Přeskočit na hlavní obsah

Na Krymu soutěžili vinaři. Ruští i ukrajinští

Soutěž ve velkém sále institutu "Magarač"

V krymském institutu "Magarač" skončil 10. července 35. ročník mezinárodní soutěže vinařských produktů "Jalta. Zolotoj grifon 2015", jehož současným a v historii druhým pořadatelem je Svaz krymských vinařů.
Soutěže se zúčastnilo 45 producentů z Ruska, Běloruska, Ukrajiny, kontroverzního Podněstří, Kazachstánu a Uzbekistánu. Producenti přihlásili 163 vzorků a 25 producentů si odvezlo 128 zlatých medailí, 30 stříbrných a 3 bronzové. Vína, které od poroty obdržela nejvyšší hodnocení, byly oceněny titulem Grand Prix, mezi nimiž je i krymský producent Inkerman. Producent vína a koňaků Koktebel obdžel Super Grand Prix za svůj nový koňak "Makedonský", zlaté medaile obdržely i koňaky z KiN, například pěti, osmi a desetiletý Staré město a pěti a sedmiletý Kinovský.

Vyhodnocení soutěže

Během slavnostního zakončení soutěže zástupce ředitele ústavu "Magarač" Michail Borisenko řekl:
"Chci poděkovat všem účastníkům soutěže i všem přítomným. Zejména vy jste důvodem, že zde v sále vládne přátelská a vřelá atmosféra. A myslím, že ani neexistuje konkurence. Každý sympatizoval s ostatními a nehonil se za výhrou. To je důvod, proč je "Zolotoj grifon" festivalem přátelství a vzájemné pomoci. Slibuji vám, že se v tomto sále sejdeme znovu i příští rok," dodal na závěr.

Krize na ruské trhu

Vinaři a organizátoři se pořádáním soutěže snaží řešit krizi na ruském trhu s vínem a zajímavé je, že právě na Krymu, který je jednou z významných příčin této krize.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.