Přeskočit na hlavní obsah

Cava DO až po Prosecco a Champagne? Tak to nenecháme

Consejo Regulador del Cava schválil novou klasifikaci vinic pro nejlepší španělská šumivá vína. Nová klasifikace se bude jmenovat Cava de Paraje Calificado, kvalitní Cava z jednoho vinařství.
Prezident regulační rady Pedro Bonet potvrdil: "kategorie se již zrodila a my dokončujeme předpisy, které ji budou podporovat." Podle Boneta Rada do konce srpna před ukončením sklizně pravidla upravující nové označení dokončí.
Předpokládá se, že etikety ponesou označení "Cava de Paraje Calificado" nebo "Qualified Single Estate Cava" a producentům budou k dispozici koncem roku 2016.
Bonet, který je kromě prezidenta Consejo Regulador del Cava současně ředitelem komunikace Freixenet, odhaduje, že z 30 milionů lahví prémiových Cava vyrobených ročně použijí výrobci toto ultraprémiové označení pro 450.000 z nich.
"Ve dvou až čtyřech letech budeme mít k dispozici 1,5 milionu lahví "Cava de Paraje Calificado", tedy asi 1,2% z celkové produkce Cava.
"Dosáhne-li toto ultrapremiové Cava 2% z celkového vývozu 7,5 milionu lahví, budeme to považovat za absolutní úspěch," řekl Bonnet. Současně odhaduje, že přísné požadavky nové klasifikace bude splňovat asi 40.000 hektarů vinic.
Pravidla, jimiž se bude řídit jednotné označení kvality vinice, bude obsahovat specifikaci klimatu, půdy a výrobních postupů včetně délky zrání 36 měsíců.
"Mnoho značek se z jedné vinice vyrábí jako ultrapremiové Cava již po celá desetiletí. Jakmile tedy budou vína schválena, mohou být ihned uváděna na trh, "řekl Bonet.
Mezi takové výrobce patří Gramona, Juvé y Camps, Recaredo a z roku 1901 pocházející Casa Sala ze skupiny Freixenet.
Zda jde o paralelu k Champagne komentoval Bonet: "Není pochyb o tom, že se mohou vyrábět vína na této úrovni, ale jejich úkolem bude prokázat jejich konzistentnost tváří v tvář obtížným úrodám."
Zatím tedy nelze ani rozpoznat, zda tato Cava bude další DO, nebo třetí španělská DOCa, čemuž by název docela svědčil.

Rodina Raventos, usilující o vytvoření vlastní nové Conca del Riu Anoi DO, bude mít ve srovnání s tímto ambiciózním gigantem cestu k jejímu prosazení a komerčnímu úspěchu mnohem těžší. Nicméně apelace tvořené jediným nebo jen několika málo vinařstvími mohou existovat a existují.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania