Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky Mezinárodní profesionální soutěže vín a lihovin v Moskvě

XIX Международный профессиональный конкурс вин и спиртных напитков

V Moskvě se ve dnech 16. až 20. listopadu uskutečnil XIX. ročník Mezinárodní profesionální soutěže vín a lihovin se záštitou OIV. V soutěži se sešlo celkem 297 vzorků, z toho 128 tichých vín, 65 šumivých vín a 105 lihovin od producentů z 16 zemí. Nebo ze 14 nebo ze 13, jak se to vezme.
V prezidiu soutěže vedle tří ruských vědeckých pracovníků zasedli i Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, a Tatiana Svinartchuk, vedoucí oddělení ekonomiky a práva OIV. Hodnotitelé v jednotlivých komisích byli převážně z Ruska, po jednom byly zastoupené Bělorusko, Bulharsko, Kazachstán, Francie a Německo.
Celkem bylo uděleno 84 medailí, z toho 73 Zlaté a 11 Stříbrných.


Gold Silver Celkem
Arménie 3 1 4
Austrálie 1 1
Bělorusko 3 1 4
Francie 4 4
Gruzie 1 1 2
Itálie 1 1
Kazachstán 1 1
Moldavsko 2 2
Rakousko 1 1
Rusko 49 5 54
Španělsko 1 1
Ukrajina 6 3 9
Celkem 73 11 84

O úspěších zemí střední Evropy v podstatě ani nelze hovořit, přihlašovateli těch několika soutěžících vzorků byli jejich ruští importéři. Oproti tomu je na výsledkovou listinu dráždivější pohled geopolitický.

Mezinárodní souvislosti

Obě gruzínské medaile připadly producentovi z Abcházie, obě moldavské získali dva producenti z Podněstří a všechny ukrajinské medaile si odvezli producenti z Krymu včetně vinařství Massandra přímo řízeném ruským prezidentem.
Jean-Maria Aurand se během své návštěvy setkal s náměstkem ministerstva zemědělství Sergeyem Levinem, který mu představil vládou přijatý program rozvoje ruského vinohradnictví. Jeho realizace zdvojnásobí plochy vinohradů do roku 2020 až na celkových 140 tisíc hektarů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .