Přeskočit na hlavní obsah

Jak pijí víno Američané v roce 2015

Letošní zvyky amerických konzumentů vína

Největší americký producent, rodinné vinařství E. & J. Gallo z kalifornského Modesta, zveřejnil svůj každoroční průzkum, který ukazuje, kdo, kdy, co a proč pije ve Spojených státech. 
Američané pijí víno u více příležitostí, než dříve. Bylo zjištěno, že 85% častých konzumentů vína nyní věří, že víno je vhodné k formálním i neformálním příležitostem.
Průzkum zjistil, že i když Američané rozšiřují události, během kterých pijí víno, častí konzumenti vína jsou stále tradicionalisté. Ze seznamu 40 známých vinařských značek napříč cenovými hladinami respondenti uvedli, že v průměru kupují 3,2 značky pravidelně.
Osm z deseti (82%) všech častých konzumentů vypije mezi jednou a pěti sklenicemi týdně, nicméně, jejich zvyklosti jsou značně rozdílné.

Millennials nejsou jako starší ročníky

Millennials dvakrát častěji vychutnávají víno s přáteli (22% oproti 11%), zatímco silné populační ročníky o polovinu častěji sáhnou po lahvi vína během rodinného jídla (33% proti 22%).
Millennials také čtyřikrát pravděpodobněji vybírají víno podle etikety, častěji hledají osobitost a originalitu. Silné poválečné ročníky naopak pečlivě hledají informace na etiketě, jako je například oblast původu nebo detaily produktu.
Když byli požádáni, aby klasifikovali sami sebe, jací jsou spotřebitelé, 35% respondentů si vybralo "vinný dobrodruh," což naznačuje touhu prozkoumat nové možnosti a získat s vínem nové zkušenosti.
Millennials se častěji označovali jako "vinní nováčci" (30%), zatímco silné poválečné ročníky se často považují za "vinařské tradicionalisty" (27%) nebo "loajální ke značce vína" (13%).
Pouhá 3% respondentů se identifikovala jako "vinařský snob".

Obavy konzumentů

Nově byla zkoumána oblast obav konzumentů. Celkově lze říci, že častí konzumenti obavy necítí, ale čtyři z deseti se zalekli výslovnosti názvu vybraného vína nebo vinařství.
Millennials cítí vyšší úroveň obav, než starší ročníky, protože:
  • 34% se cítí trapně, když jsou při servírování v restauraci požádáni o ochutnání vína
  • 34% se obává, že jejich výběr vína budou hodnotit ostatní
  • pro 31% je nepříjemné mluvit o víně s ostatními
  • 42% všech respondentů připustila, že víno je stále méně formální.
Téměř dvakrát častěji než poválečná generace nakupují millennials růžová vína, potvrzuje průzkum Gallo. Zájem o růžová vína vzorste mezi jejich příznivci už v dubnu (42%) s vrcholem v červnu, červenci a srpnu (v rozmezí od 70 do 75%) ale zůstává velmi silný i v září (52%). 

Alternativní obaly vín

Přenosnost a pohodlí jsou pozoruhodné body diferenciace různých alternativ obalů pro vína. Průzkum říká, že 37% respondentů označuje bag-in-box jako vhodnou volbu a 54% je příležitostně využívá ve svých chladničkách. Podobně 32% spotřebitelů uznává víno v plechovce jako ideální pro pikniky, kde přinášení láhví vína není pohodlné.
Mezi příznivci alternativních obalů jsou outdoorové akce primární příležitostí pro využití těchto výrobků. Lahvím o obsahu 187 ml by dala přednost 42% spotřebitelů, tetra-packu 43% a plechovkám 60%.
Průzkum pro Gallo provedla Libran Research & Consulting s účastníky ve věku 21 až 64 let, průzkum probíhal na začátku října.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.