Evropské město vína 2016
Conegliano-Valdobbiadene bylo jmenováno Evropským městem vína 2016. Jmenování oznámila 18. listopadu 2015 Recevin, Evropská síť vinařských obcí, v sídle parlamentu EU v Bruselu.
![]() |
Vlevo prezident Evropského města vína a starosta hlavního města Conegliano, Floriano Zambon, napravo starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese |
Po portugalském Reguengos de Monsaraz, které bylo Evropským městem vína 2015, putuje prestižní titul zpět do Itálie. Po celý rok se budou konat odborné schůzky, události, kulturní akce a samozřejmě představení vína a jeho snoubení s jídlem, které se budou pořádat v patnácti obcích územního systému Conegliano-Valdobbiadene, oblasti, kde se vyrábí Prosecco Superiore DOCG. Recevin udělení titulu odůvodnila těmito důvody: "Navrhovaný projekt je nejlepší kontinuální událostí, která chce být centrem Evropy a světa v prosazování kultury, identity a krajiny vína."
Titul důsledkem spolupráce
"Titul je důsledkem spolupráce se všemi starosty v Conegliano Valdobbiadene DOCG", řekl prezident Floriano Zambon a starosta Conegliano. Duch spolupráce v tak malém prostoru pouhých 15 obcí také charakterizuje celkový systém hlavního města vína, který může prostřednictvím správných regulačních postupů dosáhnout důležitých cílů. Zejména jsou to městské plánování a propagace vinařské turistiky."
"Získání titulu Evropské město vína 2016 dává prestiž a důležitost všem 15 obcím Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG," řekl starosta Valdobbiadene, Luciano Fregonese. "Naše postupy se ukázaly být kompaktní a homogenní navzdory své vnitřní různorodosti."
"Je to jen začátek cesty, která po letech recese napomůže zvýšit kapacitu vinařské turistiky," řekl Benedikt De Pizzol, koordinátor Vinařských měst Veneto.
Patnácti obcemi Evropského města vína 2016 jsou Conegliano, Susegana, San Vendemiano, Colle Umberto, Vittorio Veneto, Tarzo, Cison Valmarino, Follina, Miane, San Pietro di Feletto, Refrontolo, Pieve di Soligo, Farra di Soligo, Vidor a Valdobbiadene.
Cíle Recevin
Jedinečná soutěž s účastí všech evropských vinařských obcí sítě Recevin má za cíl upozornit na vliv kultury vína na krajinu, hospodářství, gastronomii a kulturní dědictví a jeho hodnotu pro celou Evropskou unii. Zejména podporuje iniciativy k posílení povědomí o kultuře a tradici vína a zapojení místních komunit a je odhodlána rozvíjet inovativní událostí a vztahy s ostatními evropskými městy vína.
Zdroje potřebné pro plánované činnosti kandidátského město hradí vláda.