Přeskočit na hlavní obsah

Conegliano-Valdobbiadene bude Evropské město vína 2016. A Česko?


Evropské město vína 2016

Conegliano-Valdobbiadene bylo jmenováno Evropským městem vína 2016. Jmenování oznámila 18. listopadu 2015 Recevin, Evropská síť vinařských obcí, v sídle parlamentu EU v Bruselu. 
Vlevo prezident Evropského města vína
a starosta hlavního města Conegliano, Floriano Zambon,
napravo starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese
Po portugalském Reguengos de Monsaraz, které bylo Evropským městem vína 2015, putuje prestižní titul zpět do Itálie. Po celý rok se budou konat odborné schůzky, události, kulturní akce a samozřejmě představení vína a jeho snoubení s jídlem, které se budou pořádat v patnácti obcích územního systému Conegliano-Valdobbiadene, oblasti, kde se vyrábí Prosecco Superiore DOCG. Recevin udělení titulu odůvodnila těmito důvody: "Navrhovaný projekt je nejlepší kontinuální událostí, která chce být centrem Evropy a světa v prosazování kultury, identity a krajiny vína."

Titul důsledkem spolupráce

"Titul je důsledkem spolupráce se všemi starosty v Conegliano Valdobbiadene DOCG", řekl prezident Floriano Zambon a starosta Conegliano. Duch spolupráce v tak malém prostoru pouhých 15 obcí také charakterizuje celkový systém hlavního města vína, který může prostřednictvím správných regulačních postupů dosáhnout důležitých cílů. Zejména jsou to městské plánování a propagace vinařské turistiky."
"Získání titulu Evropské město vína 2016 dává prestiž a důležitost všem 15 obcím Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG," řekl starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese. "Naše postupy se ukázaly být kompaktní a homogenní navzdory své vnitřní různorodosti."
"Je to jen začátek cesty, která po letech recese napomůže zvýšit kapacitu vinařské turistiky," řekl Benedikt De Pizzol, koordinátor Vinařských měst Veneto.
Patnácti obcemi Evropského města vína 2016 jsou Conegliano, Susegana, San Vendemiano, Colle Umberto, Vittorio Veneto, Tarzo, Cison Valmarino, Follina, Miane, San Pietro di Feletto, Refrontolo, Pieve di Soligo, Farra di Soligo, Vidor a Valdobbiadene.

Cíle Recevin

Jedinečná soutěž s účastí všech evropských vinařských obcí sítě Recevin má za cíl upozornit na vliv kultury vína na krajinu, hospodářství, gastronomii a kulturní dědictví a jeho hodnotu pro celou Evropskou unii. Zejména podporuje iniciativy k posílení povědomí o kultuře a tradici vína a zapojení místních komunit a je odhodlána rozvíjet inovativní událostí a vztahy s ostatními evropskými městy vína. 
Zdroje potřebné pro plánované činnosti kandidátského město hradí vláda.

A Česko?

Česko ani žádná česká vinařská obec členem European Network of Wine Cities Recevin nejsou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .