Přeskočit na hlavní obsah

Francouzský Lidl překvapuje Francouze

Nabídka francouzských vín ve francouzském Lidlu

Od dnešního dne nabízí francouzský Lidl svou exkluzivní nabídku vín v rámci pravidelného vinařského festivalu. Ta je velmi zajímavá pro francouzské příznivce vína a zde v katalogu můžete sami porovnat pestrost nabídky a zajímavé ceny.
Řetězec Lidl sice pochází z Německa, ale jeho francouzská pobočka hraje ve vinařství klíčovou roli, neboť obsluhuje střední Evropu pouze s výjimkou Německa.
V loňském roce nakoupila pobočka Lidl France téměř 8% z celkové produkce Bordeaux a jejím cílem je v letošním roce tento podíl dále zvýšit.
I letos se v rámci tohoto festivalu objevují nabídky prestižních vinařství z Bordeaux jako Château Pavie 2011, Château Pape Clément 2012, Château Gruaud Larose 2011, která jsou pro tuto akci nabízena exkluzivně.

Inspirace k nákupu

Francouzský odborný tisk nabízí z katalogu tři doporučení:
  • Château La Reyne 2013 Cahors za 5,99 € 
  • Côtes de Gascogne 2014 "Le Héron" bílé IGP se zbytkovým cukrem za 3,99 €
  • Château Hermitage Mazeyres 2013 Pomerol za 19,99 €
Festival a nabídka jsou velice krátké, trvají pouze do 5. září.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.