Přeskočit na hlavní obsah

Množství vína ve sklenici neodhadnete

TTB zkoumala náš odhad množství nalévaného vína

Americká státní agentura Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau ve studii, kterou pro ni zpracovali výzkumníci Doug Walker a Laura Smarandescu z Iowa State University a Brian Wansink z Cornell University, dospěla k závěru, že tvar sklenic, jejich objem a další faktory ovlivňují množství nalévaného vína. 
Pro svůj výzkum zvolili standardizovanou vinnou sklenici o objemu 5 uncí (asi 142 gramů). Ale kdo odhadne, jaké množství vína této váze nebo objemu přesně odpovídá? Málokterý z dobrovolníků uměl tohle množství odhadnout. 
Výzkumníci pozorovali chování celkem 73 respondentů, kterým podávali vína do 504 různých sklenic a výsledky porovnávali s výše uvedenou standardizovanou sklenicí. Zkoumali i vliv dalších podmínek, jako je nalévání v kuchyni, obývacím pokoji, na terase, ve stoje či v sedě a mnoho dalších faktorů.
Andreas Dengs - pixelio.de

Naléváme víc. Ale kdy?

Studie odhalila, že zúčastnění nalévali v průměru o 11,9% víc do cibulovitého skla, o 12,2% víc, když víno nalévali do sklenice stojící na stole a o 9,2% víc bílého vína než červeného. To co ovlivňuje množství nalévaného vína není jen tvar sklenice, ale dostatek místa na jídelním stole, vysoké, úzké nebo široké sklářské tvary nebo odlišnosti v přítomnosti různých osob, ať už jde o rodinu, přátele nebo osamělé nalévání.
Dobrovolníci více nalévali do sklenic spíš vyšších a širokých až baňatých. Víc také nalévali, když stáli než když seděli. A optický klam zvaný "Delboeuf" (po švýcarském matematiku a psychologovi Josefu Leopoldu Delboeuf Remi), ovlivňující lidi barevným kontrastem, stál za většími nalévanými objemy bílého vína než červeného.

Výzkum z Cambridge

Závěry amerických výzkumníků korespondují se závěry britské výzkumnice Theresy Marteau z University of Cambridge. Ta se však zaměřila nikoli na vliv sklenic a dalších faktorů na množství nalévané, ale na vliv velikosti skenice na množství zkonzumované. Z větších sklenic vypijeme až o 9% vína víc, aniž bychom to zaznamenali.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…