Přeskočit na hlavní obsah

Irsko má prvního vinaře. Vyučil se na cidrech

Desítky lahví prvního vína

Nejen Guinness, whisky a cider jsou synonymem Irska. Díky Davidu Llewellynovi to může být i víno. Na své farmě pěstuje hlavně ovoce a z něj vyrábí vyhlášené džusy a cidery, ale v roce 2002 vysadil i vinice a pod značkou Lusca, galsky Lusk, z nich vyrábí první irské víno. Díky němu se tak Irsko zařadilo mezi vinařské země. 
Llewellyn říká: "Pokud vím, jsem v zemi jediný, kdo prodává své víno, ale už jsem slyšel, že v poslední době byly vysazeny další dva vinohrady. Pomáhá nám změna klimatu a výběr odrůd, které před sto lety neexistovaly. Otepluje se a to v posledním půlstoletí způsobilo výrazné změny."
V jeho vinicích najdeme modré odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Dunkelfelder a Rondo a Chardonnay, Sauvignon Blanc, Schoenburger a Gewuerztraminer pro bílá vína.
Název Lusca nebo Lusk znamená původně “jeskyně” a protože z Llewellynova vinohradu je výhled na historickou věž Round Tower of Lusk, je tato věž i na etiketách jeho vín.
Svá vína nedoslazuje a jejich fermentace probíhá spontáně. Vína jsou lahvována v standardních lahvích 0,75 a 0,375 litru a k dispozici jsou zatím šarže o velikosti pouhých pár desítek nebo stovek kusů. 

Klimatické změny ovlivňují zemědělství

Llewellyn zmiňuje, že globální oteplování bylo dobré pro jeho vinice, ale nebezpečnější je pro plodiny z mnoha známých oblastí jižní Evropy a dodává:
"Oteplování je dobré pro produkci v severnějších oblastech, jako jsou Velká Británie, Irsko a severní Evropa, ale příliš vysoké teploty se negativním způsobem odrazily na jihu Evropy, kde bylo léto příliš horké, což vážně ohrozilo dozrávání mnohých plodin. 
Pro mě osobně je pěstování révy radostí, ale pokud bude globální oteplování pokračovat, myslím, že výroba vína bude mou úplně nejmenší starostí."
Zatímco by se Irsko mohlo stát neočekávanou destinací pro pěstování révy vinné, vyšší teploty by naopak mohly ohrozit tradiční plodiny, jako jsou brambory a ovoce. To potvrzuje i Jennifer McElwaine, profesorka z Plant Paleobiologie UCD, a dodává, že i místní typická zelenina by za těchto podmínek velmi utrpěla: "Budeme svědky období sucha i povodní. A nic z toho není pro tyto plodiny příznivé."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania