Přeskočit na hlavní obsah

Množství vína ve sklenici neodhadnete

TTB zkoumala náš odhad množství nalévaného vína

Americká státní agentura Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau ve studii, kterou pro ni zpracovali výzkumníci Doug Walker a Laura Smarandescu z Iowa State University a Brian Wansink z Cornell University, dospěla k závěru, že tvar sklenic, jejich objem a další faktory ovlivňují množství nalévaného vína. 
Pro svůj výzkum zvolili standardizovanou vinnou sklenici o objemu 5 uncí (asi 142 gramů). Ale kdo odhadne, jaké množství vína této váze nebo objemu přesně odpovídá? Málokterý z dobrovolníků uměl tohle množství odhadnout. 
Výzkumníci pozorovali chování celkem 73 respondentů, kterým podávali vína do 504 různých sklenic a výsledky porovnávali s výše uvedenou standardizovanou sklenicí. Zkoumali i vliv dalších podmínek, jako je nalévání v kuchyni, obývacím pokoji, na terase, ve stoje či v sedě a mnoho dalších faktorů.
Andreas Dengs - pixelio.de

Naléváme víc. Ale kdy?

Studie odhalila, že zúčastnění nalévali v průměru o 11,9% víc do cibulovitého skla, o 12,2% víc, když víno nalévali do sklenice stojící na stole a o 9,2% víc bílého vína než červeného. To co ovlivňuje množství nalévaného vína není jen tvar sklenice, ale dostatek místa na jídelním stole, vysoké, úzké nebo široké sklářské tvary nebo odlišnosti v přítomnosti různých osob, ať už jde o rodinu, přátele nebo osamělé nalévání.
Dobrovolníci více nalévali do sklenic spíš vyšších a širokých až baňatých. Víc také nalévali, když stáli než když seděli. A optický klam zvaný "Delboeuf" (po švýcarském matematiku a psychologovi Josefu Leopoldu Delboeuf Remi), ovlivňující lidi barevným kontrastem, stál za většími nalévanými objemy bílého vína než červeného.

Výzkum z Cambridge

Závěry amerických výzkumníků korespondují se závěry britské výzkumnice Theresy Marteau z University of Cambridge. Ta se však zaměřila nikoli na vliv sklenic a dalších faktorů na množství nalévané, ale na vliv velikosti skenice na množství zkonzumované. Z větších sklenic vypijeme až o 9% vína víc, aniž bychom to zaznamenali.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.