Přeskočit na hlavní obsah

Nový web pro podporu francouzské vinařské turistiky

Nový francouzský vinařský web

Ministr zahraničí Laurent Fabius včera zahájil provoz webového portálu "VisitFrenchWine" na podporu francouzské vinařské turistiky.
"Chcete-li vidět velký význam vinařství," zdůraznil ministr, musíte vědět, že "francouzský export vína (7,6 miliardy EUR v roce 2014) je ekvivalentní prodeji 114 vojenských letadel Rafale."
Dvojjazyčné anglicko francouzské stránky umožní navigaci mezi různými nabídkami ubytování ve vinařstvích, seznámit se s mapami významných vinařských oblastí nebo prohlédnout portréty vinařů.

"Tento web přispěje k záření našich vín"

"Více než produktem se víno stává kulturou. Turisté hledají příběhy, dokonalost výrobku a seznámení se s tím, co jedí a pijí. Tento web přispěje k záření našich vín a otevření našich oblastí a cílem je, aby co nejvíce lidí, Francouzů i zahraničních hostů, mělo přístup k našim produktům," řekl Fabius.
V roce 2010 byla návštěvnost francouzských vinařsko-turistických stránek asi 3 miliony zahraničních turistů a cílem pro rok 2020 mají být 4 miliony. Jedná se o asijské i americké návštěvníky, jejichž zájem o návštěvě sklepů a francouzských vinic roste nejvíc, ale Francouzi se chtějí přiblížit i evropským zákazníkům, Belgičanům, Britům nebo Němcům.

Skvělé partnerství

Stránky už podpořilo na padesát soukromých partnerů včetně Relais & Chateaux, Moët Hennessy či velkých vinařství Château Haut Lafitte Smith nebo Clos de Vougeot.
V současné době je 61% vinných turistů z Francie a 39% ze zahraničí. Jejich typický profil je "většinou muž ve věku 46 let. Pravidelně alespoň jednou týdně konzumuje víno 75%, což je nad francouzským průměrem 64%.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.