30. dubna 2016

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016

V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí.
Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Celkem bylo uděleno 137 medailí, z toho 8 Velkých zlatých, 81 Zlatá a 48 Stříbrných. Celkové výsledky medailových vín podle zemí jejich původu jsou dle organizátora tyto:

Oenoforum 2016 Velká zlatá Zlatá Stříbrná Total
Austria
1
1
Bulgaria
1
1
Czechia 4 45 35 84
Germany
3
3
Spain
2
2
Slovakia 3 25 13 41
Israel
1
1
New Zealand 1 1
2
Russia
2
2
Total 8 81 48 137

Oceněná tuzemská vinařství

O 84 české medaile se podělila 44 vinařství. Jsou to Agra Horní Dunajovice, BMVinařství, Bohemia Sekt, Drápalovo slámové víno, Chateau Valtice, Malý vinař, Modrý sklep, Moravíno, Nové vinařství, Pavel Binder Rodinné vinařství, Pavlovín, Pechor Vinařství, PPS Agro Strachotín, Sonberk, Spielberg CZ, Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, Vinařství Štěpán Maňák, Vican rodinné vinařství, Vinařství Fabig, Vinařství Hanzel, Vinařství Kněží hora, Vinařství Lahofer, Vinařství Líbal, Vinařství Mečl, Vinařství Milan Vašíček, Mikrosvín Mikulov, Vinařství Pavlov, Vinařství Petr Bíza, Vinařství Petr Skoupil, Vinařství Vajbar, Vinařství Volařík, Vinice Hnánice, Vinné sklepy Lechovice, Vinné sklepy Skalák, Víno Hruška, Víno Jakubík, Víno Jarmila, Víno Mikulov, Vinofol, Vinselekt Michlovský, Vinařství Vladimír Tetur, Zámecké vinařství Bzenec, Zemědělské družstvo Němčičky a Znovín Znojmo.

Diplomatické faux paux

Nepříjemným diplomatickým omylem organizátora soutěže je jedna ze dvou zlatých medailí připisovaných Rusku. Ta náleží vínu z vinařství Inkerman, jehož vinohrady a výroba leží na Krymu. Česko ale patří mezi většinu zemí, které nikdy anexi Krymu neuznaly a uvedené vinařství tak z pohledu České republiky není součástí Ruska, ale Ukrajiny. Úspěšných medailových zemí proto letos na Oenoforu nebylo devět, ale spolu s oceněnou Ukrajinou deset.
Zelená: země, které krymské referendum o samostatnosti v OSN neuznaly; červená: země, které ho uznaly;
hnědá: země které se hlasování zdržely; šedá: nebyly hlasování přítomny
To druhé ruské zlaté víno je z vinic slovenského Eleska v ruské Anapě.