Přeskočit na hlavní obsah

Konzumace vinných hroznů zlepšuje zrak

Hroznový cukr a sítnice

Výzkum University of Miami ukázal, že konzumace hroznů zlepšuje zrak a snižuje s postupujícím věkem riziko jeho ztráty. Hrozny mohou ochránit před chemickým procesem známým jako oxidační stres. Jedná se o napětí v sítnici, které spouští volné radikály díky přítomnosti škodlivých molekul. Sítnice je část oka obsahující buňky reagující na světlo, známé jako fotografický reaktor. Její degenerativní onemocnění by mohlo způsobit slepotu. Vinné hrozny jsou bohaté na antioxidanty, které chrání zdravé buňky před poškozením DNA.
Zvýšené oxidační zatížení je pevně spojeno s onemocněními sítnice a léčbou jiných souvisejících poškození očí. Specialisté rozšířili svoje poznatky makulární degenerace, diagnostiky a léčby sítnice.

Bez hroznového cukru se reakce na světlo horší

Abigail Hackam, profesorka z University of Miami ve Spojených státech, která vedla výzkum, dodává: "Přidáním hroznů do stravy si skutečně sítnice zachovává zdraví bez ohledu na přítomnost oxidačního zatížení, což studie potvrdila."
Během výzkumu byly myši krmeny sušinou z hroznů - v přepočtu na spotřebu člověka třemi porcemi za den, paralelně jiná skupina dostávala stravu se stejnými hladinami cukru standardně odpovídající kontrolní dietě stanovené výzkumem.
Tyto výsledky ukázaly, že všechny funkce byly zachovány ve skupině, která dostala stravu bohatou na hroznový cukr. Myši v této skupině měly zachovanou tloušťku sítnice, množství fotografických reaktorů a množství fotoreaktorové aktivity i navzdory vysokému oxidačnímu stresu. Ve druhé skupině byly sítnice naopak poškozené zřetelnými dírami a jinými zraněními a došlo k výraznému snížení její tloušťky. Reakce na světlo byla až o 40% nižší.

Další výzkumy a účinky antioxidantů

Výzkumy vědců z University of Glasgow zjistily, že účinky antioxidantů by mohly snížit fialové hroznové šťávy. Zejména riziko srdečních onemocnění, rakoviny a Alzheimerovy choroby.
Studie vědců z Washington University informuje, že konzumace hroznů pomáhá bránit i přibývání na váze. Hrozny obsahují resveratrol - přírodní antioxidant, který byl nalezen ve slupkách a jadérkách modré révy vinné, v borůvkách, jahodách, malinách a jablkách - který v těle přemění špatný bílý tuk v dobrý “béžový tuk," který spaluje kalorie. Litr červeného vína obsahuje asi 0,2 až 5,8 mg resveratrolu v závislosti na odrůdě. Bílé víno obsahuje resveratrolu méně, důvodem je zřejmě kratší doba kontaktu mezi slupkou a dužninou hroznu při výrobě vína.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.