Přeskočit na hlavní obsah

Vinitaly úspěšné - obchodu prospělo oddělení profesionálů a neprofesionálních návštěvníků

Rekordní Vinitaly 2016

Letošní padesátý ročník Vinitaly navštívilo v průběhu čtyř dnů 130.000 vinařských odborníků ze 140 zemí, což znamená zvýšení návštěvnosti o 23% ve srovnání s rokem 2015. A to i přes změnu systému v prodeji vstupenek, který se zaměřil na omezování počtu neodborných návštěvníků.
"Tento ročník poskytl zajímavé signály ze zahraničí i z tuzemského trhu," uvedl Giovanni Mantovani, generální ředitel Veronafiere, pořadatele Vinitaly.
Veletrh roste jak díky poptávce na asijských trzích, tak díky popularitě italského vína na klíčových trzích. Mantovani ukázal, že návštěvnost z klíčových trhů se zvýšila výrazně. Ze Spojených států o 25%, z Číny o 130% a z Japonska o 21%. I z vyspělých trhů jako je Německo se zvýšila účast až o 11%.

Nový systém distribuce vstupenek

Pozoruhodnou organizační změnou bylo zavedení nového systému prodeje vstupenek. V minulosti producenti neomezeně nakupovali vstupenky po 17 EUR a distribuovali je jak sami uznali. Přestože mnoho vstupenek mířilo k obchodním partnerům, řada jich skončila mezi kamarády a dalšími neprofesionály, z nichž někteří pojímali veletrh jako zdroj bezplatného popíjení.
Letos byla cena vstupenky koupené v předprodeji 30 EUR a cena vstupenky koupené na místě se vyšplhala až na 80 EUR právě proto, aby se bránilo vstupu běžných konzumentů. O ně však organizátor pečoval jinak.

Nové akce pro milovníky vína

"Tento rok jsme pracovali velmi tvrdě, abychom rozšířili události určené spotřebitelům a přesunuli zájem milovníků vína z veletržních hal do centra Verony," řekla Stevie Kim, ředitelka Vinitaly. "Vytvořili jsme kompletní kalendář událostí, včetně ochutnávek vína, živých koncertů, DJs i pěší turistiky po místních památkách." Řekla, že základní myšlenkou bylo nabídnout něco pro každého i za na nízkou cenu vstupenky za 12 EUR. "Ale Vinitaly International také začala nabízet předem registrovaným členům zahraničního obchodu volný vstup, protože mezinárodní prodeje jsou klíčové pro budoucnost italského vína - ale žádosti byly přísně kontrolovány," řekla Kim.

Pozitivní reakceReakce na nový systém byla obecně pozitivní. "Letošní prodej vstupenek byl přísnější a veškeré vstupenky se musely registrovat v databázi Vinitaly," vysvětlil Sandro Boscaini, majitel Masi Agricola. "Byli jsme rádi, přineslo to nárůst obchodu a méně neprofesionálních návštěvníků všech pavilonů."
Zdá se, že loňské personální změny ve vedení Veronafiere, jejímž prezidentem je nyní Maurizio Danese, přinesly první hmatatelný a pozitivní efekt.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…