Přeskočit na hlavní obsah

Tržby z údolí řeky Douro a změny, které z toho plynou

Nejen fortifikovaná Madeira dozná změn.

Údaje Instituto dos Vinhos do Douro e Porto (IVDP) uvádějí za rok 2014 tržby 366 milionů € za Porto DOC a 114 milionů €  za Douro DOC.
Prezident IVDP Manuel de Novaes Cabral poznamenal, že trh s Douro DOC "stoupá velmi rychle", a předpovídá: "Pokud angolský trh nebude mít v letošním roce žádné velké problémy, pak za rok 2015 očekáváme, že se tržby za Douro zvýší na jednu třetinu portského."

Produkce portského limitovaná

Na rozdíl od Douro DOC vín, portské nadále podléhá omezení objemu roční produkce - beneficio - a omezení prodeje na nejvíce třetinu zásob každého producenta v jednom roce. Opatření Beneficio je v některých kruzích silně kritizováno jako nespravedlivě omezující, zejména od vzniku Douro DOC v posledních 25 letech. Cabral zdůraznil, že produkční kvóta měla hrát důležitou roli v preferencích růstu hodnoty prodejů před růstem objemu prodejů.
"Trh fortifikovaných vín není obrovský trh, takže pokud máte hodně produkce, pak cena produktu bude klesat," řekl. "Nejsem pro ani proti; ať rozhodne celé odvětví, ale neměli bychom to dělat bez rozmyslu a z náhlého popudu."

Speciální kategorie jsou dražší

V této souvislosti Cabral poznamenal, že prodeje speciálních kategorií portského, zahrnující styly, jako je Late Bottle Vintage, Tawny a Vintage, představují pouze 20% celkového objemu prodeje, ale 40% jeho hodnoty. Proto je podle Cabrala hlavní úlohou IVDP udržovat a zvyšovat cenu právě těchto speciálních kategorií. Prodeje také dokáže velmi dobře podpořit cestovní ruch, kterému se v posledních letech věnují mnohá vinařství v údolí řeky Douro soustavněji.
Cabral potvrdil, že největší trh pro Douro DOC vína byla v roce 2014 Angola, následovaná Kanadou, Spojenými státy a Brazílií. Oproti tomu portské vede ve Francii, přestože tento trh má velmi nízkou průměrnou vývozní cenu jen 3,63 € za litr. Británie je v současné době čtvrtým největším trhem Porta, vývoz v loňském roce dosáhl 45 milionů € s podstatně vyšší průměrnou vývozní cenou 5,21 € za litr. Vývoz Douro DOC vína do Británie zůstává na podstatně menší úrovni 2,5 milionu €.

Porto a Douro ve světě

V současné době je Porto exportováno asi na 120 trhů a na export připadá asi 85% celkového prodeje dané kategorie. Douro DOC víno je v současné době k dispozici ve více než 100 zemích, zatímco vývoz tvoří jen něco málo přes 40% celkového obchodu.
"Prvních 10 trhů portského vína představuje 93% všech prodejů," oznámil Cabral.
"Pro Douro vína je to téměř opak, není tak koncentrované, a prvních 10 trhů je téměř bez výjimky mimo evropských.
Obě linie mají odlišné strategie, zdůraznil Cabral: "Pro portské víno není naším cílem růst objemu prodejů, ale růst střední ceny, podpora výjimečných kategorii a jejich hodnoty. Strategie pro Douro DOC vína je nárůst obojího, jak prodaného množství, tak ceny."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný