Přeskočit na hlavní obsah

Vína z Nového Zélandu na čínském trhu

Význam Číny pro novozélandské producenty roste

Čína je v současnosti šestým největším exportním trhem novozélandské produkce vín. Vývoz tímto směrem překročil za poslední finanční rok hodnotu 16,2 milionů EUR, tedy o 10 procent více než v minulých letech. Přesto zůstávají Spojené státy následované Austrálií a Velkou Británií hlavními vývozními destinacemi. 
"Pokud spotřeba našich vín v Číně i nadále poroste, mohlo by se aktuální pořadí změnit ve prospěch Asie," říká Natalie Potts, marketingová manažerka New Zealand Winegrowers.

Změny nákupního chování a konzumace

“Pro náš trh je velice důležité, že se v Číně v poslední době změnil režim spotřeby vína. Dříve se většinou kupovalo pouze jako pozornost k výjimečným příležitostem, nyní, díky růstu střední třídy, se stále více spotřebovává v domácnostech. Kromě toho je běžně ke koupi ve velkých internetových obchodech. Číňané milují pohodlné nakupování on-line, je to pro ně velmi módní a žádaný způsob, jak si obstarat zboží.”
"Naše vinařské regiony se nacházejí ve velice čistém přírodním prostředí a vína, která v nich dozrávají jsou svěží a ovocitá," říká Potts. "A to je pro čínské spotřebitele velmi klíčové, chtějí mít jistotu původu a bezpečnosti vín."

Zvýší se novozélandská produkce?

Do Číny se z Nového Zélandu dováží jen pár prémiových značek. Důvodem je bezesporu i to, že z Nového Zélandu pochází jen velmi malé množství špičkových vín, celosvětově se podílí na jejich produkci méně než jedním procentem. Vinaři na Novém Zélandu ale vytvářejí trvale dobrou a pozoruhodnou kvalitu a to navzdory skutečnosti, že výroba není levná a jednoduchá. "Výzvy jsou s ohledem na životní prostředí spíše malé, i když naše vinice mají rozlohu celkem kolem 1600 kilometrů čtverečních," říká Potts. "Za zmínku stojí naše zeměpisná poloha i to, že naši vinaři jsou orientováni na kvalitu a ne na množství." V posledním desetiletí tomu tak nebylo, to ještě skoro nikdo o Novém Zélandu, natož o jeho vínech nic nevěděl.

Klimatická pestrost a hospodářský význam vína

Nicméně se výrobcům novozélandských vín musí přiznat, že jejich vinice se rozprostírají po celé zemi v délce větší než 1800 kilometrů. Což representuje širokou škálu podnebí a klimatických vlivů a tím vznik i velmi různých stylů a typů vína. V teplejších severních oblastech Nového Zélandu jsou hrozny sklizeny pro směsi ve stylu Bordeaux, kde hraje významnou roli Syrah. V jižních oblastech se daří odrůdám Pinot Noir a Riesling, zejména v nejjižněji položené vinařské oblasti na světě v Central Otago. "Obecně platí, že Sauvignon Blanc je svěží, Pinot Noir je typicky třešeňový a ovocitý - a spotřebitelé v Číně tyto vlastnosti upřednostňují a vína jim chutnají," uzavírá Potts.
Víno patří mezi hlavní vývozní artikly Nového Zélandu, v loňském roce dosáhl jeho export hodnoty cca 843 milionů EUR a podle prognózy by se měl do roku 2020 přiblížit k 1,2 miliardy EUR.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben