Přeskočit na hlavní obsah

Pijí přistěhovalci víno? Konzumace v Německu mírně vzrostla - jako počet obyvatel

Mírný nárůst spotřeby

Podle roční bilance spotřeby vína všech německých vinařských svazů v hospodářském roce 2015/2016 od 1. srpna 2015 do 31. července 2016 vzrostla spotřeba tichých a šumivých vín ve srovnání se předchozím obdobím o 1,2%.
Fakt, že průměrná spotřeba vína na obyvatele zůstala ve srovnání s loňským rokem beze změny, i když domácí poptávka o 1,2% vzrostla, lze vysvětlit mírným nárůstem počtu obyvatel Německa.

Domácí vinaři prodali méně

Celková spotřeba vína byla vloni v Německu 19,8 milionů hektolitrů, což odpovídá průměrné konzumaci 24,1 litrů tichých i šumivých vín na obyvatele.
Z toho 8,5 litru připadá na tichá domácí vína, 12,1 litrů na tichá zahraniční vína a 3,5 litru na šumivá vína. Ve srovnání s loňským rokem vzrostla o 1,8% konzumace tichých vín a konzumace šumivých naopak o 2,6% klesla.
Na spotřebě tichých vín se tedy domácí produkce podílí 41% a dovážená vína 59%. Prodej německých vín o 0,2% klesl a konzumace dovážených vín o 3,3% stoupla.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .