Přeskočit na hlavní obsah

Ženy berou svět vína útokem

Ženy rozhodují o nákupech vín

Al Vuona
Na stránkách telegram.com se ve svém sloupku Off The Vine zamýšlí Al Vuona nad rostoucí úlohou žen ve všech částech vinařského průmyslu Spojených států. Ženy berou svět vína útokem, píše. Nedávné údaje naznačují, že dnes jsou ženy po celé zemi největšími konzumenty vína a jejich počet stále roste.
Studie prokázala, že na celkové konzumaci vína mají muži podíl 44% a ženy 56%. A co víc, výzkum ukázal, že mnohé ženy mají tendenci pít víno pravidelně. Přitom tento požitek rády sdílejí s přáteli a rodinou.
Po celé zemi jsou ženy hlavními kupci vína. Jedním z důvodů možná je, že mají na starosti všechny nákupy včetně vína. Ženy také mají tendenci být více citlivé na cenu než muži, v průměru utratí za láhev asi o pět dolarů méně. K populárním odrůdám žen patří Chardonnay, Pinot Grigio, růžový Zinfandel a Ryzlink a z červených Merlot, Cabernet Sauvignon a Pinot Noir. Což není žádné překvapení, protože mnohé ženy jsou obdařeny citlivějším čichem a často ve víně odhalí jeho jemné nuance.

Vinařský průmysl a ženy

Ještě působivější je postavení žen v rámci vinařského průmyslu. Zastávají pozice v oblastech prodeje, marketingu, distribuce a vinařství a ukazují touhu uspět v těchto profesích. Stoupá take počet žen mezi sommeliery, profesi dříve výhradně mužské. Počet žen, které hledají kariéru ve vinařském průmyslu, roste slušným tempem.
Je zajímavé si také všimnout, že víno přitahuje ženy k obsazení některých velmi vysokých pozic. Gina Gallo z gigantu E. J. Gallo, Angelina Mondavi i Merry Edwards sklízejí chválu od konzumentů i kritiky. Bývalá mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která vlastní vinice v Kalifornii, dodává hrozny producentům vína po celá léta. Kuchařská celebrita Lidia Bastianich vlastní Bastianich Winery v italské Maremmě a popová hvězda Madonna vlastní se svou rodinou Ciccone Vineyard & Winery v Michiganu.

Budoucnost

Jaký dopad bude mít tento trend na budoucnost vína? Jedněm to vysílá jasnou zprávu, že dnes už pohlaví není rozhodující při uplatnění ve vinařského průmyslu. Zdá se také, že o nákupech vína budou i nadále více rozhodovat ženy a budou motorem jeho prodejů. To vše se promítne ve zdravé budoucnosti jak na straně výroby, tak na straně spotřeby, uzavírá Vuona.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania