Přeskočit na hlavní obsah

Drony nad vinohrady ušetří peníze

Sucho zvyšuje nároky na zavlažování

Uprostřed jednoho z nejhorších období sucha v historii Kalifornie objevují vinaři nové způsoby, jak udržet produkci a zisk.
Vinařství Hahn Vineyards využilo řešení společností PrecisionHawk a mobilního operátora Verizon a nasadilo bezpilotní letouny.
Drony létají nad vinohrady a shromažďují informace o růstu révy. Prostřednictvím senzorů měří teplotu a vlhkost a tyto údaje odesílají do centrální databáze. V ní jsou shromážděné i údaje z okolních meteorologických stanic o rychlosti větru, jeho směru, vlhkosti a srážkách. Specializovaný software ThingSpace z dílny Verizon pak tyto data analyzuje a nastaví systém zavlažování tak, aby dodával vinohradům optimální množství vláhy.

Ekonomické řešení

Verizon předpokládá, že jeho řešení zvýší výnos o 10% a sníží spotřebu vody o 30%. Když se tyto dva faktory spojí, představují pro pěstitele značnou část příjmů.
Tato platforma bude k dispozici velkým vinařstvím i malým a středním. Hahn Vinayards je ziskový producent, který si počáteční inevstici 12.000 USD může dovolit. Ale menší vinařství mohou na projekty, které snižují nároky na přírodní zdroje, získat státní dotace.
 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný