Přeskočit na hlavní obsah

Vinný sklep ve 3000 m.n.m. a poslední Bond

James Bond v Alpách

ice Q á la Spectre
Přestože rakouský třítisícový Sölden ležící v Öetztalském údolí v Tyrolsku a patřící mezi nejoblíbenější lyžařské resorty rozhodně není vinařskou obcí, vyrábí se v něm díky činnosti místního pětihvězdičkového hotelu Central víno. V nadmořské výšce 3000 metrů je v něm zcela jistě nejvýše položený největší vinný sklep na světě, který je součástí prostor přebudované staré horské restaurace na Gaislachkogl. Filmoví fanoušci si při pohledu na zrekonstruovanou restauraci bezpochyby vybaví scény z poslední bondovky Spectre, která se tady natáčela od prosince 2014 do února 2015, i když víno - na rozdíl od scény ve vlaku - si zde nezahrálo.

Gourmetrestaurant ice Q

Za 4,5 milionu EUR zde vznikla zcela moderní a nadčasová gurmánská restaurace "ice Q", kterou navrhlo architektonické studio Obermoser a na jejímž vzhledu na první pohled zaujme spousta oceli (120 tun) a skla (900 metrů čtverečních).

Za čelní prosklenou stěnou je k vidění opravdu netypická horská podívaná - pětisetlitrový sud se zrajícím Pinot Noir 2014 a Burgunder 2015. Předchozí ročníky byly uloženy do šesti barrique sudů. V roce 2014 nebyly ale výnosy vysoké, aby mohli všichni zúčastnění vinaři uvolnit část svého vína do neobvyklého projektu, proto se omezili na jeden sud o objemu 500 litrů.

Víno v Alpách

Myšlenka „Wein am Berg“ se zrodila v roce 1999 při dialogu dnes již zesnulého bývalého ředitele hotelu Gottlieba Waschla s burgendlandským vinařem Antonem Kollwentzem, prezidentem Renommierte Weingüter Burgenland. Mezi dalšími průkopníky této ideje byla vinařství Kellerei St. Pauls a jeho vinař Wolfgang Tratter, Paul Achs z Golsu a Weinhaus Joachim Heger z Ihringenu v německém Bádensku. A samozřejmě hotel Central, ke kterému "ice Q" patří.
Už prodané ročníky 2011 až 2013 byly lahvované jak v údolí tak v horách, což vyžadovalo velké nasazení. Vína od vinařů ze St. Pauls byla dodávána v menších množstvích a poté kupážovaná v sudech (ročník 2014 do jednoho sudu), dále přepravena do Söldenu, kde ve výšce 3048 metrů zrála, aby poté následovalo opět v Jižním Tyrolsku plnění do lahví. Vysoko v horách se ručně lahvuje jen několik Magnum lahví. Tuto práci odvádějí vinaři i dnešní hotelový manažer Michael Waschl, který otcovu vášeň pro víno zdědil.

Atraktivita Söldenu...

Je třeba inzerovat Sölden? Pravděpodobně ne, dodává i současná šéfka hotelu Central a restaurace “ice Q” Angelika Falkner. Hotel i restaurace jsou ve vlastnictví Skiliftgesellschaft Sölden – Hochsölden, jednoho ze tří provozovatelů zdejších lanovek, který tímto počinem zajistil, že bývalá malá obec je významným střediskem zimních sportů i letní turistiky. V současné době má Sölden pro hosty asi 5000 lůžek, což je víc než může nabídnout Salcburk.

... a cena jeho vín

Návštěvníci jsou sami nadšeni touto velmi ambiciózní a na první pohled bláznivou alpskou nabídkou a doporučují ji dále. A navíc degustace vzorků z minulých ročníků ukazují, že vína jsou v chuti podobná stylu oblíbených vín Burgendlandska. Ale jejich nejdůležitější hodnotou je jistě jejich exkluzivita. V Centralu i v "ice Q" je lahev vína nabízena, po seriozních kalkulacích a s ohledem na veškeré vynaložené úsilí a náklady, za 126 EUR a patří k poptávaným zážitkům.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný