Přeskočit na hlavní obsah

Co pijí americké ženy a jak často

Detaily preferencí amerických konzumentů vína 


Americká nezisková organizace Wine Market Council sdružující zástupce všech částí vinařského průmyslu v úterý zveřejnila nový průzkum spotřebitelských zvyků příznivců vína. Zástupci rady prezentovali výstupy tohoto průzkumu 25. ledna 2016 na konferenci v New Yorku. 
Zde jsou stručné závěry jednotlivých řečníků:

John Gillespie, prezident Wine Market Council, upozornil:
 • Od roku 2000 se segment vysokofrekvenčních konzumentů vína (ti, kteří víno pijí několikrát týdně nebo denně) více než zdvojnásobil - ze 7,6% všech plnoletých dospělých v roce 2000 na 13% v roce 2015.
 • V letech 2000 - 2005 segment příležitostných konzumentů vína (ti, kteří konzumují víno jednou týdně nebo méně) narostl z 18% na 26% všech plnoletých dospělých.
 • V letech 2005 až 2010 došlo k nárůstu ve vysokofrekvenčních konzumentů vína z 7,9% na 13,9% populace plnoletých, který vedli Millenials. Ti také způsobili pokles příležitostných konzumentů vína z 26,2% na 20,3%.
 • V letech 2010 a 2015 se oba segmenty změnily jen mírně, ale segment příležitostných konzumentů víno mírně vzrostl a segment vysokofrekvenčních konzumentů mírně klesl.
Danny Brager, Senior Vice President Beverage Alcohol Practice Area z agentury Nielsen, uvedl:
 • Za alkoholické nápoje utratí ročně američtí spotřebitelé 216 miliard USD, z toho 104 miliard USD připadá na pivo, 80 miliard USD na lihoviny a 32 miliard USD na víno.
 • Spotřeba šumivého vína podle hodnoty roste tempem 11,7% v roce 2015, zatímco spotřeba tichého vína roste o 5,2%.
 • Spotřebitelé i nadále preferují nákupy dražsších vín, což vede k dvouciferným prodejním nárůstům prodejů vín dražších něž 11 USD a ztrátám pro ty na spodním okraji.
 • Výrazně více Millennials (o 40%), než odstatní dospělí, pije pivo, víno a lihoviny alespoň několikrát do roka; pouze 4% Millenials pije několikrát za rok jen víno.
Jennifer Pagano, Direct of Research z Wine Market Council, a Danelle Kosmal, Vice President Beverage Alcohol Practice Area z Nielsen, společně presentovaly nejnovější údaje o tom, jak pijí víno ženy:
 • Víno u žen vítězí. Ženy zkonzumují ve Spojených státech 57% vína podle objemu.
 • 51% žen ve věku 21-24 se zajímá o bio produkty a upřednostňuje je při svých nákupech, a to včetně vína. Ze všech žen je toto rozhodující pro 38% ze všech žen (oproti 32% mužů).
 • Ženy v 66% případech nákup vína plánují.
 • Značným podílem se na konzumaci žen podílejí Millennials, většinou jsou městské a vzdělané a více etnicky různorodé, než typicky ženské konzumentky vína.
 • Dámské konzumentky vína preferují "tradiční, klasické a sofistikované" etikety, než jiné extravagantnější typy etiket. 26% žen si kupuje vína, která byly vytvořená speciálně pro ženy.
 • Ženy si s větší pravděpodobností koupí víno, které nikdy před tím nezkoušely, jen na základě dojmu z etikety nebo na základě doporučení přátel, rodiny nebo zaměstnance obchodu, než víno o kterém četly.
Na konferenci také představil Nicholas Johnston z Texas Tech University jeho výzkumy Millennials konzumentů vína ohledně preferencí pro alternativní obaly vín.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.