Přeskočit na hlavní obsah

Co pijí americké ženy a jak často

Detaily preferencí amerických konzumentů vína 


Americká nezisková organizace Wine Market Council sdružující zástupce všech částí vinařského průmyslu v úterý zveřejnila nový průzkum spotřebitelských zvyků příznivců vína. Zástupci rady prezentovali výstupy tohoto průzkumu 25. ledna 2016 na konferenci v New Yorku. 
Zde jsou stručné závěry jednotlivých řečníků:

John Gillespie, prezident Wine Market Council, upozornil:
 • Od roku 2000 se segment vysokofrekvenčních konzumentů vína (ti, kteří víno pijí několikrát týdně nebo denně) více než zdvojnásobil - ze 7,6% všech plnoletých dospělých v roce 2000 na 13% v roce 2015.
 • V letech 2000 - 2005 segment příležitostných konzumentů vína (ti, kteří konzumují víno jednou týdně nebo méně) narostl z 18% na 26% všech plnoletých dospělých.
 • V letech 2005 až 2010 došlo k nárůstu ve vysokofrekvenčních konzumentů vína z 7,9% na 13,9% populace plnoletých, který vedli Millenials. Ti také způsobili pokles příležitostných konzumentů vína z 26,2% na 20,3%.
 • V letech 2010 a 2015 se oba segmenty změnily jen mírně, ale segment příležitostných konzumentů víno mírně vzrostl a segment vysokofrekvenčních konzumentů mírně klesl.
Danny Brager, Senior Vice President Beverage Alcohol Practice Area z agentury Nielsen, uvedl:
 • Za alkoholické nápoje utratí ročně američtí spotřebitelé 216 miliard USD, z toho 104 miliard USD připadá na pivo, 80 miliard USD na lihoviny a 32 miliard USD na víno.
 • Spotřeba šumivého vína podle hodnoty roste tempem 11,7% v roce 2015, zatímco spotřeba tichého vína roste o 5,2%.
 • Spotřebitelé i nadále preferují nákupy dražsších vín, což vede k dvouciferným prodejním nárůstům prodejů vín dražších něž 11 USD a ztrátám pro ty na spodním okraji.
 • Výrazně více Millennials (o 40%), než odstatní dospělí, pije pivo, víno a lihoviny alespoň několikrát do roka; pouze 4% Millenials pije několikrát za rok jen víno.
Jennifer Pagano, Direct of Research z Wine Market Council, a Danelle Kosmal, Vice President Beverage Alcohol Practice Area z Nielsen, společně presentovaly nejnovější údaje o tom, jak pijí víno ženy:
 • Víno u žen vítězí. Ženy zkonzumují ve Spojených státech 57% vína podle objemu.
 • 51% žen ve věku 21-24 se zajímá o bio produkty a upřednostňuje je při svých nákupech, a to včetně vína. Ze všech žen je toto rozhodující pro 38% ze všech žen (oproti 32% mužů).
 • Ženy v 66% případech nákup vína plánují.
 • Značným podílem se na konzumaci žen podílejí Millennials, většinou jsou městské a vzdělané a více etnicky různorodé, než typicky ženské konzumentky vína.
 • Dámské konzumentky vína preferují "tradiční, klasické a sofistikované" etikety, než jiné extravagantnější typy etiket. 26% žen si kupuje vína, která byly vytvořená speciálně pro ženy.
 • Ženy si s větší pravděpodobností koupí víno, které nikdy před tím nezkoušely, jen na základě dojmu z etikety nebo na základě doporučení přátel, rodiny nebo zaměstnance obchodu, než víno o kterém četly.
Na konferenci také představil Nicholas Johnston z Texas Tech University jeho výzkumy Millennials konzumentů vína ohledně preferencí pro alternativní obaly vín.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania