Přeskočit na hlavní obsah

Jak pijí víno Američané v roce 2015

Letošní zvyky amerických konzumentů vína

Největší americký producent, rodinné vinařství E. & J. Gallo z kalifornského Modesta, zveřejnil svůj každoroční průzkum, který ukazuje, kdo, kdy, co a proč pije ve Spojených státech. 
Američané pijí víno u více příležitostí, než dříve. Bylo zjištěno, že 85% častých konzumentů vína nyní věří, že víno je vhodné k formálním i neformálním příležitostem.
Průzkum zjistil, že i když Američané rozšiřují události, během kterých pijí víno, častí konzumenti vína jsou stále tradicionalisté. Ze seznamu 40 známých vinařských značek napříč cenovými hladinami respondenti uvedli, že v průměru kupují 3,2 značky pravidelně.
Osm z deseti (82%) všech častých konzumentů vypije mezi jednou a pěti sklenicemi týdně, nicméně, jejich zvyklosti jsou značně rozdílné.

Millennials nejsou jako starší ročníky

Millennials dvakrát častěji vychutnávají víno s přáteli (22% oproti 11%), zatímco silné populační ročníky o polovinu častěji sáhnou po lahvi vína během rodinného jídla (33% proti 22%).
Millennials také čtyřikrát pravděpodobněji vybírají víno podle etikety, častěji hledají osobitost a originalitu. Silné poválečné ročníky naopak pečlivě hledají informace na etiketě, jako je například oblast původu nebo detaily produktu.
Když byli požádáni, aby klasifikovali sami sebe, jací jsou spotřebitelé, 35% respondentů si vybralo "vinný dobrodruh," což naznačuje touhu prozkoumat nové možnosti a získat s vínem nové zkušenosti.
Millennials se častěji označovali jako "vinní nováčci" (30%), zatímco silné poválečné ročníky se často považují za "vinařské tradicionalisty" (27%) nebo "loajální ke značce vína" (13%).
Pouhá 3% respondentů se identifikovala jako "vinařský snob".

Obavy konzumentů

Nově byla zkoumána oblast obav konzumentů. Celkově lze říci, že častí konzumenti obavy necítí, ale čtyři z deseti se zalekli výslovnosti názvu vybraného vína nebo vinařství.
Millennials cítí vyšší úroveň obav, než starší ročníky, protože:
  • 34% se cítí trapně, když jsou při servírování v restauraci požádáni o ochutnání vína
  • 34% se obává, že jejich výběr vína budou hodnotit ostatní
  • pro 31% je nepříjemné mluvit o víně s ostatními
  • 42% všech respondentů připustila, že víno je stále méně formální.
Téměř dvakrát častěji než poválečná generace nakupují millennials růžová vína, potvrzuje průzkum Gallo. Zájem o růžová vína vzorste mezi jejich příznivci už v dubnu (42%) s vrcholem v červnu, červenci a srpnu (v rozmezí od 70 do 75%) ale zůstává velmi silný i v září (52%). 

Alternativní obaly vín

Přenosnost a pohodlí jsou pozoruhodné body diferenciace různých alternativ obalů pro vína. Průzkum říká, že 37% respondentů označuje bag-in-box jako vhodnou volbu a 54% je příležitostně využívá ve svých chladničkách. Podobně 32% spotřebitelů uznává víno v plechovce jako ideální pro pikniky, kde přinášení láhví vína není pohodlné.
Mezi příznivci alternativních obalů jsou outdoorové akce primární příležitostí pro využití těchto výrobků. Lahvím o obsahu 187 ml by dala přednost 42% spotřebitelů, tetra-packu 43% a plechovkám 60%.
Průzkum pro Gallo provedla Libran Research & Consulting s účastníky ve věku 21 až 64 let, průzkum probíhal na začátku října.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania