Přeskočit na hlavní obsah

Chakasští zápasí s alkoholem na mnoha frontách

Chakasie, malé republiky Ruské federace s půl milionem obyvatel, z nichž je téměř sedminásobně více Rusů než původních obyvatel, se dotkly změny zákona "O státní regulaci výroby a prodeje lihu a alkoholických produktů na území Chakaské republiky".

Konec alkoenergetik

Od konce května je zcela zakázán prodej energetických nápojů s nízkým obsahem alkoholu. "Během rozhovorů s mnoha dětmi jsme zjistili, že začaly svou cestu k silnějším alkoholickým nápojům právě přes nergetické nápoje. Máme navíc pacienty, kteří se sice vzdali drog a alkoholu, ale i nadále konzumují energetické nápoje," říká psychiatr Michail Muzikantov. Chakasie je jedním z 27 regionů Ruska, který zakázal prodej těchto nápojů.

Žádný noční prodej

Podle uvedeného zákona je také zakázán maloobchodní prodej alkoholu od 23 do 8 hodin v obchodech a kavárnách v obytných budovách. Nepřekvapí proto, že prodavači obchodu "Div" chycení při prodeji alkoholu po jedenácté večerní, dostanou nejen pokutu ve výši 10 tisíc rublů, ale ještě jim bylo i bez rozhodnutí soudu zkonfiskováno objevených 300 litrů piva.

Ne blízko škol a nemocnic

Kromě toho byla dříve stanovena minimální vzdálenost prodejen alkoholu od škol, dětských hřišť a parků.
"Původní pravidlo vymezovalo vzdálenosti prodejen na nejméně 80 metrů od vzdělávacích institucí, 50 metrů od dětských zařízení a 20 metrů od zdravotnických zařízeních," říká politik Albert Tupikin. A tyto vzdálenosti skutečně kontrolovala policie.
Od 2. června se nezměnily stanovené minimální vzdálenosti, změnil se ale způsob jejích určení. Původně se měřilo vzdušnou čarou, nyní již ne přímo přes ulici a dvojitou čáru, ale k nejbližšímu přechodu, přes silnici a zase zpět. Ti, kdo dříve testem vzdálenosti neprošli, jsou nyní mimo nebezpečí.
Minulé kontroly odhalily za rok a půl více než sto porušení. "Nejčastěji se proti pokutám za tato porušení ohrazovaly prodejny "Chmel a slad", síť prodejen" Stříbrný míč" a "Vlasta" a kavárny "0,6 promile", říká mluvčí Ministerstva vnitra Irina Poležajeva.
Kontroly nalévání a prodeje alkoholu nezletilým jsou však velmi sporadické.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.