v Michiganu.

Budoucnost

Jaký dopad bude mít tento trend na budoucnost vína? Jedněm to vysílá jasnou zprávu, že dnes už pohlaví není rozhodující při uplatnění ve vinařského průmyslu. Zdá se také, že o nákupech vína budou i nadále více rozhodovat ženy a budou motorem jeho prodejů. To vše se promítne ve zdravé budoucnosti jak na straně výroby, tak na straně spotřeby, uzavírá Vuona.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.