Přeskočit na hlavní obsah

Když Řecko, tak i Kypr: Cyprus Wine Competition 2015

Cyprus Wine Competition

Nedávno jsme se věnovali řecké vinařské soutěži a i pro jazykovou, kulturní a geografickou blízkost nemíníme přehlédnout kyperskou soutěž Cyprus Wine Competition 2015, zvlášť když aktuální osmý ročník dělí od předchozího sedmého tříletá přestávka. 
V Limassolu, druhém největším městě jižní části rozděleného Kypru, se soutěž konala 25. dubna a přihlášená vína hodnotilo sedm porotců. Mezi přihlášenými a oceněnými víny evropská stopa není, ale právě mezi porotci ano. Účast Alissy Gortsinske, držitelky ocenění “Cyprus Best Sommelier 2012, a Denise Rudenka, ruského blogera, naznačují vliv východoevropských nových Kypřanů na kyperské vinařství.
Porotci udělili 16 Zlatých medailí, 25 Stříbrných a 3 Diplomy, všechny kyperským vínům. Reciproční účast řeckých vinařů a řeckých ocenění jako na TIWC 2015 zde nenalezneme.

Porovnání

Kyperská vinařství, která byla oceněna, zde neuvádíme ale připomeneme, že Kypr oproti českým 17 tis. hektarů vinohradů má 9 tis. ha a produkce kyperských vín dosáhla objemu 86 tis. hl a českých 650 tis. hl. Vína Kypřané zkonzumují 174 tis. hl oproti českým 2 mil. hl, což je 15 l/obyvatele na Kypru a 19 l/obyvatele v Česku. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.