Přeskočit na hlavní obsah

Americká univerzita vyšlechtila novou odrůdu do horších podmínek

Itasca bude v lahvích za čtyři roky

University of Minnesota se věnuje šlechtění jablečných odrůd, ale v posledních desetiletích se zaměřila i na révu vinnou. Nyní oznámila vyšlechtění nové bílé odrůdy Itasca, která se tak připojuje k šesti existujícím univerzitním odrůdám pěstovaným speciálně pro výrobu vína. Ale ještě uplynou čtyři roky, než se objeví suchá bílá vína z odrůdy Itasca na pultech obchodů, řekl profesor Matt Clark. "A budou to lahodná suchá vína," řekl.
Zatímco jablka šlechtí univerzita už více než sto let, uvedl Clark, na révu vinnou se zaměřila až v osmdesátých letech minulého století. Cílem je šlechtit hrozny vhodné k pěstování v Minnesotě, kde musí být schopné odolat drsnějšímu počasí. Vzhledem k odolnosti Itasky, která dobře snáší i nižší teploty, můžou tyto hrozny zaplnit mezeru na severních pěstitelských trzích, kde by tradiční odrůdy nepřežily.
John Thull sklízí 1. října 2015 hrozny na univerzitní výzkumné vinici v Excelsioru, 
kde byla spolu s mnoha jinými vyšlechtěna i nová odrůda Itasca.


Elizabeth Brumley, Daily File Photo
Hrozny Itasky s nízkou kyselinou a vysokými cukry vznikly křížením odrůdy Frontenac gris s nejmenovanými minnesotskými divokými odrůdami, řekl Peter Hemstad, který tento projekt na univerzitě zahájil.

"Měli jsme tento cíl mnoho let a teď jsme konečně našli odrůdu, který dobře odolává chorobám, snáší nízké teploty a je základem pro velmi pěkné, neutrální bílé víno," řekl univerzitní pěstitel Jim Luby.

Odolné odrůdy jsou základem vinařského průmyslu

Pěstitelé na východním i západním pobřeží ale i v Kanadě pěstují univerzitou vyšlechtěné odrůdy, protože některé státy, například Vermont, nemají vlastní šlechtitelské programy, řekl Hemstad. 
Ekonomická analytička Brigid Tuck řekla, že očekává, že Itasca bude mít stejné rozšíření. Trh s vínem v Minnesotě v posledních několika desetiletích významně vzrostl - ze dvou vinařství v sedmdesátých letech minulého století na dnešních více než padesát. K tomu významně přispělo vyšlechtění odolné odrůdy Marquette, která tím pozdvihla místní vinařskou ekonomiku, řekla Tuck.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…