Přeskočit na hlavní obsah

Hruškovým džusem proti kocovině

Zatímco perry - hruškové víno, zatím méně populární, než cider - alkohol z definice obsahuje, hruškový mošt jej pomáhá odbourávat.
Výzkumníci z CSIRO, australské národní vědecké agentury, doporučují hruškový mošt jako lék na kocovinu, protože nejenže snižuje hladinu cholesterolu, ale může bránit nepříznivým účinkům nadměrného požívání alkoholu, neboť snižuje hladinu alkoholu v krvi.

Výhody hruškového moštu

Studie financovaná Horticulture Innovation Australia má odhalit skryté výhody pití šťávy z asijské hrušky (v Česku známé jako nashi nebo naši) a popisuje překvapující účinek na ty, kteří jsou pod vlivem alkoholu,. Úspěchy hrušky berou v úvahu čtrnáct běžných příznaků kocoviny, přičemž tyto příznaky jsou výrazně zredukované u účastníků, kteří před konzumací alkoholu pili hruškový džus.
"Zdá se, že faktory asijské hrušky působí na činnost klíčových enzymů podílejících se na metabolismu alkoholu, alkohol dehydrogenázy a aldehyddehydrogenázy jeho urychlením a vyloučením nebo inhibici absorpce alkoholu," vysvětlil profesor Manny Noakes, který byl vedoucím studie.

O hruškách jen dobré

Aby tyto účinky nastaly, mělo by se před konzumací alkoholu vypít asi 200 ml hruškové šťávy. O hruškách bylo také zjištěno, že "snižují hladinu cholesterolu, ulevují od zácpy a mají protizánětlivé vlastnosti". Studie ověřovala účinky pouze korejských a asijských hrušek, vědci ale mají v plánu zjistit, jestli i další odrůdy hrušek mohou nabídnout obdobné výhody.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…