Přeskočit na hlavní obsah

Vinitaly úspěšné - obchodu prospělo oddělení profesionálů a neprofesionálních návštěvníků

Rekordní Vinitaly 2016

Letošní padesátý ročník Vinitaly navštívilo v průběhu čtyř dnů 130.000 vinařských odborníků ze 140 zemí, což znamená zvýšení návštěvnosti o 23% ve srovnání s rokem 2015. A to i přes změnu systému v prodeji vstupenek, který se zaměřil na omezování počtu neodborných návštěvníků.
"Tento ročník poskytl zajímavé signály ze zahraničí i z tuzemského trhu," uvedl Giovanni Mantovani, generální ředitel Veronafiere, pořadatele Vinitaly.
Veletrh roste jak díky poptávce na asijských trzích, tak díky popularitě italského vína na klíčových trzích. Mantovani ukázal, že návštěvnost z klíčových trhů se zvýšila výrazně. Ze Spojených států o 25%, z Číny o 130% a z Japonska o 21%. I z vyspělých trhů jako je Německo se zvýšila účast až o 11%.

Nový systém distribuce vstupenek

Pozoruhodnou organizační změnou bylo zavedení nového systému prodeje vstupenek. V minulosti producenti neomezeně nakupovali vstupenky po 17 EUR a distribuovali je jak sami uznali. Přestože mnoho vstupenek mířilo k obchodním partnerům, řada jich skončila mezi kamarády a dalšími neprofesionály, z nichž někteří pojímali veletrh jako zdroj bezplatného popíjení.
Letos byla cena vstupenky koupené v předprodeji 30 EUR a cena vstupenky koupené na místě se vyšplhala až na 80 EUR právě proto, aby se bránilo vstupu běžných konzumentů. O ně však organizátor pečoval jinak.

Nové akce pro milovníky vína

"Tento rok jsme pracovali velmi tvrdě, abychom rozšířili události určené spotřebitelům a přesunuli zájem milovníků vína z veletržních hal do centra Verony," řekla Stevie Kim, ředitelka Vinitaly. "Vytvořili jsme kompletní kalendář událostí, včetně ochutnávek vína, živých koncertů, DJs i pěší turistiky po místních památkách." Řekla, že základní myšlenkou bylo nabídnout něco pro každého i za na nízkou cenu vstupenky za 12 EUR. "Ale Vinitaly International také začala nabízet předem registrovaným členům zahraničního obchodu volný vstup, protože mezinárodní prodeje jsou klíčové pro budoucnost italského vína - ale žádosti byly přísně kontrolovány," řekla Kim.

Pozitivní reakceReakce na nový systém byla obecně pozitivní. "Letošní prodej vstupenek byl přísnější a veškeré vstupenky se musely registrovat v databázi Vinitaly," vysvětlil Sandro Boscaini, majitel Masi Agricola. "Byli jsme rádi, přineslo to nárůst obchodu a méně neprofesionálních návštěvníků všech pavilonů."
Zdá se, že loňské personální změny ve vedení Veronafiere, jejímž prezidentem je nyní Maurizio Danese, přinesly první hmatatelný a pozitivní efekt.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.