Přeskočit na hlavní obsah

Vína z Nového Zélandu na čínském trhu

Význam Číny pro novozélandské producenty roste

Čína je v současnosti šestým největším exportním trhem novozélandské produkce vín. Vývoz tímto směrem překročil za poslední finanční rok hodnotu 16,2 milionů EUR, tedy o 10 procent více než v minulých letech. Přesto zůstávají Spojené státy následované Austrálií a Velkou Británií hlavními vývozními destinacemi. 
"Pokud spotřeba našich vín v Číně i nadále poroste, mohlo by se aktuální pořadí změnit ve prospěch Asie," říká Natalie Potts, marketingová manažerka New Zealand Winegrowers.

Změny nákupního chování a konzumace

“Pro náš trh je velice důležité, že se v Číně v poslední době změnil režim spotřeby vína. Dříve se většinou kupovalo pouze jako pozornost k výjimečným příležitostem, nyní, díky růstu střední třídy, se stále více spotřebovává v domácnostech. Kromě toho je běžně ke koupi ve velkých internetových obchodech. Číňané milují pohodlné nakupování on-line, je to pro ně velmi módní a žádaný způsob, jak si obstarat zboží.”
"Naše vinařské regiony se nacházejí ve velice čistém přírodním prostředí a vína, která v nich dozrávají jsou svěží a ovocitá," říká Potts. "A to je pro čínské spotřebitele velmi klíčové, chtějí mít jistotu původu a bezpečnosti vín."

Zvýší se novozélandská produkce?

Do Číny se z Nového Zélandu dováží jen pár prémiových značek. Důvodem je bezesporu i to, že z Nového Zélandu pochází jen velmi malé množství špičkových vín, celosvětově se podílí na jejich produkci méně než jedním procentem. Vinaři na Novém Zélandu ale vytvářejí trvale dobrou a pozoruhodnou kvalitu a to navzdory skutečnosti, že výroba není levná a jednoduchá. "Výzvy jsou s ohledem na životní prostředí spíše malé, i když naše vinice mají rozlohu celkem kolem 1600 kilometrů čtverečních," říká Potts. "Za zmínku stojí naše zeměpisná poloha i to, že naši vinaři jsou orientováni na kvalitu a ne na množství." V posledním desetiletí tomu tak nebylo, to ještě skoro nikdo o Novém Zélandu, natož o jeho vínech nic nevěděl.

Klimatická pestrost a hospodářský význam vína

Nicméně se výrobcům novozélandských vín musí přiznat, že jejich vinice se rozprostírají po celé zemi v délce větší než 1800 kilometrů. Což representuje širokou škálu podnebí a klimatických vlivů a tím vznik i velmi různých stylů a typů vína. V teplejších severních oblastech Nového Zélandu jsou hrozny sklizeny pro směsi ve stylu Bordeaux, kde hraje významnou roli Syrah. V jižních oblastech se daří odrůdám Pinot Noir a Riesling, zejména v nejjižněji položené vinařské oblasti na světě v Central Otago. "Obecně platí, že Sauvignon Blanc je svěží, Pinot Noir je typicky třešeňový a ovocitý - a spotřebitelé v Číně tyto vlastnosti upřednostňují a vína jim chutnají," uzavírá Potts.
Víno patří mezi hlavní vývozní artikly Nového Zélandu, v loňském roce dosáhl jeho export hodnoty cca 843 milionů EUR a podle prognózy by se měl do roku 2020 přiblížit k 1,2 miliardy EUR.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.