Přeskočit na hlavní obsah

Brazilské apelace i pro šumivá vína

Významný vinařský stát

Brazílie je významným producentem vína, v roce 2014 ho vyrobila 2.732.000 hektolitrů a odhady pro rok 2015 jsou stejné, což tuto zemi zařazuje na patnácté místo s těsným odstupem za Maďarskem. Zajímavé je, že spotřebou vína Brazílie nijak nevyniká, její obyvatelé spotřebují pouhých 1,7 litru vína na hlavu.
Přesto je produkce brazilských vín významná s trvale rostoucím trendem. A nesvědčí o tom pouze výborné výsledky brazilských vinařů na soutěžích, jako byla nedávná argentinská Vinandino 2015.

Historie

Vinnou révu přenesli do Brazílie v sedmnáctém století evropští osadníci a začali ji pěstovat ve státě Rio Grande do Sul. Dnes prosperuje zejména region Serra Gaúcha s patrným vlivem původních portugalských, italských a německých imigrantských rodin. 

Vinařské oblasti

V Brazílii existuje šest hlavních vinařských oblastí, od severní Vale Sao Francisco po nejjižnější Serra do Sudeste. Vale Sao Francisco je horká a tropická, polosuchá oblast, kde je možné sklidit i dvě sklizně za rok. Z odrůd zde najdete Chardonnay, Chenin Blanc a Malvasii. Na jihu je region Planalta Catarinense s vysokou nadmořskou výškou, nízkými teplotami a čedičovou půdou, které je ideální pro bílé odrůdy.
V Serra do Sudeste přinášejí větry příjemnou rovnováhu a dobrou kyselost pro červené i bílé odrůdy. Teplé klima nedaleké oblasti zvané Campanha hostí největší červená vína vyrobená z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Tannat, Tempranillo.

Úspěšná šumivá vína

Hlavním místem pro pěstování a výrobu šumivých vín je Rio Grande do Sul a proslulý a průkopnický region Serra Gaúcha. V něm jsou vůbec první oblast s chráněným označením původu Vale dos Vinhedos a první s chráněným zeměpisným označením Pinto Bandeira. 
Obě oblasti mají povoleno produkovat jak tichá, tak šumivá vína. Pro šumivá vína vyráběná klasickou metodou jsou povolené odrůdy Chardonnay, Riesling Itálico, Viognier a Pinot Noir a pro v Jižní Americe oblíbená šumivá vína kategorie Moscatel jsou určené odrůdy Moscato Branco, Moscato Giallo, Moscatel Nazareno, Moscato de Alexandria, Malvasia de Candia a Malvasia Bianca.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…