6. února 2017

Maroko se za měsíc dočká prvního australského vína

V hledáčku budou turisté

Gavin Hogg
Zatímco maročtí vinaři hledají cesty ke zvýšení exportu svých vín, aby si zajistili vyšší odbyt pro svou produkci, vína naopak začne do Maroka dovážet vinařství Hoggies Estate Wines australského vinaře Gavina Hogga.
Maroko je islámská země s 35 miliony lidí, z nichž asi 95% jsou muslimové.
"Je to pravděpodobně nejvíce liberální islámská země na světě, jsou zde bary a hotely, obchody s lihovinami, ale také 10 milionů turistů, kteří každoročně Maroko navštíví a 80% z nich pije," říká Hogg.
"Počítáme, že je v Maroku kolem 10 milionů lidí, kteří se chtějí napít, takže doufáme, že když se nám podaří získat na tomto trhu 5%, půjde nám to docela dobře. Současná nabídka vín na trhu je poměrně omezená - jsou tu jen francouzská, francouzská a francouzská vína, tak si myslíme, že budeme zpestřením."

Zkusit cokoli a pak se uvidí

V první zásilce s asi tisícem kartonů budou vína tří jeho značek: Kopparossa, Hoggies a Olivia. "Bude to tak trochu výstřel z brokovnice, abychom všem ukázali, co máme. A uvidíme, jak trh zareaguje."
Australská vína se v současnosti exportují pouze do dvou z 54 afrických zemí, do Jižní Afriky a Nigérie. Australská vláda v listopadu oznámila, že otevře velvyslanectví v Rabatu, marockém hlavním městě, koncem roku 2017 nebo začátkem roku 2018. Dosud je za Maroko zodpovědná australská ambasáda ve Francii.
Gavin Hogg a jeho obchodní partneři založili v Maroku sklad a spolupracují se dvěma místními distributory.
"Investovali jsme hodně peněz k získání dovozní licence, kterou jsme dostali v listopadu. Můžeme dovážet všechny australské výrobky - mošty, piva, lihoviny, všechen alkohol, ale i maso, med a máslo."