Přeskočit na hlavní obsah

Skončilo druhé Černomořské vinařské forum 2015

Forum o vínech a vinařích Černého moře

Druhé Černomořské vinařské forum proběhlo 2. a 3. července v business centru hotelu Intourist v Krasnodaru. První Černomořské vinařské forum se konalo v Gagauzii, autonomní oblasti v Moldavsku, vinařské oblasti s nejvyšší hustotou vinic na obyvatele ve Střední a Východní Evropě a proto silně závislé na vinařském průmyslu.

Cíle

Forum si klade za cíl podpořit komunikaci B2B a přispět mj. ke zvýšení spotřeby vína. V současnosti činí spotřeba tichých vín v Euroasijské hospodářská unii (EAEU) 4 litry na obyvatele a rok, což je třikrát méně, než tomu bylo ve stejném republikách v dobách Sovětského svazu a desetkrátkrát méně, než je současná spotřeba v Itálii a ve Francii.

Souvislosti

Forum se koná v době dramatického poklesu spotřeby zahraničních vín, které však chtějí využít jak výrobci z Moldavska, Bulharska nebo Gruzie, tak zejména domácí výrobci. Se svými požadavky vystoupili i krymští nedávno ještě ukrajinští producenti, kdy se předsedkyně v květnu 2014 založeného Krymského úřadu pro révu a víno Janina Pavlenko obrátila na vedení Ruské federace, aby došlo k zákazu dovozu evropských vín na ruský trh. S tímto kategorickým požadavkem ale představitelé Svazu pěstitelů a vinařů Ruska, organizace založené v roce 2001, nesouhlasili.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.