Přeskočit na hlavní obsah

Může Champagne zabránit demenci a zlepšit naši paměť?

Červené na srdce, Champagne na demenci

Je známo, že červené víno příznivě působí na činnost srdce. Odborníci z University of Reading a University of East v Anglii ale dospěli k závěru, že také tři sklenky šampaňského týdně by mohly zpozdit až zabránit demenci. Jejich studie byla založena na pokusech s potkany.
Vědci zjistili, že v šampaňském obsažené sloučeniny známé jako flavonoidy, zlepšují výkonnost prostorové paměti. Ta je zodpovědná za ukládání informací, které se po čase vybavují jako vzpomínky. Champagne se vyrábí mimo jiné z modrých hroznů Pinot Noir a Pinot Meunier, které obsahují relativně velký počet těchto flavonoidů.

Další výzkum může závěry potvrdit

Profesor Jeremy Spencer z University of Reading říká: "Tyto vzrušující výsledky poprvé ukazují, že mírná konzumace šampaňského má potenciál pozitivního dopadu na zlepšení paměti. Tyto výsledky byly dříve dosažené pouze s červeným vínem, které obsahuje flavonoidy. "
Webové stránky National Health Services Choices ale kritizovaly, že tato studie byla založena pouze na experimentu se zvířaty, která po aplikaci šampaňského opravdu měla lepší paměť. Bohužel nebylo dokázáno, že by šampaňské mohlo oddálit demenci i u lidí.
Mluvčí britské Alzheimer’s Society řekl časopisu Standard, že tato studie je skutečně “velmi zajímavá", avšak je ještě potřeba projít mnohem větším počtem výzkumů, aby toto zjištění mohlo být potvrzené.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.