Přeskočit na hlavní obsah

Cava DO až po Prosecco a Champagne? Tak to nenecháme

Consejo Regulador del Cava schválil novou klasifikaci vinic pro nejlepší španělská šumivá vína. Nová klasifikace se bude jmenovat Cava de Paraje Calificado, kvalitní Cava z jednoho vinařství.
Prezident regulační rady Pedro Bonet potvrdil: "kategorie se již zrodila a my dokončujeme předpisy, které ji budou podporovat." Podle Boneta Rada do konce srpna před ukončením sklizně pravidla upravující nové označení dokončí.
Předpokládá se, že etikety ponesou označení "Cava de Paraje Calificado" nebo "Qualified Single Estate Cava" a producentům budou k dispozici koncem roku 2016.
Bonet, který je kromě prezidenta Consejo Regulador del Cava současně ředitelem komunikace Freixenet, odhaduje, že z 30 milionů lahví prémiových Cava vyrobených ročně použijí výrobci toto ultraprémiové označení pro 450.000 z nich.
"Ve dvou až čtyřech letech budeme mít k dispozici 1,5 milionu lahví "Cava de Paraje Calificado", tedy asi 1,2% z celkové produkce Cava.
"Dosáhne-li toto ultrapremiové Cava 2% z celkového vývozu 7,5 milionu lahví, budeme to považovat za absolutní úspěch," řekl Bonnet. Současně odhaduje, že přísné požadavky nové klasifikace bude splňovat asi 40.000 hektarů vinic.
Pravidla, jimiž se bude řídit jednotné označení kvality vinice, bude obsahovat specifikaci klimatu, půdy a výrobních postupů včetně délky zrání 36 měsíců.
"Mnoho značek se z jedné vinice vyrábí jako ultrapremiové Cava již po celá desetiletí. Jakmile tedy budou vína schválena, mohou být ihned uváděna na trh, "řekl Bonet.
Mezi takové výrobce patří Gramona, Juvé y Camps, Recaredo a z roku 1901 pocházející Casa Sala ze skupiny Freixenet.
Zda jde o paralelu k Champagne komentoval Bonet: "Není pochyb o tom, že se mohou vyrábět vína na této úrovni, ale jejich úkolem bude prokázat jejich konzistentnost tváří v tvář obtížným úrodám."
Zatím tedy nelze ani rozpoznat, zda tato Cava bude další DO, nebo třetí španělská DOCa, čemuž by název docela svědčil.

Rodina Raventos, usilující o vytvoření vlastní nové Conca del Riu Anoi DO, bude mít ve srovnání s tímto ambiciózním gigantem cestu k jejímu prosazení a komerčnímu úspěchu mnohem těžší. Nicméně apelace tvořené jediným nebo jen několika málo vinařstvími mohou existovat a existují.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.