Přeskočit na hlavní obsah

Princ Charles na návštěvě vinařství na jižní polokouli

Královský pár na návštěvě několika vinařství 

Princ Charles, princ z Walesu, a Camilla, vévodkyně z Cornwallu, jsou v současné době na dvanácti denní cestě, během které navštíví sedm oblastí Nového Zélandu a tři státy a jedno teritorium v ​​Austrálii. Protože je princ Charles mimo jiné prezidentem United Kingdom Vineyards Association, je samozřejmé, že při této příležitosti navštěvuje i vinařství.

Mahana Estates na Novém Zélandu

Ekologické vinařství Mahana Estates v oblasti Nelson navštívil královský pár o víkendu. Michael Glover, enolog vinařství, vysvětlil: "Toto místo jsme vybrali nejen pro nádherný výhled na vinice celého regionu Nelson, ale také proto, že vinařství je organické a zcela gravitační. O což má Jeho královská Výsost zvláštní zájem."
"Mluvil jsem s princem Charlesem o našem přechodu na organické hospodaření v roce 2008, když jsme plnou certifikaci získali v roce 2011, a Její královská Výsost mi vyprávěla, jak s vínem vyrůstala, protože její otec, Bruce Shand, byl úspěšný obchodník s vínem," sdělil Glenn Schaeffer, vlastník Mahana Estates a dodal, že návštěva ochutnala Pinot Noir 2015.

Přelet do Austrálie

V úterý v jednu hodinu odpoledne nastoupil královský pár do Boeingu 737 VIP královského australského letectva a zanedlouho přistál na RAAF základna v Edinburghu na sever od Adelaide. Tam návštěvu přivítali guvernér ​​Sir Peter Cosgrove, guvernér Jižní Austrálie Hieu Le Van a premiér Jay Weatherill. Poté pár nastoupil do jejich bílého BMW s číslem 1 a vyrazil za svým programem.

Australské Seppeltsefield Winery v Barossa Valley

Jejich cesta vedla do Seppeltsefield Winery v Barossa Valley, v jehož sklepech leží všechny ročníky fortifikovaných "Tawny" od roku 1878. Princ s vévodkyní ochutnali sto let staré Para Vintage Tawny 1915 a malé vzorky Tawny - australské varianty portského - z let svého narození. 
Tato návštěva je vítanou publicitou pro australské víno, a to zejména v době, kdy zisky australských vinařů v mnoha případech dále klesají.
A nezapomeňme, že princ Charles nechal kdysi upravit svého Aston Martina na biopaliva vyráběná z vína.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…