Přeskočit na hlavní obsah

Princ Charles na návštěvě vinařství na jižní polokouli

Královský pár na návštěvě několika vinařství 

Princ Charles, princ z Walesu, a Camilla, vévodkyně z Cornwallu, jsou v současné době na dvanácti denní cestě, během které navštíví sedm oblastí Nového Zélandu a tři státy a jedno teritorium v ​​Austrálii. Protože je princ Charles mimo jiné prezidentem United Kingdom Vineyards Association, je samozřejmé, že při této příležitosti navštěvuje i vinařství.

Mahana Estates na Novém Zélandu

Ekologické vinařství Mahana Estates v oblasti Nelson navštívil královský pár o víkendu. Michael Glover, enolog vinařství, vysvětlil: "Toto místo jsme vybrali nejen pro nádherný výhled na vinice celého regionu Nelson, ale také proto, že vinařství je organické a zcela gravitační. O což má Jeho královská Výsost zvláštní zájem."
"Mluvil jsem s princem Charlesem o našem přechodu na organické hospodaření v roce 2008, když jsme plnou certifikaci získali v roce 2011, a Její královská Výsost mi vyprávěla, jak s vínem vyrůstala, protože její otec, Bruce Shand, byl úspěšný obchodník s vínem," sdělil Glenn Schaeffer, vlastník Mahana Estates a dodal, že návštěva ochutnala Pinot Noir 2015.

Přelet do Austrálie

V úterý v jednu hodinu odpoledne nastoupil královský pár do Boeingu 737 VIP královského australského letectva a zanedlouho přistál na RAAF základna v Edinburghu na sever od Adelaide. Tam návštěvu přivítali guvernér ​​Sir Peter Cosgrove, guvernér Jižní Austrálie Hieu Le Van a premiér Jay Weatherill. Poté pár nastoupil do jejich bílého BMW s číslem 1 a vyrazil za svým programem.

Australské Seppeltsefield Winery v Barossa Valley

Jejich cesta vedla do Seppeltsefield Winery v Barossa Valley, v jehož sklepech leží všechny ročníky fortifikovaných "Tawny" od roku 1878. Princ s vévodkyní ochutnali sto let staré Para Vintage Tawny 1915 a malé vzorky Tawny - australské varianty portského - z let svého narození. 
Tato návštěva je vítanou publicitou pro australské víno, a to zejména v době, kdy zisky australských vinařů v mnoha případech dále klesají.
A nezapomeňme, že princ Charles nechal kdysi upravit svého Aston Martina na biopaliva vyráběná z vína.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.