Přeskočit na hlavní obsah

Maroko se za měsíc dočká prvního australského vína

V hledáčku budou turisté

Gavin Hogg
Zatímco maročtí vinaři hledají cesty ke zvýšení exportu svých vín, aby si zajistili vyšší odbyt pro svou produkci, vína naopak začne do Maroka dovážet vinařství Hoggies Estate Wines australského vinaře Gavina Hogga.
Maroko je islámská země s 35 miliony lidí, z nichž asi 95% jsou muslimové.
"Je to pravděpodobně nejvíce liberální islámská země na světě, jsou zde bary a hotely, obchody s lihovinami, ale také 10 milionů turistů, kteří každoročně Maroko navštíví a 80% z nich pije," říká Hogg.
"Počítáme, že je v Maroku kolem 10 milionů lidí, kteří se chtějí napít, takže doufáme, že když se nám podaří získat na tomto trhu 5%, půjde nám to docela dobře. Současná nabídka vín na trhu je poměrně omezená - jsou tu jen francouzská, francouzská a francouzská vína, tak si myslíme, že budeme zpestřením."

Zkusit cokoli a pak se uvidí

V první zásilce s asi tisícem kartonů budou vína tří jeho značek: Kopparossa, Hoggies a Olivia. "Bude to tak trochu výstřel z brokovnice, abychom všem ukázali, co máme. A uvidíme, jak trh zareaguje."
Australská vína se v současnosti exportují pouze do dvou z 54 afrických zemí, do Jižní Afriky a Nigérie. Australská vláda v listopadu oznámila, že otevře velvyslanectví v Rabatu, marockém hlavním městě, koncem roku 2017 nebo začátkem roku 2018. Dosud je za Maroko zodpovědná australská ambasáda ve Francii.
Gavin Hogg a jeho obchodní partneři založili v Maroku sklad a spolupracují se dvěma místními distributory.
"Investovali jsme hodně peněz k získání dovozní licence, kterou jsme dostali v listopadu. Můžeme dovážet všechny australské výrobky - mošty, piva, lihoviny, všechen alkohol, ale i maso, med a máslo."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.