Přeskočit na hlavní obsah

Moldavsko zavede chráněná zeměpisná označení s pomocí USAID

Zeměpisná označení pro moldavská vína

Ředitel Národního úřadu pro révu a víno Oficiul National al Viei si Vinului (ONVV) Dumitru Munteanu oznámil, že moldavské vinařství převezme zkušenosti kolegů z Rakouska, Itálie a Rumunska a pro označování vín převezme systém chráněných zeměpisných označení.
Ve svém projevu na semináři o šíření osvědčených postupů ze zemí EU připomněl, že moldavští vinaři se zavázali zřídit takový systém značení do konce letošního roku.
"Úřad považoval za nutné uspořádat další seminář o významu a nezbytnosti tohoto označovacího systému, který pomůže vytvořit přidanou hodnotu tržeb," řekl.

Dvaadvacet milionů dolarů na pomoc vinařům

Ředitelka projektu USAID ke zlepšení konkurenceschopnosti Diana Lazar řekla, že projekt má za cíl podporovat zavádění systémů kvality a růst přidané hodnoty.
"Cílem projektu je pomoci moldavským producentům stát se konkurenceschopnějšími na evropských trzích, když dnes je Moldavsko na 82 pozici z celkových 144 v celosvětovém indexu tohoto ukazatele. Projekt je zaměřen na zvýšení produktivity a zlepšení kvality, vývoj obchodních partnerství i na zvýšení prodejů prostřednictvím dialogu s veřejností. Pětiletý projekt má rozpočet 21.800.000 USD, z čehož je 5 milionů USD grant," řekla.
Vinaři, kteří chtějí vyrábět kvalitní vína a exportovat je do Evropy a na západní trhy, mohou prostřednictvím projektu získat pomoc zahraničních expertů, získávat laboratorní služby a analýzy kontroly jakosti vín a účastnit se školení.

Chráněný Divin

EU už uznává moldavské chráněné zeměpisné označení Divin, které je používané pro označení moldavského brandy

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.