Přeskočit na hlavní obsah

Vinitaly úspěšné - obchodu prospělo oddělení profesionálů a neprofesionálních návštěvníků

Rekordní Vinitaly 2016

Letošní padesátý ročník Vinitaly navštívilo v průběhu čtyř dnů 130.000 vinařských odborníků ze 140 zemí, což znamená zvýšení návštěvnosti o 23% ve srovnání s rokem 2015. A to i přes změnu systému v prodeji vstupenek, který se zaměřil na omezování počtu neodborných návštěvníků.
"Tento ročník poskytl zajímavé signály ze zahraničí i z tuzemského trhu," uvedl Giovanni Mantovani, generální ředitel Veronafiere, pořadatele Vinitaly.
Veletrh roste jak díky poptávce na asijských trzích, tak díky popularitě italského vína na klíčových trzích. Mantovani ukázal, že návštěvnost z klíčových trhů se zvýšila výrazně. Ze Spojených států o 25%, z Číny o 130% a z Japonska o 21%. I z vyspělých trhů jako je Německo se zvýšila účast až o 11%.

Nový systém distribuce vstupenek

Pozoruhodnou organizační změnou bylo zavedení nového systému prodeje vstupenek. V minulosti producenti neomezeně nakupovali vstupenky po 17 EUR a distribuovali je jak sami uznali. Přestože mnoho vstupenek mířilo k obchodním partnerům, řada jich skončila mezi kamarády a dalšími neprofesionály, z nichž někteří pojímali veletrh jako zdroj bezplatného popíjení.
Letos byla cena vstupenky koupené v předprodeji 30 EUR a cena vstupenky koupené na místě se vyšplhala až na 80 EUR právě proto, aby se bránilo vstupu běžných konzumentů. O ně však organizátor pečoval jinak.

Nové akce pro milovníky vína

"Tento rok jsme pracovali velmi tvrdě, abychom rozšířili události určené spotřebitelům a přesunuli zájem milovníků vína z veletržních hal do centra Verony," řekla Stevie Kim, ředitelka Vinitaly. "Vytvořili jsme kompletní kalendář událostí, včetně ochutnávek vína, živých koncertů, DJs i pěší turistiky po místních památkách." Řekla, že základní myšlenkou bylo nabídnout něco pro každého i za na nízkou cenu vstupenky za 12 EUR. "Ale Vinitaly International také začala nabízet předem registrovaným členům zahraničního obchodu volný vstup, protože mezinárodní prodeje jsou klíčové pro budoucnost italského vína - ale žádosti byly přísně kontrolovány," řekla Kim.

Pozitivní reakceReakce na nový systém byla obecně pozitivní. "Letošní prodej vstupenek byl přísnější a veškeré vstupenky se musely registrovat v databázi Vinitaly," vysvětlil Sandro Boscaini, majitel Masi Agricola. "Byli jsme rádi, přineslo to nárůst obchodu a méně neprofesionálních návštěvníků všech pavilonů."
Zdá se, že loňské personální změny ve vedení Veronafiere, jejímž prezidentem je nyní Maurizio Danese, přinesly první hmatatelný a pozitivní efekt.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben