Přeskočit na hlavní obsah

Chytrý telefon a sociální média jsou cestou k mladším konzumentům vína

Patří víno do sklepa nebo na sociální sítě?

Sarah Elliman
V minulém týdnu během Wine Country Hospitality Symposium, které se konalo 22. března v kalifornské Napa Valley College v St. Helena, se Sarah Elliman a Kevin Blum, konzultanti sociálních médií, podělili o své strategie pro marketing vinařských produktů zaměřených na Millennials. Tak jsou obvykle označování lidé narození mezi lety 1980 a 2000, kteří podle nedávné studie Silicon Valley Bank budou tahounem spotřeby vína a příčinou jeho proměn.
"Když slyším producenty říkat ´chci nabízet Millennials,´ překládám si to ve své hlavě ´chci nabízet lidem na sítích,´ říká Elliman, spoluzakladatelka na vinařství specializované ticketingové a rezervační společnosti CellarPass
Počet Američanů ve věku 18 až 34 překonal poprvé v loňském roce Baby Boomers (ročníky 1946 až 1964), uvádí Pew Research. Jako první generace, která plně pracuje s mobilním internetem, sociálními médii a online fotografiemi i videem, mají Millennials vliv, který musí prodejci vína respektovat, uvedl Blum, manažer Yelpu. "Šeptanda byla vždy nejlepším marketingem," řekl. "Dnes jen máme nové nástroje, jak ji šířit."

Zážitky jako reklama zdarma

Ruku v ruce s chytrými telefony mají Millennials rostoucí touhu ne jen popíjet víno na degustaci, ale nasát celé vinařské prostředí, říkají 39-letý Blum a 37-letá Elliman. Degustace, které spolu s vínem nabízejí nezapomenutelné zážitky - živou hudbu, kreativní párování s jídlem, túry v horách, ale i jógu - nejen že lépe podchytí zájem zákazníků, ale poskytnout jim zážitky, které mohou okamžitě sdílet na sociálních sítích, což je efektivní a bezplatná inzerce.
2013 CADE Reserve Cabernet Sauvignon Release Party
Blum se podělil o své zkušenosti ze skupinové exkurze ve vinařství Sequoia Grove v Rutherfordu a jejich "Cabernet Culinary Challenge", což je veselé soutěžení mezi týmy návštěvníků o sestavení nejlepšího párování vína s masem, sýry a dalšími ingrediencemi. "Přivedl jsem asi 50 lidí z mojí strany, 15 se k nám připojilo z jejich vinného klubu a 80% si něco koupilo. A každý o tom napsal na sociálních médiích," uvedl.

Komunikace s mladými a ještě mladšími...

Tyffani Sedgwick, která už rok a půl pracuje jako marketingová manažerka V. Sattui Winery, řekla, že je nezbytné být v kontaktu s mladšími fanoušky vinařství. Pro milovníky vína a své příznivce proto V. Sattui dává denně dva až tři příspěvky na Facebook, pošle jeden nebo dva tweety, na Instagramu zveřejní fotku a vloží článek na blog. Ale Sedgwick i další zaměstnanci vinařství také experimentují se snapchatem. "Chceme, aby i nejmladší generace měla dobrý pocit, že je s námi."
Přechod internetu ze stolních počítačů do kapsy také mění design webu. Podle Sedgwick už v nadcházejících týdnech bude nový web V. Sattui responzivní a přátelský i pro e-shoping. "Lepší mobilní web je klíčový," říká Sedgwick. "Máme tu mobilní svět. Pokud váš web není dobře čitelný na telefonu nebo tabletu, jste v nevýhodě."

...a se staršími...

Stejně jako se chce V. Sattui poprat o mládež díky orientaci na snapchat, musí mít všichni prodejci vína přehled, které kanály je s kým spojí, řekla Elliman a prozradila, že už pomalu opouští Facebook, který je doménou jejich rodičů. "Moje matka je jediný důvod, proč mám stránku na Facebooku - může si na ni prohlédnou fotky mého dítěte," zavtipkovala.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.