Přeskočit na hlavní obsah

Novinka proti vinnému kameni v láhvích ve schvalovacím procesu

Sedimenty vinného kamene na dně lahví trh netoleruje

Samozřejmě, že poučení spotřebitelé vědí, že tento sediment nemá vliv na kvalitu vína v chuti nebo ve vůni. Nicméně působí negativně na estetický dojem z vína. Proto naprostá většina spotřebitelů neuznává tyto krystaly jako naprosto přirozenou součást vína. Taková vína budou odmítat stejně jako by odmítali vína s pískem, sklem nebo čímkoli jiným. 
Proto většina vína na trhu prochází nějakým procesem, který zajistí, že se v láhvi vinný kámen nesrazí. Metody předejití jeho vzniku jsou podchladit víno na teplotu, při které dojde k vynucenému vysrážení vinného kamene a následně ho mechanickou filtrací odstranit, nebo přidat kyselinu metavinnou, která zvyšuje rozpustnost vinného kamene ve víně a snižuje tak možnost jeho vypadávání.
Bohužel je oboje časově a energeticky náročné a proto drahé. To vedlo k hledání řady alternativních způsobů.

Alternativa přírodního původu

StabiWine je projekt EU, který do procesu zavádí polyaspartát (PPA), což je polymer přírodního původu. Na konci letošního března tuto metodu prezentovali výzkumníci vedení OIV a tato prezentace je prvním krokem v procesu k jejímu schválení. 
Po jejím případném schválení v OIV a jeho členských zemích může nastat paradoxní situace. Přestože PPA je běžnou přísadou hnojiv, není ve Spojených státech povolena jako potravinářská přísada. Vína, produkovaná ve členských státech OIV a ošetřená touto látkou, nebudou pravděpodobně moci být uváděna do oběhu ve Spojených státech, dokud tato látka nebude ve Spojených státech povolená.

Čínské souvislosti 

V té souvislosti je rovněž zajímavé, že před pár dny zveřejnila OIV překlady svého The Compendium of International Methods of Analysis of Wines and Musts do čínštiny. Přestože Čína členem OIV není. Je to však součástí politiky, aby i Čína tyto zásady přijala a usnadnila tak cestu vínům z členských zemí OIV do Číny a naopak čínské producenty přiměla respektovat enologické zásady platné ve většině států vinařského světa.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.