Přeskočit na hlavní obsah

Kalifornské požáry a spekulace o jejich vlivu na letošní úrodu

Ovlivní kouř z požárů letošní víno?

Kalifornské požáry podněcují zveřejňování komentářů naznačujících, že kalifornská vína z letošního ročníku budou ovlivněna účinky kouře.
4. srpna proto k tomu poskytla vyjádření Lake County Winegrape Commission
"Od středy 29. července pomáhá obvyklý Lake County "jezerní efekt" západních větrů odvádět kouř z požárů od téměř všech Lake County vinic. Jihovýchodní vítr v krátkém období v pátek 31. července přivedl kouř jen na několik hodin. Dopady kouře na pěstitelské oblasti odhadujeme na minimální až žádné."

Zkušenosti vinaře

Osobní komentář k tomu přidal i vinař Tracey Hawkins z vinařství Hawk and Horse Vineyards
"Náš rodinný ranč, vinice a vinařství jsou součástí Red Hills AVA v kalifornském Lower Lake. Vlastníme 1300 akrů, z nichž 18 akrů máme osázených révou. Oheň vypukl jen čtyři míle na východ od nejvýchodnější hranice našich pozemků - za Soruce Grove Road. Naše vinice jsou na západní hranicí v nadmořské výšce 2200 stop. Ačkoli jsme viděli oheň i masivní sloupy kouře na východním obzoru, nad našimi vinicemi bylo jen málo kouře, spíš žádný. Východní vítr důsledně odfoukával kouř od vinic Lake County jako od vinic Napy. Máme také domov na Howell Mountain v Napa County. Nebe bylo jasné každý den s výjimkou pátku 31. července, kdy jsme kouř viděli a cítili. 
Je nezodpovědné, zavádějící a potenciálně škodlivé vyvolávat okolo kouře humbuk. V této době, kdy je nebezpečím požárů ohrožena celá Kalifornie, je důležité poskytovat přesné informace."

Požáry nejen v Kalifornii

Tyto zvěsti ohrožují majitelé vinařství a vinic nejen v Kalifornii, ale také v Oregonu a Washingtonu, neboť hoří i blízko Walla Walla.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.