Přeskočit na hlavní obsah

Na Krymu soutěžili vinaři. Ruští i ukrajinští

Soutěž ve velkém sále institutu "Magarač"

V krymském institutu "Magarač" skončil 10. července 35. ročník mezinárodní soutěže vinařských produktů "Jalta. Zolotoj grifon 2015", jehož současným a v historii druhým pořadatelem je Svaz krymských vinařů.
Soutěže se zúčastnilo 45 producentů z Ruska, Běloruska, Ukrajiny, kontroverzního Podněstří, Kazachstánu a Uzbekistánu. Producenti přihlásili 163 vzorků a 25 producentů si odvezlo 128 zlatých medailí, 30 stříbrných a 3 bronzové. Vína, které od poroty obdržela nejvyšší hodnocení, byly oceněny titulem Grand Prix, mezi nimiž je i krymský producent Inkerman. Producent vína a koňaků Koktebel obdžel Super Grand Prix za svůj nový koňak "Makedonský", zlaté medaile obdržely i koňaky z KiN, například pěti, osmi a desetiletý Staré město a pěti a sedmiletý Kinovský.

Vyhodnocení soutěže

Během slavnostního zakončení soutěže zástupce ředitele ústavu "Magarač" Michail Borisenko řekl:
"Chci poděkovat všem účastníkům soutěže i všem přítomným. Zejména vy jste důvodem, že zde v sále vládne přátelská a vřelá atmosféra. A myslím, že ani neexistuje konkurence. Každý sympatizoval s ostatními a nehonil se za výhrou. To je důvod, proč je "Zolotoj grifon" festivalem přátelství a vzájemné pomoci. Slibuji vám, že se v tomto sále sejdeme znovu i příští rok," dodal na závěr.

Krize na ruské trhu

Vinaři a organizátoři se pořádáním soutěže snaží řešit krizi na ruském trhu s vínem a zajímavé je, že právě na Krymu, který je jednou z významných příčin této krize.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania