Přeskočit na hlavní obsah

Chytrý telefon a sociální média jsou cestou k mladším konzumentům vína

Patří víno do sklepa nebo na sociální sítě?

Sarah Elliman
V minulém týdnu během Wine Country Hospitality Symposium, které se konalo 22. března v kalifornské Napa Valley College v St. Helena, se Sarah Elliman a Kevin Blum, konzultanti sociálních médií, podělili o své strategie pro marketing vinařských produktů zaměřených na Millennials. Tak jsou obvykle označování lidé narození mezi lety 1980 a 2000, kteří podle nedávné studie Silicon Valley Bank budou tahounem spotřeby vína a příčinou jeho proměn.
"Když slyším producenty říkat ´chci nabízet Millennials,´ překládám si to ve své hlavě ´chci nabízet lidem na sítích,´ říká Elliman, spoluzakladatelka na vinařství specializované ticketingové a rezervační společnosti CellarPass
Počet Američanů ve věku 18 až 34 překonal poprvé v loňském roce Baby Boomers (ročníky 1946 až 1964), uvádí Pew Research. Jako první generace, která plně pracuje s mobilním internetem, sociálními médii a online fotografiemi i videem, mají Millennials vliv, který musí prodejci vína respektovat, uvedl Blum, manažer Yelpu. "Šeptanda byla vždy nejlepším marketingem," řekl. "Dnes jen máme nové nástroje, jak ji šířit."

Zážitky jako reklama zdarma

Ruku v ruce s chytrými telefony mají Millennials rostoucí touhu ne jen popíjet víno na degustaci, ale nasát celé vinařské prostředí, říkají 39-letý Blum a 37-letá Elliman. Degustace, které spolu s vínem nabízejí nezapomenutelné zážitky - živou hudbu, kreativní párování s jídlem, túry v horách, ale i jógu - nejen že lépe podchytí zájem zákazníků, ale poskytnout jim zážitky, které mohou okamžitě sdílet na sociálních sítích, což je efektivní a bezplatná inzerce.
2013 CADE Reserve Cabernet Sauvignon Release Party
Blum se podělil o své zkušenosti ze skupinové exkurze ve vinařství Sequoia Grove v Rutherfordu a jejich "Cabernet Culinary Challenge", což je veselé soutěžení mezi týmy návštěvníků o sestavení nejlepšího párování vína s masem, sýry a dalšími ingrediencemi. "Přivedl jsem asi 50 lidí z mojí strany, 15 se k nám připojilo z jejich vinného klubu a 80% si něco koupilo. A každý o tom napsal na sociálních médiích," uvedl.

Komunikace s mladými a ještě mladšími...

Tyffani Sedgwick, která už rok a půl pracuje jako marketingová manažerka V. Sattui Winery, řekla, že je nezbytné být v kontaktu s mladšími fanoušky vinařství. Pro milovníky vína a své příznivce proto V. Sattui dává denně dva až tři příspěvky na Facebook, pošle jeden nebo dva tweety, na Instagramu zveřejní fotku a vloží článek na blog. Ale Sedgwick i další zaměstnanci vinařství také experimentují se snapchatem. "Chceme, aby i nejmladší generace měla dobrý pocit, že je s námi."
Přechod internetu ze stolních počítačů do kapsy také mění design webu. Podle Sedgwick už v nadcházejících týdnech bude nový web V. Sattui responzivní a přátelský i pro e-shoping. "Lepší mobilní web je klíčový," říká Sedgwick. "Máme tu mobilní svět. Pokud váš web není dobře čitelný na telefonu nebo tabletu, jste v nevýhodě."

...a se staršími...

Stejně jako se chce V. Sattui poprat o mládež díky orientaci na snapchat, musí mít všichni prodejci vína přehled, které kanály je s kým spojí, řekla Elliman a prozradila, že už pomalu opouští Facebook, který je doménou jejich rodičů. "Moje matka je jediný důvod, proč mám stránku na Facebooku - může si na ni prohlédnou fotky mého dítěte," zavtipkovala.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania