15. srpna 2016

Drsné metody protestů vinařů z Languedocu

Teror na jihu Francie

I vinařský průmysl má teroristy. Comité Régional d’Action Viticole, CRAV, je skupina okcitánských radikálních producentů vína a jednou z vojenských částí hnutí l'Òc Per Autonomia. Provádí pravidelné vlny útoků v obdobích napětí ve vinařském průmyslu nebo v souvislosti s Okcitánií. CRAV provedla několik akcí namířených proti dováženým zahraničním vínům zejména z Itálie a Španělska, ale i ze Spojených států a Austrálie.
"Každá láhev amerického a australského vína, která se doveze do Evropy, je bomba namířená do srdce naší bohaté evropské kultury," říká francouzský pěstitel Aime Guibert. Sylvain Removille, francouzský manažer E. & J. Gallo, potvrdil, že on i jeho zaměstnanci byli již několikrát fyzicky napadeni.
CRAV dne 19. července zničili kanceláře dovozce vína Sudvin, kladivy rozbili psací stoly a kanceláře zapálili. Dne 2. srpna sabotovali tanky dovozce vína Biron v Sète a vylili a zničili 50.000 litrů vína.

Dovoz levnějšího sudového vína

Mají důvod k zoufalství. Region Languedoc-Roussillon byl významný svou produkcí "vind de table," stolních vín k všednímu popíjení. Ale od roku 1970 tato produkce klesá, protože ji nahrazují levnější dovozy sudového vína ze Španělska, Itálie a Nového světa. Tím ohrožuje existenci mnoha vinařů. Od roku 2000 do roku 2012 klesla rozloha francouzských vinic o 12%. Za stejné období se rozloha vinic v Austrálií zvýšila o 21% a na Novém Zélandu o 168%. A španělské sudové víno stojí polovinu ceny francouzského.
Vzhledem k obrovské nabídce sudového vína to nevypadá, že bude mít CRAV důvod se změnit.