Přeskočit na hlavní obsah

Conegliano-Valdobbiadene bude Evropské město vína 2016. A Česko?


Evropské město vína 2016

Conegliano-Valdobbiadene bylo jmenováno Evropským městem vína 2016. Jmenování oznámila 18. listopadu 2015 Recevin, Evropská síť vinařských obcí, v sídle parlamentu EU v Bruselu. 
Vlevo prezident Evropského města vína
a starosta hlavního města Conegliano, Floriano Zambon,
napravo starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese
Po portugalském Reguengos de Monsaraz, které bylo Evropským městem vína 2015, putuje prestižní titul zpět do Itálie. Po celý rok se budou konat odborné schůzky, události, kulturní akce a samozřejmě představení vína a jeho snoubení s jídlem, které se budou pořádat v patnácti obcích územního systému Conegliano-Valdobbiadene, oblasti, kde se vyrábí Prosecco Superiore DOCG. Recevin udělení titulu odůvodnila těmito důvody: "Navrhovaný projekt je nejlepší kontinuální událostí, která chce být centrem Evropy a světa v prosazování kultury, identity a krajiny vína."

Titul důsledkem spolupráce

"Titul je důsledkem spolupráce se všemi starosty v Conegliano Valdobbiadene DOCG", řekl prezident Floriano Zambon a starosta Conegliano. Duch spolupráce v tak malém prostoru pouhých 15 obcí také charakterizuje celkový systém hlavního města vína, který může prostřednictvím správných regulačních postupů dosáhnout důležitých cílů. Zejména jsou to městské plánování a propagace vinařské turistiky."
"Získání titulu Evropské město vína 2016 dává prestiž a důležitost všem 15 obcím Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG," řekl starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese. "Naše postupy se ukázaly být kompaktní a homogenní navzdory své vnitřní různorodosti."
"Je to jen začátek cesty, která po letech recese napomůže zvýšit kapacitu vinařské turistiky," řekl Benedikt De Pizzol, koordinátor Vinařských měst Veneto.
Patnácti obcemi Evropského města vína 2016 jsou Conegliano, Susegana, San Vendemiano, Colle Umberto, Vittorio Veneto, Tarzo, Cison Valmarino, Follina, Miane, San Pietro di Feletto, Refrontolo, Pieve di Soligo, Farra di Soligo, Vidor a Valdobbiadene.

Cíle Recevin

Jedinečná soutěž s účastí všech evropských vinařských obcí sítě Recevin má za cíl upozornit na vliv kultury vína na krajinu, hospodářství, gastronomii a kulturní dědictví a jeho hodnotu pro celou Evropskou unii. Zejména podporuje iniciativy k posílení povědomí o kultuře a tradici vína a zapojení místních komunit a je odhodlána rozvíjet inovativní událostí a vztahy s ostatními evropskými městy vína. 
Zdroje potřebné pro plánované činnosti kandidátského město hradí vláda.

A Česko?

Česko ani žádná česká vinařská obec členem European Network of Wine Cities Recevin nejsou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania