Přeskočit na hlavní obsah

Vinný sklep ve 3000 m.n.m. a poslední Bond

James Bond v Alpách

ice Q á la Spectre
Přestože rakouský třítisícový Sölden ležící v Öetztalském údolí v Tyrolsku a patřící mezi nejoblíbenější lyžařské resorty rozhodně není vinařskou obcí, vyrábí se v něm díky činnosti místního pětihvězdičkového hotelu Central víno. V nadmořské výšce 3000 metrů je v něm zcela jistě nejvýše položený největší vinný sklep na světě, který je součástí prostor přebudované staré horské restaurace na Gaislachkogl. Filmoví fanoušci si při pohledu na zrekonstruovanou restauraci bezpochyby vybaví scény z poslední bondovky Spectre, která se tady natáčela od prosince 2014 do února 2015, i když víno - na rozdíl od scény ve vlaku - si zde nezahrálo.

Gourmetrestaurant ice Q

Za 4,5 milionu EUR zde vznikla zcela moderní a nadčasová gurmánská restaurace "ice Q", kterou navrhlo architektonické studio Obermoser a na jejímž vzhledu na první pohled zaujme spousta oceli (120 tun) a skla (900 metrů čtverečních).

Za čelní prosklenou stěnou je k vidění opravdu netypická horská podívaná - pětisetlitrový sud se zrajícím Pinot Noir 2014 a Burgunder 2015. Předchozí ročníky byly uloženy do šesti barrique sudů. V roce 2014 nebyly ale výnosy vysoké, aby mohli všichni zúčastnění vinaři uvolnit část svého vína do neobvyklého projektu, proto se omezili na jeden sud o objemu 500 litrů.

Víno v Alpách

Myšlenka „Wein am Berg“ se zrodila v roce 1999 při dialogu dnes již zesnulého bývalého ředitele hotelu Gottlieba Waschla s burgendlandským vinařem Antonem Kollwentzem, prezidentem Renommierte Weingüter Burgenland. Mezi dalšími průkopníky této ideje byla vinařství Kellerei St. Pauls a jeho vinař Wolfgang Tratter, Paul Achs z Golsu a Weinhaus Joachim Heger z Ihringenu v německém Bádensku. A samozřejmě hotel Central, ke kterému "ice Q" patří.
Už prodané ročníky 2011 až 2013 byly lahvované jak v údolí tak v horách, což vyžadovalo velké nasazení. Vína od vinařů ze St. Pauls byla dodávána v menších množstvích a poté kupážovaná v sudech (ročník 2014 do jednoho sudu), dále přepravena do Söldenu, kde ve výšce 3048 metrů zrála, aby poté následovalo opět v Jižním Tyrolsku plnění do lahví. Vysoko v horách se ručně lahvuje jen několik Magnum lahví. Tuto práci odvádějí vinaři i dnešní hotelový manažer Michael Waschl, který otcovu vášeň pro víno zdědil.

Atraktivita Söldenu...

Je třeba inzerovat Sölden? Pravděpodobně ne, dodává i současná šéfka hotelu Central a restaurace “ice Q” Angelika Falkner. Hotel i restaurace jsou ve vlastnictví Skiliftgesellschaft Sölden – Hochsölden, jednoho ze tří provozovatelů zdejších lanovek, který tímto počinem zajistil, že bývalá malá obec je významným střediskem zimních sportů i letní turistiky. V současné době má Sölden pro hosty asi 5000 lůžek, což je víc než může nabídnout Salcburk.

... a cena jeho vín

Návštěvníci jsou sami nadšeni touto velmi ambiciózní a na první pohled bláznivou alpskou nabídkou a doporučují ji dále. A navíc degustace vzorků z minulých ročníků ukazují, že vína jsou v chuti podobná stylu oblíbených vín Burgendlandska. Ale jejich nejdůležitější hodnotou je jistě jejich exkluzivita. V Centralu i v "ice Q" je lahev vína nabízena, po seriozních kalkulacích a s ohledem na veškeré vynaložené úsilí a náklady, za 126 EUR a patří k poptávaným zážitkům.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania