Přeskočit na hlavní obsah

Francie navrhne zrušení hospodářských sankcí - když Rusko přestane používat Champagne a Cognac

Politické a obchodní souvislosti sankcí

Emmanuel Macron
Francouzský ministr ekonomiky, průmyslu a informačních technologií Emmanuel Macron hovořil na lednovém zasedání Rusko-francouzské hospodářské, finanční, průmyslové a obchodní rady o možnosti zrušení evropských hospodářských sankcí. Podmínkou ale nebylo jen plnění Minských dohod, ale také ustoupení od označování ruské alkoholické produkce pojmy Champagne, Cognac a Calvados."Ministr na schůzce o tématu opravdu mluvil a bylo jasné, že Francouzi chtějí dosáhnout zákaz používání označení Champagne, Cognac a Calvados pro ruské výrobky," potvrdila Natalija Zolotych, viceprezidentka Opory Ruska, asociace středního a malého podnikání, která na zasedání byla také přítomná.

Ruské obavy z hospodářských důsledků

Podle Ljubova Kirila, zástupce vedoucího Federální služby pro ochranu duševního vlastnictví (Rospatent), po zasedání vznikla rusko-francouzská pracovní skupina, která s jeho úřadem provede studii.
"Podíváme se na různé koncepce a přístupy k provedení takové studie. Je třeba prověřit celou řadu aspektů, včetně konkurenčního prostředí na trhu s alkoholickými nápoji. Podle jeho výsledků by měly být formulovány závěry o připravenosti ruské ekonomiky (producenti i spotřebitelé) vzdát se využívání generických termínů Cognac, Chamapgne i Calvados při označování alkoholických nápojů," řekl Kiril.
Již dnes platí, že nápoje určené na vývoz nesmí tato označení nést v latince, ale zákaz jejich používání v azbuce Francie původně nepožadovala.

Francie chce využít příležitost

"Přišli s návrhem, že jsou připraveni hovořit o zrušení sankcí, pokud bychom přestali používat tato označení v ruském přepisu. Nevím, nakolik může mít Paříž vliv na zrušení evropských sankcí, ale myslím, že se Francouzi prostě rozhodli využít příležitosti," řekl Igor Bucharov, prezident Federace restauratérů a hoteliérů.
"Vidí, že jen ruský producent Abrau-Durso prodá asi 20 milionů lahví ročně, a chtějí získat tento trh. Moet & Chandon náhle uvolnil polosladké a sladké Champagne. Pro Francii je to nesmysl, je zřejmé, že spoléhají na ruský trh," doplnil Bucharov.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.