Přeskočit na hlavní obsah

Novinka proti vinnému kameni v láhvích ve schvalovacím procesu

Sedimenty vinného kamene na dně lahví trh netoleruje

Samozřejmě, že poučení spotřebitelé vědí, že tento sediment nemá vliv na kvalitu vína v chuti nebo ve vůni. Nicméně působí negativně na estetický dojem z vína. Proto naprostá většina spotřebitelů neuznává tyto krystaly jako naprosto přirozenou součást vína. Taková vína budou odmítat stejně jako by odmítali vína s pískem, sklem nebo čímkoli jiným. 
Proto většina vína na trhu prochází nějakým procesem, který zajistí, že se v láhvi vinný kámen nesrazí. Metody předejití jeho vzniku jsou podchladit víno na teplotu, při které dojde k vynucenému vysrážení vinného kamene a následně ho mechanickou filtrací odstranit, nebo přidat kyselinu metavinnou, která zvyšuje rozpustnost vinného kamene ve víně a snižuje tak možnost jeho vypadávání.
Bohužel je oboje časově a energeticky náročné a proto drahé. To vedlo k hledání řady alternativních způsobů.

Alternativa přírodního původu

StabiWine je projekt EU, který do procesu zavádí polyaspartát (PPA), což je polymer přírodního původu. Na konci letošního března tuto metodu prezentovali výzkumníci vedení OIV a tato prezentace je prvním krokem v procesu k jejímu schválení. 
Po jejím případném schválení v OIV a jeho členských zemích může nastat paradoxní situace. Přestože PPA je běžnou přísadou hnojiv, není ve Spojených státech povolena jako potravinářská přísada. Vína, produkovaná ve členských státech OIV a ošetřená touto látkou, nebudou pravděpodobně moci být uváděna do oběhu ve Spojených státech, dokud tato látka nebude ve Spojených státech povolená.

Čínské souvislosti 

V té souvislosti je rovněž zajímavé, že před pár dny zveřejnila OIV překlady svého The Compendium of International Methods of Analysis of Wines and Musts do čínštiny. Přestože Čína členem OIV není. Je to však součástí politiky, aby i Čína tyto zásady přijala a usnadnila tak cestu vínům z členských zemí OIV do Číny a naopak čínské producenty přiměla respektovat enologické zásady platné ve většině států vinařského světa.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…