Přeskočit na hlavní obsah

Irsko má prvního vinaře. Vyučil se na cidrech

Desítky lahví prvního vína

Nejen Guinness, whisky a cider jsou synonymem Irska. Díky Davidu Llewellynovi to může být i víno. Na své farmě pěstuje hlavně ovoce a z něj vyrábí vyhlášené džusy a cidery, ale v roce 2002 vysadil i vinice a pod značkou Lusca, galsky Lusk, z nich vyrábí první irské víno. Díky němu se tak Irsko zařadilo mezi vinařské země. 
Llewellyn říká: "Pokud vím, jsem v zemi jediný, kdo prodává své víno, ale už jsem slyšel, že v poslední době byly vysazeny další dva vinohrady. Pomáhá nám změna klimatu a výběr odrůd, které před sto lety neexistovaly. Otepluje se a to v posledním půlstoletí způsobilo výrazné změny."
V jeho vinicích najdeme modré odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Dunkelfelder a Rondo a Chardonnay, Sauvignon Blanc, Schoenburger a Gewuerztraminer pro bílá vína.
Název Lusca nebo Lusk znamená původně “jeskyně” a protože z Llewellynova vinohradu je výhled na historickou věž Round Tower of Lusk, je tato věž i na etiketách jeho vín.
Svá vína nedoslazuje a jejich fermentace probíhá spontáně. Vína jsou lahvována v standardních lahvích 0,75 a 0,375 litru a k dispozici jsou zatím šarže o velikosti pouhých pár desítek nebo stovek kusů. 

Klimatické změny ovlivňují zemědělství

Llewellyn zmiňuje, že globální oteplování bylo dobré pro jeho vinice, ale nebezpečnější je pro plodiny z mnoha známých oblastí jižní Evropy a dodává:
"Oteplování je dobré pro produkci v severnějších oblastech, jako jsou Velká Británie, Irsko a severní Evropa, ale příliš vysoké teploty se negativním způsobem odrazily na jihu Evropy, kde bylo léto příliš horké, což vážně ohrozilo dozrávání mnohých plodin. 
Pro mě osobně je pěstování révy radostí, ale pokud bude globální oteplování pokračovat, myslím, že výroba vína bude mou úplně nejmenší starostí."
Zatímco by se Irsko mohlo stát neočekávanou destinací pro pěstování révy vinné, vyšší teploty by naopak mohly ohrozit tradiční plodiny, jako jsou brambory a ovoce. To potvrzuje i Jennifer McElwaine, profesorka z Plant Paleobiologie UCD, a dodává, že i místní typická zelenina by za těchto podmínek velmi utrpěla: "Budeme svědky období sucha i povodní. A nic z toho není pro tyto plodiny příznivé."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.